Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Måndag 12 Oktober 2026
Sök
Search for:
2 ÅR OCH 4 månader - Sak

”Lassie vill förändra marknaden — inte bara sälja försäkringar”

Foto: Lassie (bilden är beskuren)

• ”Vår ambition är att förändra marknaden och inte enbart erbjuda försäkring, utan se till att ha kundfokuserade helhetslösningar från början till slut”, säger Sophie Wilkinsson.

Lassies ambition är att förändra djurförsäkringsmarknaden och inte enbart erbjuda försäkring, utan se till att ha kundfokuserade lösningar från början till slut. Det säger Lassies COO Sophie Wilkinsson.

Sophie Wilkinsson är medgrundare och COO för Lassie och en av paneldeltagarna vid Insurance Evolutions nätverksträff den 28 maj.

Djurförsäkringsbolaget Lassie lanserades 2021 och påbörjade under förra året sin internationella lansering i Tyskland.

Dessförinnan arbetade Sophie Wilkinsson under många år i If som ansvarig för djurförsäkring.

Ni har beskrivit att både lanseringarna i Sverige och i Tyskland har överträffat era förväntningar. I november förra året hade ni cirka 60 000 kunder varav ungefär hälften i Tyskland. Kan du ge någon hint om hur verksamheten har utvecklats sedan dess?

— Det går väldigt bra, och känns otroligt roligt vi är så omtyckta både i Sverige och på den tyska marknaden. Den senaste siffran vi kan ge är att vi har över 80 000 kunder, och vi fortsätter att växa väldigt bra på båda marknaderna.

— Vår ambition är att förändra marknaden och inte enbart erbjuda försäkring, utan se till att ha kundfokuserade helhetslösningar från början till slut. Vi finns med när du skaffar en hund och vi hjälper till med information om hur man tar hand om sitt husdjur. Som kund samlar du poäng i appen och ju mer man lär sig desto fler poäng får man. Nu har vi också en e-commerce-sajt där vi säljer produkter — alltsammans för att förebygga skador. Vi vill gärna grotta ännu mer i den typen av lösningar.

Du har tidigare arbetat i ett stort bolag med djurförsäkring. Vad skulle du säga är de största skillnaderna mellan att verka i en stor organisation och att arbeta som medgrundare i en techdriven startup inom branschen?

— Den stora skillnaden är att det inte längre finns några begränsningar; i dag kan man bygga allt med tech. Förut, när jag arbetade i ett storbolag, gick det givetvis att tänka — men allt var beroende av vad som gick att utveckla och implementera inom ramen det system vi redan hade på plats.

— Här har vi byggt techsystemen från början och kan tänka helt fritt utan att behöva tänka på vad klarar våra system av, vilket gör att tempot blir väldigt mycket högre. På storbolag talar man om ”förändringsresan” och om att arbeta ”kundfokuserat”. I Lassie behöver vi inte prata om det, alla lever och andas ändå kundfokus och utveckling. För mig är det en helt ny värld där allt är spännande och allt är möjligt! Det går det fort och man vågar pröva väldigt mycket.

Man kan föreställa sig att det också finns vissa utmaningar med att arbeta i en startup.

— Ja, det finns utmaningar. Men det är också det som alla drivs av — att lösa problem för kunden. I vår företagskultur sätter vi teamet framför allt, olika kompetenser som möts och kompletterar varandra så bra. Vi har anställt folk som inte har samma kunskaper utan kan utmana varandra. Det gör att vi faktiskt har stora möjligheter att klara av de utmaningar som dyker upp!

Ni har nu funnits på marknaden i tre år — en period som har varit dramatisk när det gäller världsekonomin. Hur skulle du beskriva utvecklingen för insurtechvärlden under den perioden?

— Jag tror att den största skillnaden är att när vi startade var det ett helt annat klimat i Venture Capital-världen. Det var betydligt lättare att plocka in kapital. Men inflationen och kriget har bidragit till att det inte är lika lätt att få in nytt kapital och tyvärr har många bolag i dag utmaningar att resa nytt kapital på sina rundor. De bolag som tar sig vidare är de bolag som kan leverera på viktiga KPI:er både för tillväxt och för lönsamhet. Tillväxt är fortfarande viktigt, men det måste ske på ett lönsamt sätt.

— Lassie har visat att vi kan växa med lönsamhet, så för oss har det varit ett lyxproblem att kunna välja vilka investerare vi vill ha med på resan. Men alla har inte den positionen, och då är det väldigt viktigt att ha fokus på sina siffror.

Vad skulle du säga att du är mest nöjd och stolt med hittills när det gäller Lassie?

— Jag är nog mest stolt över att vi har ett fantastiskt team som brinner för Lassie och vill förändra hela branschen med fokus på djuren och på kunden.

— Sedan är jag också väldigt stolt att först ha lanserat Lassie i Sverige och lyckas, och sedan gå in i ett annat land och lyckas även där — trots att det är en helt annan marknad.

Hur ser du på framtiden för Lassie?

— Det är att fokusera och gå djupare in i vårt koncept, integrera mycket mer, göra det mer användarvänligt för kunder. Det är mycket spännande på gång, och vi drivs också av att det finns mycket att utveckla!

Vad är ditt bästa råd till den som kan vara intresserad av att lämna sitt jobb i ett etablerat bolag för att istället starta ett nytt techdrivet bolag?

— Kontakta alla smarta spännande personer som du ser upp till och tror att du kan få goda råd från, och se till att ta en fika och diskutera! När vi startade fick vi väldigt mycket goda råd. Alla — även högt uppsatta personer på företag — är hjälpsamma och tar sig verkligen tid att hjälpa till!

— Fastna inte i de begränsningar du ser, utan utforska den idé du har och våga vara nyfiken! Och glöm inte att fråga dem du träffar om vilka mer du borde kontakta!

Insurance Evolutions drivs gemensamt av Sak & Liv och av Försäkringsplatsen. Intervjun med Sophie Wilkinsson har tidigare publicerats på Insurance Evolutions Linkedin-sida.

991
20 maj, 2024
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Relaterade artiklar

  • 2 månader
    Nu expanderar Lassie till Storbritannien
  • 4 månader
    Opsy, Zurich och Abacube fick pris för innovationer inom försäkring
  • 4 månader
    Lassie har nu kommit upp i över 100 miljoner euro i premievolym
  • 4 månader
    Här är finalisterna i årets Insurance Evolution Award!
  • 4 månader
    ”Här är framgångsstrategin för morgondagens försäkringsvärld”

Konsumentverket kritiserar Euro Accidents villkor för gravida

10 timmar Läs mer
Sex försäkringsföretag fick pris vid Stora Karriärsdagen
2 dagar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Konsumentverkets synpunkter på Euro Accidents villkor
2026-10-11
cover image
Lassies årsredovisning 2025
2026-10-09
cover image
LF:s beräkning av kostnaden för en separation
2026-10-09
KÖP PREMIUM
Förvaltaren: Så hittar vi vinnarna på världens börser
Läs mer

Höjd återbäringsränta per den 1 oktober i PP Pension

2 dagar Läs mer
-20 %
Så mycket har antalet efterlysta bilar minskat hittills i år, enligt Larmtjänst.
De senaste nyheterna
  • 10 timmar
    Konsumentverket kritiserar Euro Accidents villkor för gravida
  • 2 dagar
    Höjd återbäringsränta per den 1 oktober i PP Pension
  • 2 dagar
    Sex försäkringsföretag fick pris vid Stora Karriärsdagen
  • 2 dagar
    Gjensidige: Färre än hälften förebygger översvämningsskador
  • 2 dagar
    Combined ratio i Trygg-Hansa sjönk till 67,6 % tredje kvartalet
Combined ratio i Trygg-Hansa sjönk till 67,6 % tredje kvartalet
2 dagar Läs mer
"I dag klarar inte systemet något av dessa mål."
PRO menar i en artikel i SvD att pensionssystemet varken skyddar mot fattigdom eller att det lönar sig att arbeta.
Veckans mest lästa
  • 5 dagar
    Finansinspektionen varnar för 30 oseriösa aktörer inom finans
  • 9 dagar
    Affärsvärlden: Insuresec utreder löneavtal hos förmedlarbolag
  • 5 dagar
    Johan Torgeby avgår som VD för SEB – Jonas Ahlström blir tf VD
  • 5 dagar
    Söderberg ökade åter mest på förmedlarmarknaden i Sverige
  • 5 dagar
    Så ska Skandia bredda sitt utbud av värdepappersfonder
Gjensidige: Färre än hälften förebygger översvämningsskador
2 dagar Läs mer
Löfs åttamåndersresultat ökade till 197 miljoner kronor
2 dagar Läs mer
Premium
FI godkände avtal om överlåtelse från Folksam Fond och FOLO
3 dagar Läs mer
Två nya account managers till Gjensidiges mäklardisk
3 dagar Läs mer
Så ska Alecta Fastigheter utforska framtidens kontorsmiljö
3 dagar Läs mer
Säkra: Så kan du drabbas ekonomiskt om din sambo avilder
3 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Konsumentverkets synpunkter på Euro Accidents villkor

Konsumentverket framför i en skrivelse synpunkter på Euro Accidents försäkringsvillkor.
2026-10-11

Lassies årsredovisning 2025

Lassies årsredovisning 2025.
2026-10-09

LF:s beräkning av kostnaden för en separation

Länsförsäkringar har genomfört uträkningar av kostnaden för att genomgå en separation.
2026-10-09

Löfs delårsrapport för andra tertialet

Löf presenterade den 9 oktober sin delårsrapport för andra tertialet.
2026-10-09

Trygs rapport för tredje kvartalet

Tryg-koncernen publicerade den 9 oktober sin rapport för tredje kvartalet.
2026-10-09

FI:s beslut om beståndsöverlåtelse från FOLO

Finansinspektionen har i ett beslut tagit ställning till en begäran om tillstånd för verkställighet av avtal om beståndsöverlåtelse från Folksam LO Tjänstepension till Folksam Fondförsäkring.
2026-10-08
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Anmälan till Integritetsskyddsmyndigheten mot Forena

Integritetsskyddsmyndigheten har mottagit anmälningar från en tidigare anställd vid Forena.
2026-09-28

Åtal för två grova försäkringsbedrägerier

Åtal har väckts vid Stockholms tingsrätt mot en kvinna i 70-årsåldern för två grova försäkringsbedrägerier.
2026-09-20

Deloittes White Paper om framtidens försäkringsdistribution

Deloitte har publicerat ett White Paper om framtidens försäkringsdistribution i Sverige.
2026-10-01

Rapporten "Pensionssprickan 2026" från Söderberg & Partners

Den 18 september publicerade Söderberg & Partners Insurance Consulting rapporten "Pensionssprickan 2026", baserad på en undersökning genomförd av Novus.
2026-09-21

Svensk Försäkrings rapport om vårdförsäkring

Svensk Försäkring har publicerat en rapport om vårdförsäkring i Sverige.
2026-09-30

Åtal för försök till grovt bedrägeri mot Dalarnas Försäkringsbolag

Två personer har åtalats vid Mora tingsrätt för försök till grovt bedrägeri mot Dalarnas Försäkringsbolag, samt urkundsförfalskning.
2026-10-01
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!