Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Söndag 20 September 2026
Sök
Search for:

Finserves Totalförsvarsfond gynnas av starka omvärldstrender och får artikel-8 stämpel

• ”Bara i Europa förväntas investeringar i försvar öka med 50 procent under kommande år”, säger fondens förvaltare Joakim Agerback.

Finserve Global Security Fund har sedan starten 2019 aktivt investerat i bolag kopplade till försvar, cybersäkerhet och rymd. Detta utifrån en stark övertygelse om att en omvärld med ökade geopolitiska spänningar skulle skapa en rad långsiktiga megatrender som i förlängningen också skulle innebära en omvärdering av börsens försvarsbolag. 

Med Rysslands invasion av Ukraina startade just den trend som fondens förvaltare och advisory board tidigt hade förutsett. Denna händelse innebar att många institutioner förändrade synen på försvar utifrån ett hållbarhetsperspektiv. Idag är Finserve Global Security Fund en så kallad artikel 8,fond som fortsätter leverera stark absolut och relativ avkastning mot bakgrund av kraftigt ökade investeringar i totalförsvar, världen över.

• Glenn Nilsson

“Vi har gått från att totalförsvar setts som en kontroversiell investering, framför allt ur hållbarhetssynpunkt, till att bli mer prioriterad och ansvarsfull. Det har gjort att många institutioner fått omvärdera sin placeringsinriktning. Försvarsbolag ses idag i ökad utsträckning som en ansvarsfull investering i syfte att möjliggöra bland annat FN:s hållbarhetsmål om fredliga och inkluderande samhällen. Även om många kopplar samman försvar med väpnade konflikter kan man argumentera för att ett starkt försvar behövs för att vara fredsbevarande, sannolikt hade exempelvis Ukraina inte invaderats i ett Nato-kontext eller fullt utbyggd egen försvarsmakt”, säger Glenn Nilsson som medlem av Finserve Global Security Funds Advisory Board.

Starka långsiktiga megatrender driver avkastning

Det osäkra geopolitiska läget har enligt fondens förvaltare Joakim Agerback skapat en helt ny ordning när det gäller hur nationer ser på betydelsen av försvar, vilket inte minst Sveriges inträde i NATO är ett bevis för. Det solidariska stödet till Ukraina från europeiska länder är ytterligare exempel på gemensamma investeringar i försvar och att det prioriteras. 

Samtidigt säger han att många länder är långt ifrån målet som satts av just NATO att avsätta två procent av BNP till försvarsinvesteringar. Europeiska länder behöver dessutom ersätta det stöd som gått till Ukraina och på nytt fylla lager och öka försvarsförmågan.

“Tysklands beslut att öka sina försvarsanslag till två procent av BNP från de 1,53 som man uppskattats ha investerat 2021 tror jag kan bli vägledande för andra länder framåt. Bara i Europa förväntas investeringar i försvar öka med 50 procent under kommande år. Denna utveckling kommer naturligtvis att spilla över fler ordrar för försvarsbolag i Europa och USA. Även underleverantörer till försvarsindustrin kommer att gynnas.”

Förvaltaren säger vidare att cybersäkerhetssektorn befinner sig i en sweet spot för framtida tillväxt i takt med att länder stärker sitt försvar mot storskaliga attacker, vilka intensifierats efter Rysslands intåg i Ukraina.

“Cyberattacker mot framför allt europeiska stater har ökat lavinartat sedan Rysslands invasion av Ukraina och många länder saknar motståndskraft och ett trovärdigt skydd. Cybersäkerhetsmarknaden beräknas uppgå till 223 miljarder dollar globalt och förväntas växa med i 12,3 procent per år mellan 2023 och 2030. Det är en marknad i explosiv tillväxt och jag tror att den uppskattade tillväxttakten kan överträffas i takt med att fler länder och företag gör investeringar för att skydda sig mot attacker.”

Positiv exponering mot geopolitisk risk skapar diversifiering

Att Finserve Global Security Fund har en positiv exponering mot geopolitisk risk säger Glenn Nilsson och Joakim Agerback bidrar till att den skapar riskspridning i en bredare investeringsportfölj. Denna diversifierande egenskap, i kombination med en stark absolut avkastning, har lett till ett ökat intresse på de öppna sparplattformarna och många önskemål om att få produkten i sitt sparande på försäkringsplattformar.

“Sparplattformar präglas av ett homogent utbud där det finns många global- och regionsfonder men där det saknas tillräckligt med sparprodukter som kan hjälpa investerare att sprida risker. Den här produkten ger riskspridning och är en dagligt handlad UCITS. Den är lätt att förstå och som följd torde det vara ett bra bidrag till sparplattformar.  Investeringsinriktningen ger mindre konjunkturkänslighet och dessutom positiv exponering mot geopolitisk risk.” 

Om Finserve Global Security Fund 
  • Finserve Global Security Fund är en tematisk aktiefond med inriktning på totalförsvar, rymd och cybersäkerhet
  • Fondens inriktning är unik och ger goda riskspridningsegenskaper i en osäker tid. Syftet är att ge fondens investerare en exponering till den höga tillväxt som sektorerna ovan genomgår. En tillväxt som överstiger marknadens ger goda förutsättningar för hög avkastning.
  • Fonden förvaltas av Joakim Agerback, med stöd av analytiker och ett erfaret Advisory Board. Advisory Board leds av Karl Engelbrektson, tidigare Sveriges arméchef.
  • Fonden är dagligt handlad och finns på följande plattformar för teckning: Msave, Maxfonder, Alpcot, Avanza, Nordnet, SAVR, Fondmarknaden, AllFunds, Strivo och Länsförsäkringar 
  • Fonden har 5 års historik med god avkastning under en period av hög geopolitisk risk.

Läs mer om fonden här

127

Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen

1 dag Läs mer
Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
1 dag Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst
2026-09-18
cover image
FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader
2026-09-18
cover image
FI:s perspektiv på hur AI förändrar finanssektorn
2026-09-18
KÖP PREMIUM
FI: ”Så ställer AI-agenter nya krav på tillsynen av finanssektorn”
2 dagar Läs mer

När behoven är strukturella blir möjligheterna långsiktiga

Läs mer
14%
ökade antalet viltskador mellan 2022 och 2025 enligt statstik från Volvia.
De senaste nyheterna
  • 1 dag
    Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
  • 1 dag
    Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
  • 1 dag
    Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
  • 1 dag
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
  • 2 dagar
    FI: ”Så ställer AI-agenter nya krav på tillsynen av finanssektorn”
Skandia i samarbete med Insurely om digital flytt av ISK-konton
2 dagar Läs mer
"Ingen konsument skulle sakna de här rådgivarna eller deras produkter om de försvann."
Småspararguidens Patrick Siegbahn uttalar sig kritiskt om Svensk Värdepappersservice.
Veckans mest lästa
  • 5 dagar
    Patrik Olsson blir VD för nystartade Molly Djurförsäkring
  • 6 dagar
    Nu har Insurello blivit en del av Söderberg & Partners
  • 8 dagar
    Insurely i samarbete med Nordea för att ge kunderna en överblick
  • 1 dag
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
  • 6 dagar
    HFD underkänner p-försäkring som ger rabatt på bolånet
Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
1 dag Läs mer
Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
1 dag Läs mer
Christina Björkdahl blir ny Chief Risk Officer på Zurich Nordics
2 dagar Läs mer
Svedea: Båtstölderna minskar – nu tar de båtmotordelar istället!
2 dagar Läs mer
Söderberg & Partners i samarbete med insurtechbolaget Charly
3 dagar Läs mer
Målgruppsanpassade startsidor för minPensions användare
3 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst

Alecta har skickat en skrivelse till Finansinspektionen med en ansökan om permanent undantag när det gäller metod för beräkning av premieinkomst.
2026-09-18

FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på hur Europas kapitalmarknader kan bli mer konkurrenskraftiga.
2026-09-18

FI:s perspektiv på hur AI förändrar finanssektorn

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på bland annat hur AI förändrar finanssektorn.
2026-09-18

Swiss Re Institutes rapport om datacenter och försäkring

Swiss Re Institute har publicerat en rapport om datacenter och försäkring.
2026-09-16

Beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital

Finansinspektionen offentliggjorde den 16 september sitt beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital.
2026-09-16

Capgeminis "World Life Insurance Report 2027"

Capgemini har publicerat sin rapport "World Life Insurance Report 2027".
2026-09-15
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025.
2026-09-02

Svensk Försäkrings rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026

Svensk Försäkrings publicerade den 1 september sin rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026.
2026-09-02

Folksams skrivelse till FI om bedömningen av Heimstaden Bostad-aktierna

Folksam Liv framför i en skrivelse till Finansinspektionen synpunkter på tillsynsmyndighetens bedömning av bolagets placeringar i Heimstaden Bostad-aktier.
2026-09-10

LF Värmlands årsredovisning 2025

Länsförsäkringar Värmlands årsredovisning 2025.
2026-09-07

Dom i Högsta förvaltningsdomstolen om pensionsförsäkring

HFD har i en dom tagit ställning till ett ärende i Skatterättsnämnden som rör vilket försäkringssparande som kan klassas som en pensionsförsäkring.
2026-09-14

Konsumentverkets skrivelse till Ica Försäkring om publicering av kontaktuppgifter

I en skrivelse till Ica Försäkring framför Konsumentverket synpunkter när det gäller bolagets publicering av kontaktuppgifter på hemsdan.
2026-09-13
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!