Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Söndag 26 Juli 2026
Sök
Search for:
2 ÅR OCH 5 månader - Liv

Alecta: 67-åringarna har 90 % av den inkomst de hade vid 60 års ålder

Foto: Alecta

• ”Medan de flesta studier som gjorts bara ser till rena pensionsinkomster mäter vi i den här studien vad som totalt sett landar i pensionärernas plånböcker efter skatt. Då framträder en delvis ny bild av de äldres ekonomi”, säger Staffan Ström.

En genomsnittlig svensk har vid 67 års ålder cirka 90 procent av den inkomst man hade vid 60 års ålder, visar en ny analys från Alecta. 

Allt sedan 2018 har Alecta analyserat de deklarerade inkomsterna från samtliga svenskar över 55 år med utgångspunkt från grunddata från SCB.

I årets analys har Alecta fokuserat på svenskar födda 1954 och analyserat deras inkomster vid 67 års ålder jämfört det med vad de fick i plånboken när de var 60 år.

Studien visar att en en genomsnittlig 67-åring har cirka 90 procent av sin tidigare inkomst.

Alectas studie mäter inte bara pensionen, utan tar med de äldres samtliga inkomster. Alecta menar att man på så sätt kan ge en mer heltäckande bild av äldre svenskars ekonomi.

— Med den här studien kan vi konstatera två saker: att en typisk 67-åring totalt sett har cirka 90 procent av den inkomst han eller hon hade vid 60 års ålder, och att det stundtals negativa tonläget i pensionsdebatten kan mildras genom att se till helheten. Medan de flesta studier som gjorts bara ser till rena pensionsinkomster mäter vi i den här studien vad som totalt sett landar i pensionärernas plånböcker efter skatt. Då framträder en delvis ny bild av de äldres ekonomi, säger Staffan Ström, pensionsekonom vid Alecta, i en kommentar.

Ofta när man diskuterar pensionsnivåer ser man enbart till den allmänna pensionen. Men äldres inkomster består nästan alltid av mer än allmän pension, påpekar Alecta. Exempelvis har mer än nio av tio anställda i Sverige tjänstepension och sju av tio pensionärer får någon form av skattefinansierad förmån utöver den allmänna pensionen, som statliga tillägg, bidrag eller andra stöd. Att inte ta med dessa inkomster osynliggör en stor grupp pensionärers verkliga inkomster, menar Alecta.

— Tittar vi på hela det system som bidrar till äldres inkomster, ur låg-, mellan-, respektive höginkomsttagares perspektiv ser vi att alla inkomstgrupper får cirka 90 procent eller mer av sin tidigare inkomst vid 67 års ålder. Det som skiljer dem åt är främst hur stor del av den totala inkomsten som kommer från allmän respektive tjänstepension och från övriga inkomster, och såklart hur mycket pengar de får i plånboken. Det är stora skillnader i kronor och ören mellan de olika grupperna. Orsaken till att vissa äldre har väldigt låga inkomster finns inte i pensionssystemet utan i arbetslivet, eller snarare ”icke-arbetslivet”. Det kan exempelvis bero på långvarigt deltidsarbete eller långa perioder utan deklarerade inkomster. En annan orsak kan vara ett arbetsliv i anställningar utan tjänstepension, säger Fredrik Palm, produkt- och analyschef på Alecta, i sin kommentar.

Det här är några av de mest betydelsefulla slutsatserna av Alectas studie av äldres inkomster:

  • Medelinkomsttagarens inkomst efter skatt är vid 67 års ålder 90 procent av den inkomst han eller hon hade vid 60 års ålder.
  • För den som varit låginkomsttagare i 60-årsåldern är inkomsten vid 67 års ålder hela 116 procent av inkomsten vid 60 år. Höginkomsttagare får däremot 90 procent av den tidigare lönen. Tjänstepensionen bidrar starkt till att höginkomsttagare trots relativt låg kompensationsgrad från allmän pension ändå har 90 procent av de inkomster de hade tidigare i arbetslivet.
  • Siffrorna vid 67 års ålder påverkas av att vissa väljer att ta ut all sin tjänstepension under bara fem års tid, vanligtvis mellan 65 och 70. Men även efter 70 ser det bättre ut än många tror: Vid 72 års ålder har en genomsnittlig svensk 77 procent av inkomsten vid 60 år.

Alecta konstaterar också i sin analys att pensionärers inkomster har blivit rejält mycket bättre över tid; dagens 67-åringar har 70 000 kronor mer om året att röra sig med jämfört med 67-åringar för tolv år sedan och varje årskull pensionärer får högre inkomster än tidigare årskullar. Analysen visar också att det förekommer fattigdom bland äldre men att det är vanligare i andra åldersgrupper och andra kategorier än pensionärer, exempelvis bland ensamstående mammor, utrikes födda och hushåll med utrikesfödda barn.

En annan slutsats i analysen är att färre än hälften av svenskarna går i pension från en tillvaro där de försörjt sig uteslutande genom arbete. En knapp majoritet har istället åren före pensioneringen livnärt sig på olika former av bidrag och transfereringar eller en blandning av sådana inkomster och arbetsinkomster.

503
5 februari, 2024
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Relaterade artiklar

  • 4 dagar
    Alecta fick klartecken av KKV för miljardförvärv av fastigheter
  • 19 dagar
    Anna Svensson utsågs till ny ordinarie chefsjurist på Alecta
  • 25 dagar
    Pablo Bernengo tillträder i september som ny VD för Alecta
  • 1 månad
    Alectas Manne Bergström valdes in i Heimstaden Bostads styrelse
  • 1 månad
    Affärsvärlden: Folksam kan få sanktion av FI som liknar Alectas
Premium

Länsförsäkringar Stockholm krävs på 11,6 Mkr efter brand

2 dagar Läs mer
Nordnets aktielåneprogram gav försäkringskunderna 13 Mkr
1 dag Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Stämningsansökan från Västerängs Gård mot LF Stockholm
2026-07-23
cover image
LF Stockholms svaromål i tvisten med Västerängs Gård
2026-07-23
cover image
Länsförsäkringar Fondlivs garantiförvaltning första halvåret 2026
2026-07-22
KÖP PREMIUM
Projektförsäkring värd 5 Mkr upphandlas för nytt fängelse
1 dag Läs mer

Swedbank har bäst avkastning hittills i år i fondförsäkring i ITP

3 dagar Läs mer
21%
Så mycket gick efterlysningar av personbilar ned första halvåret, enligt Larmtjänst
De senaste nyheterna
  • 1 dag
    Projektförsäkring värd 5 Mkr upphandlas för nytt fängelse
  • 1 dag
    Nordnets aktielåneprogram gav försäkringskunderna 13 Mkr
  • 2 dagar
    Förmedlarbolag anklagas för fusk med Insuresec-test
  • 2 dagar
    East Capitals VD Per Elcar blir ny ordförande för Hjerta AB
  • 2 dagar
    Länsförsäkringar Stockholm krävs på 11,6 Mkr efter brand
Förmedlarbolag anklagas för fusk med Insuresec-test
2 dagar Läs mer
"Lyssna inte till bankernas skräckpropaganda om pension."
Sveriges Ingenjörers Johan Kreicbergs och Stefan Holmberg uttalar sig kritiskt i debatt inlägg i Dagens Nyheter.
Veckans mest lästa
  • 2 dagar
    Förmedlarbolag anklagas för fusk med Insuresec-test
  • 6 dagar
    Så hanterar de norska bolagen storbranden i Drammen
  • 9 dagar
    Tydliga startar nytt bolag med inriktning på privatförsäkring
  • 4 dagar
    FI varnar för hur nya avancerade AI-modeller hotar finanssektorn
  • 6 dagar
    Dina Försäkringar Göta kräver markteknikbolag på 31,7 Mkr
East Capitals VD Per Elcar blir ny ordförande för Hjerta AB
2 dagar Läs mer
Det förvaltade kapitalet i LF:s livverksamhet steg till 432 Mdr kr
3 dagar Läs mer
Länsförsäkringar Banks resultat upp med 2 procent första halvåret
4 dagar Läs mer
FI varnar för hur nya avancerade AI-modeller hotar finanssektorn
4 dagar Läs mer
Alecta fick klartecken av KKV för miljardförvärv av fastigheter
4 dagar Läs mer
5,4 procents avkastning första halvåret i Skandia Liv
5 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Stämningsansökan från Västerängs Gård mot LF Stockholm

Västerängs Gård Förvaltnings AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Länsförsäkringar Stockholm.
2026-07-23

LF Stockholms svaromål i tvisten med Västerängs Gård

Länsförsäkringar Stockholm har inkommit till Stockholms tingsrätt med svaromål i tvisten med Västerängs Gård Förvaltnings AB om ersättning efter en brandskada.
2026-07-23

Länsförsäkringar Fondlivs garantiförvaltning första halvåret 2026

Länsförsäkringar Fondliv presenterade den 22 juli information om sin garantiförvaltning första halvåret.
2026-07-22

Länsförsäkringar Livs nyckeltalsrapport för första halvåret 2026

Länsförsäkringar Liv presenterade den 22 juli sin nyckeltalsrapport för första halvåret.
2026-07-22

Dina Försäkringar Mitts årsredovisning för 2025

Dina Försäkringar Mitts årsredovisning för 2025.
2026-07-22

Länsförsäkringar Banks rapport för första halvåret 2026

Länsförsäkringar Bank publicerade den 22 juli sin rapport för första halvåret 2026.
2026-07-22
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Svedea AB:s årsredovisning för 2025

Svedea AB:s årsredovisning för 2025.
2026-07-09

NCC:s yttrande över Trygg-Hansas svaromål i Oceana-tvisten

NCC inkom den 30 juni med ett yttrande över Trygg-Hansas svaromål i Oceana-tvisten.
2026-07-07

Nyemission i Omocom våren 2026

Omocom har under våren genomfört en nyemission, beslutad av styrelsen efter bemyndigande från bolagsstämman.
2026-07-02

Trygg-Hansas svaromål efter NCC:s stämning gällande Oceana-branden

Trygg-Hansas inkom i juni med sitt svaromål i den tvist där NCC har stämt bolaget för att få ut ersättning efter Oceana-branden.
2026-07-07

FI:s skrivelse om Folksam Livs placering i Heimstaden Bostad

Finansinspektionen har skickat en skrivelse för yttrande gällande Folksam Livs placering i aktier i Heimstaden Bostad.
2026-06-28

Konsumentverkets skrivelse till Gjensidige om marknadsföringen

Konsumentverket framför i en skrivelse till Gjensidige synpunkter på bolagets marknadsföring.
2026-06-29
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!