Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Tisdag 30 Juni 2026
Sök
Search for:
1 ÅR OCH 4 månader - Liv

Premievolymen ökade 42 % i Länsförsäkringar Fondliv

• ”2024 var ett fantastiskt år för Länsförsäkringar Fondliv”, säger Sara Rindevall. 

Under förra året steg premievolymen i Länsförsäkringar Fondliv med 42 procent till 29,2 miljarder kronor, framgår det av en redovisning av nyckeltal för bolaget 2024. 

Länsförsäkringar Liv och Länsförsäkringar Fondliv presenterade på onsdagseftermiddagen information om nyckeltal för verksamheten 2024.

Liv- och pensionsförsäkringsverksamheten är uppdelad i två bolag: Länsförsäkringar Fondliv som är öppet för nyteckning och Länsförsäkringar Liv som är stängt för nyteckning.

LF Fondliv: Ökning av premievolymen med 42 %

Av informationen framgår att premieinkomsten inom fondförsäkring ökade med hela 42 procent jämfört med 2023, till 29,2 miljarder kronor. De inbetalda premier ökade med 21 procent och den inflyttad affärsvolymen med 69 procent. Att Länsförsäkringar Fndlliv blev ett valbart bolag inom ITP från oktober 2023 bidrog enligt bolaget till tillväxten.

Samtidigt minskade bolagets resultat efter skatt till 511 miljoner kronor jämfört med 535 miljoner kronor 2023.

Bolagets garantiförvaltning hade en avkastning på 12 procent. Det förvaltade kapitalet inom garantiförvaltning uppgick vid utgången av året till 7,1 miljarder kronor jämfört med 6,3 miljarder kronor vid utgången av 2023.

Kundernas genomsnittliga fondavkastning för 2024 uppgick till 17,9 procent.

Det totala förvaltade kapitalet uppgick vid årsskiftet till 277 miljarder kronor, en ökning med 21 procent under 2024.

— 2024 var ett fantastiskt år för Länsförsäkringar Fondliv. Vi hade en premieinkomstökning på 42 procent till 29,2 Mdkr, vilket vi är otroligt stolta över. Våra kunder gynnades av en genomsnittlig avkastning i fond- och garantiförvaltningen på 17,9 respektive 12,0 procent och hela 99,7 procent av kundernas fondförsäkringskapital är placerade i ljus- eller mörkgröna fonder. Vi kommer fortsätta att erbjuda marknadsledande produkter med starkt fokus på att ge kunderna de bästa förutsättningarna för en hög och hållbar pension, säger Länsförsäkringar Fondlivs VD Sara Rindevall i en kommentar.

Länsförsäkringar Fondliv lanserade under 2024 elva nya fonder i fondförsäkringsutbudet, medan elva fonder ersattes av fonder med högre hållbarhetsnivå och avkastningspotential. 99,7 procent av kundernas kapital är i dag placerat i fonder som främjar hållbarhet eller har hållbarhet som mål enligt klassificeringen i EUs förordning om hållbarhetsrelaterade upplysningar.

LF Liv: Förvaltningskostnadsprocenten sjönk till 0,41 %

Avkastningen i Länsförsäkringar Livs portföljer uppgick till 11,4 procent i Nya Trad, 7,7 procent i Gamla Trad och 16,2 procent i Nya Världen. Avkastningen påverkades enligt bolaget positivt av högre värdering av risktillgångar.

I Nya och Gamla Trad höjdes återbäringsräntan vid tre tillfällen. Genomsnittlig återbäringsränta under 2024 uppgick till 7,2 procent i Nya Trad och 6,2 procent i Gamla Trad.

Det förvaltade kapitalet steg under året till 108 miljarder kronor.

Konsolideringsgraden uppgick vid årsskiftet till 119 (113) procent för Nya Trad och 119 (113) procent för Gamla Trad.

Förvaltningskostnadsprocenten för driftskostnaderna minskade under året till 0,41 (0,43) procent, exklusive kostnader hänförliga till bolagets it-transformation.

• Jakob Carlsson

— Länsförsäkringar Liv var väl positionerade under 2024 och uppvisade stark kapitalavkastning. Nya Trad hade en årsavkastning på 11,4 procent och det positiva resultatet om 7,2 Mdkr stärkte nyckeltalen. Den kollektiva konsolideringsgraden i både Nya Trad och Gamla Trad ökade till 119 procent och vi höjde återbäringsräntan för våra kunder vid tre tillfällen under 2024. I januari 2025 höjde vi återbäringsräntan igen, i Nya Trad till 10 procent och i Gamla Trad till 9 procent, säger Länsförsäkringar Livs VD Jakob Carlsson i en kommentar.

Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av information om Länsförsäkringar Liv och Länsförsäkringar Fondliv 2024.

PREMIUM GRATIS I 30 DAGAR - KLICKA HÄR

330
13 februari, 2025
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Account Executive – Tech & AI-segmentet till Aon
    Stockholm, Göteborg, Malmö company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 26 dagar
    Stigande skadekostnader sänkte resultatet för ICA Försäkring
  • 29 dagar
    Abax intäkter från försäkring ökade med 50 % första kvartalet
  • 1 månad
    LF Fondliv och Trygg-Hansa blev årets bolag vid SFM:s årsstämma
  • 1 månad
    Folksamgruppens premier ökade med 8,9 procent första kvartalet
  • 1 månad
    Sampos combined ratio sjönk till 84,4 procent första kvartalet

Folksam Tjänstepension höjer återbäringsräntan till 9 procent

9 timmar Läs mer
Söderberg i strategiskt partnerskap med Grieg i Norge
9 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Nordic Guarantees årsredovisning för 2025
2026-06-30
cover image
Proposition om skattetransparenta värdepappersfonder för institutionella investerare
2026-06-30
cover image
A & S Restaurang AB stämmer Trygg-Hansa
2026-06-29
KÖP PREMIUM
LO säger upp kollektivavtalen om pensioner och försäkringar
7 timmar Läs mer
Premium

Restaurang stämmer Trygg-Hansa på 1,5 Mkr efter sprängning

1 dag Läs mer
360 Mkr
Så mycket investerar Skandia i finansiering av rent dricksvatten i södra Sverige
De senaste nyheterna
  • 7 timmar
    LO säger upp kollektivavtalen om pensioner och försäkringar
  • 9 timmar
    Nytt utbildningsprogram från IFU med inriktning på AI och finans
  • 9 timmar
    Söderberg i strategiskt partnerskap med Grieg i Norge
  • 9 timmar
    Folksam Tjänstepension höjer återbäringsräntan till 9 procent
  • 15 timmar
    ICA Gruppens CFO blir ny ordförande för ICA Försäkring
Nytt utbildningsprogram från IFU med inriktning på AI och finans
9 timmar Läs mer
"Ingen konsument skulle sakna de här rådgivarna eller deras produkter om de försvann."
Småspararguidens Patrick Siegbahn uttalar sig kritiskt om Svensk Värdepappersservice.
Veckans mest lästa
  • 2 månader
    NCC stämmer Trygg-Hansa i ännu en tvist efter Oceana-branden
  • 9 dagar
    Domen har fallit om bandgrävaren och trafikförsäkringen
  • 12 dagar
    FI blir behörig myndighet för kontroll enligt EU:s AI-förordning
  • 9 dagar
    Riksdagen beslutade om gas i pensionssystemet från nästa år
  • 13 dagar
    Pensionspengar i KPA Pension går till utbildningsinsatser i Egypten
ICA Gruppens CFO blir ny ordförande för ICA Försäkring
15 timmar Läs mer
LF varnar för falska erbjudanden om rabatt på bilförsäkringen
1 dag Läs mer
Premium
Konsumentverket kritiserar Gjensidiges annonser – igen
1 dag Läs mer
Premium
Folksam begär anstånd för yttrande om Heimstaden Bostad
2 dagar Läs mer
Gabriella Eriksen Wingren rekryteras till Gallagher
4 dagar Läs mer
Nu har Advisense genomfört försäljningen av FCG Fonder
4 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Nordic Guarantees årsredovisning för 2025

Nordic Guarantees årsredovisning för 2025.
2026-06-30

Proposition om skattetransparenta värdepappersfonder för institutionella investerare

Den 30 juni lade regeringen fram en proposition med förslag till lagändringar som gör det möjligt att bilda skatterättsligt transparenta fonder i Sverige.
2026-06-30

A & S Restaurang AB stämmer Trygg-Hansa

A & S Restaurang AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa.
2026-06-29

Konsumentverkets skrivelse till Gjensidige om marknadsföringen

Konsumentverket framför i en skrivelse till Gjensidige synpunkter på bolagets marknadsföring.
2026-06-29

FI:s skrivelse om KPA:s placering i Heimstaden Bostad

Finansinspektionen har skickat en skrivelse för yttrande gällande KPA:s placering i aktier i Heimstaden Bostad.
2026-06-28

FI:s skrivelse om Folksam Saks placering i Heimstaden Bostad

Finansinspektionen har skickat en skrivelse för yttrande gällande Folksam Saks placering i aktier i Heimstaden Bostad.
2026-06-28
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Trygg-Hansas stämningsansökan mot Folksam

Trygg-Hansa har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Folksam.
2026-05-31

Bravidas stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB

Bravida Sverige AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB.
2026-06-01

Konsumentverkets skrivelse till Eir Försäkring

Eir Försäkring har fått en skrivelse från Konsumentverkets med synpunkter på avtalsvillkor och förköpsinformation. Sedan Eir har svarat har ärendet avskrivits.
2026-06-14

Dina Försäkring AB:s årsredovisning för 2025

Dina Försäkring AB:s årsredovisning för 2025.
2026-06-09

Tingsrättens dom i tvisten om bandgrävaren

Stockholms tingsrätt har meddelat dom i tvisten mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa om en skada orsakad av en stillastående bandgrävare.
2026-06-21

HD:s beslut i tvist mellan LF Västerbotten och Trygg-Hansa

Högsta domstolen meddelade den 5 juni beslut i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa gällande en incident med en stillastående grävmaskin.
2026-06-05
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!