Nu lanserar Alivia sin cancervårdsförsäkring i Danmark

• ”Vi ser fram emot att tillsammans med balticfinance och VYV International Benefits lansera Kræftforsikring på den danska marknaden och därmed kunna erbjuda större trygghet och bättre förutsättningar för danskar som drabbas av cancer”, säger Alivias tf VD Jonathan Fürst.
Alivia meddelar att man nu lanserar sin cancervårdsförsäkring i Danmark. Satsningen på den danska marknaden sker genom ett samarbete med balticfinance Danmark AS och VYV International Benefits.
Alivia Insurance AB har, i samarbete med försäkringsbolag, erbjudit cancervårdsförsäkring till den svenska marknaden sedan 2019. I april förra året lanserade man även i Norge i april 2023 — och nu är det alltså dags för den danska marknaden.
Från och med den 1 november erbjuds ”Alivia Kræftforsikring” som en gruppförsäkringslösning i Danmark där samtliga gruppmedlemmar, inklusive de med befintliga cancerdiagnoser, har möjlighet att teckna försäkringen. Balticfinance ansvarar för distribution och försäkringsgivare är Mutuelle Générale de l’Education Nationale via sin representant VYV International Benefits.
— Vi har redan sålt produkten till våra första kunder, men nu vill vi gå ut bredare och Kræftforsikringen kommer inom kort att finnas tillgänglig hos alla våra partners, agenter och mäklare. Tanken är också att pensionsbolagen ska erbjuda produkten till sina företagskunder, både kollektivt och ner på individuell kundnivå som ett tillval, säger balticfinances produktchef Andreas Hedenstad i en kommentar.
Jonathan Fürst är tf VD för Alivia. Han säger så här i sin kommentar:
— Vi ser fram emot att tillsammans med balticfinance och VYV International Benefits lansera Kræftforsikring på den danska marknaden och därmed kunna erbjuda större trygghet och bättre förutsättningar för danskar som drabbas av cancer.
VYV International Benefits VD Guillaume Lesventes kommenterar samarbetet så här:
— Produkten kommer hjälpa danska kunder med cancer att få bättre och snabbare tillgång till diagnostik och behandling samt ge tillgång till medicinsk expertis och stöd från cancerspecialister.
balticfinance har 20 års erfarenhet på de skandinaviska och tyska försäkringsmarknaderna med fokus på arbetsskadeförsäkring, olycksfalls- och livförsäkring samt försäkring för professionella idrottare. I juni 2023 blev bolaget en del av GGW Group, en internationell försäkringsgrupp som ägs av equityfonden HG. balticfinance har i dag fler än 250 000 försäkrade med en total premievolym på 800 miljoner DKK.