Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Onsdag 22 Juli 2026
Sök
Search for:

Skydda, rädda, återställa: målet med akut restvärderäddning

• ”Under en pågående restvärdeinsats sker en löpande dialog mellan räddningsledaren och restvärdeledaren för att kunna rädda så mycket värden som möjligt. Det är också viktigt att stötta skadelidande för att de så snabbt som möjligt ska kunna återgå till vardagen”, säger Sven-Erik Pedersen, planerare för Räddningstjänsten Storgöteborgs medlemskommuner.

Brandskyddsföreningen Restvärderäddning samarbetar med myndigheter, företag och försäkringsbolag i Sverige för att minimera de materiella och ekonomiska följderna av exempelvis bränder, trafikolyckor och vattenläckor.

Arbetet med restvärderäddning påbörjas oftast i samband med, eller i direkt anslutning till, räddningsinsatsen där räddningstjänsten på uppdrag av Brandskyddsföreningen Restvärderäddning utför insatser med restvärderäddning. Sven-Erik Pedersen är planerare för Räddningstjänsten Storgöteborgs medlemskommuner:

– Under en pågående restvärdeinsats sker en löpande dialog mellan räddningsledaren och restvärdeledaren för att kunna rädda så mycket värden som möjligt. Det är också viktigt att stötta skadelidande för att de så snabbt som möjligt ska kunna återgå till vardagen.

Räddningstjänsten utför den mest akuta restvärderäddningen

Det viktigaste i den akuta fasen av restvärderäddning beror på vad för typ av olycka det handlar om – och hur olycksplatsen ser ut. Vid en brand handlar akut restvärderäddning i första hand om att förhindra rökspridning till angränsande utrymmen. Men även uppsugning av släckvatten, täckning och flytt av tillhörigheter.

– Vid en bil- eller tågolycka gäller det att få bort fordon samt rensa vägen från bildelar och eventuella vätskor. I en sådan situation måste vi få igång trafikflödet så fort som möjligt, då ett stopp på de stora lederna kostar samhället mycket pengar. En annan viktig punkt är naturligtvis att förhindra följdolyckor, säger Sven-Erik.

Vid vattenskador inriktar sig akut restvärderäddning på att flytta bort och skydda inventarier från att skadas, liksom att pumpa, suga eller avleda bort vatten för att begränsa skadorna.

– Restvärdeledaren har ofta en bakgrund inom räddningstjänsten, och en vana av att arbeta på skadeplats eller i stab. Det leder till att arbetet på olycksplatsen, räddnings- och restvärdeledare emellan, sker i gott samförstånd och att den skadelidande får det omhändertagande den behöver.

Ett nära och viktigt samarbete – före, under och efter olyckan

Restvärdeledarna inom Brandskyddsföreningen Restvärderäddning har ett nära samarbete med räddningsledare inom räddningstjänsten både före, under och efter olyckan. Utöver det gemensamma operativa arbetet utbildar även restvärdeledarna personalen inom räddningstjänsten för att öka kunskapen om RVR.

– De utbildningsinsatser vi har hos oss på räddningstjänsten Storgöteborg inom restvärderäddning ger räddningsledaren en ökad förståelse för ett effektivt restvärdearbete i samverkan med restvärdeledaren, vilket i slutändan leder till minskade kostnader för samhället, individen och försäkringsbolagen.

154

Swedbank har bäst avkastning hittills i år i fondförsäkring i ITP

5 timmar Läs mer
FI varnar för hur nya avancerade AI-modeller hotar finanssektorn
1 dag Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Länsförsäkringar Fondlivs garantiförvaltning första halvåret 2026
2026-07-22
cover image
Länsförsäkringar Livs nyckeltalsrapport för första halvåret 2026
2026-07-22
cover image
Länsförsäkringar Banks rapport för första halvåret 2026
2026-07-22
KÖP PREMIUM
Det förvaltade kapitalet i LF:s livverksamhet steg till 432 Mdr kr
6 timmar Läs mer

Alecta fick klartecken av KKV för miljardförvärv av fastigheter

1 dag Läs mer
21%
Så mycket gick efterlysningar av personbilar ned första halvåret, enligt Larmtjänst
De senaste nyheterna
  • 5 timmar
    Swedbank har bäst avkastning hittills i år i fondförsäkring i ITP
  • 6 timmar
    Det förvaltade kapitalet i LF:s livverksamhet steg till 432 Mdr kr
  • 10 timmar
    Länsförsäkringar Banks resultat upp med 2 procent första halvåret
  • 1 dag
    FI varnar för hur nya avancerade AI-modeller hotar finanssektorn
  • 1 dag
    Alecta fick klartecken av KKV för miljardförvärv av fastigheter
Länsförsäkringar Banks resultat upp med 2 procent första halvåret
10 timmar Läs mer
"En mjuk men kraftfull form av motståndskraft"
QBE:s Christopher Hesselbrant beskriver försäkringsbranschens roll i civilförsvaret på Svensk Försäkrings årsmöteskonferens.
Veckans mest lästa
  • 6 dagar
    Tydliga startar nytt bolag med inriktning på privatförsäkring
  • 7 dagar
    SEB Pension och försäkring höjer återbäringsräntan den 1 augusti
  • 9 dagar
    Svedea: ”Riktigt bra kundservice går inte att lagstifta fram”
  • 2 dagar
    Så hanterar de norska bolagen storbranden i Drammen
  • 7 dagar
    Johanna Nordkvist rekryteras till Lockton som ny Head of Casualty
5,4 procents avkastning första halvåret i Skandia Liv
1 dag Läs mer
Skandia sponsrar satsning på streetbasket under sommarlovet
2 dagar Läs mer
Så hanterar de norska bolagen storbranden i Drammen
2 dagar Läs mer
S vill utreda system för klimatanpassad hemförsäkring
2 dagar Läs mer
Dina Försäkringar Göta kräver markteknikbolag på 31,7 Mkr
3 dagar Läs mer
SCB: Prisbasbeloppet höjs under nästa år med 400 kronor
5 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Länsförsäkringar Fondlivs garantiförvaltning första halvåret 2026

Länsförsäkringar Fondliv presenterade den 22 juli information om sin garantiförvaltning första halvåret.
2026-07-22

Länsförsäkringar Livs nyckeltalsrapport för första halvåret 2026

Länsförsäkringar Liv presenterade den 22 juli sin nyckeltalsrapport för första halvåret.
2026-07-22

Länsförsäkringar Banks rapport för första halvåret 2026

Länsförsäkringar Bank publicerade den 22 juli sin rapport för första halvåret 2026.
2026-07-22

ESRB:s varning för hur finanssektorn kan hotas av avancerade AI-modeller

Europeiska systemrisknämnden, EU:s makrotillsynsorgan, utfärdar en formell varning om sårbarheter i det finansiella systemet kopplade till avancerade AI-modeller.
2026-07-21

Konkurrensverkets beslut om Alectas fastighetsförvärv

Konkurrensverket meddelade den 14 juli beslut gällande två fastighetsförvärv från Alecta.
2026-07-21

Nordic Guarantees årsredovisning för 2025

Nordic Guarantees årsredovisning för 2025.
2026-07-21
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Dom i Svea hovrätt i tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolag

Svea hovrätt har meddelat dom i en tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolagen Trygg-Hansa och Zurich.
2026-06-23

Försäkringsvillkor för Movestics tjänstepension i Montrose

Movestic har publicerat sina försäkringsvillkor för tjänstepension i Montrose.
2026-06-24

Svedea AB:s årsredovisning för 2025

Svedea AB:s årsredovisning för 2025.
2026-07-09

NCC:s yttrande över Trygg-Hansas svaromål i Oceana-tvisten

NCC inkom den 30 juni med ett yttrande över Trygg-Hansas svaromål i Oceana-tvisten.
2026-07-07

Nyemission i Omocom våren 2026

Omocom har under våren genomfört en nyemission, beslutad av styrelsen efter bemyndigande från bolagsstämman.
2026-07-02

Trygg-Hansas svaromål efter NCC:s stämning gällande Oceana-branden

Trygg-Hansas inkom i juni med sitt svaromål i den tvist där NCC har stämt bolaget för att få ut ersättning efter Oceana-branden.
2026-07-07
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!