Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Onsdag 22 Juli 2026
Sök
Search for:

Mindre bolag, större potential – är det dags för småbolagens revansch?

• Odins förvaltare Jonathan Schönbäck, Carolina Ahnemark och Philip Mesch på bolagsbesök hos Harvia i Finland. 

De senaste fem åren har det varit stora makroekonomiska skiften där vägen från nollränta till maxränta har missgynnat små- och mikrobolag. Detta har gjort att stora bolag har utvecklats bäst de senaste tre åren. Men – över tid är svenska småbolag i världsklass och kanske är det nu det är dags för småbolagens revansch? 

Vår fond ODIN Small Cap som precis fyllt 5 år har sedan start avkastat 88 procent, vilket står sig väl jämfört med index som avkastat 50 procent under samma tidsperiod (28 jan 2020 – 31 jan 2025).

-Det kan vara bra att investera i bolag som har en hög tillväxtpotential och har en förmåga att växa. Som aktiv förvaltare finns det flera skäl att tycka om mindre bolag, säger Jonathan Schönbäck, förvaltare av småbolagsfonden ODIN Small Cap.

Den 28 januari 2020 startade Odin småbolagsfonden ODIN Small Cap. Fonden har en tydlig inriktning mot mindre och hållbara kvalitetsbolag främst i Sverige.

Fonden har haft en intressant resa sina första fem år. Precis innan fonden startade var marknaderna oroliga med ett ännu olöst Brexit, fallande marknadsräntor och en handelskonflikt mellan Kina och USA. Fonden hade bara funnits i en månad när pandemin slog till och hela aktiemarknaden föll som en sten. Under den tiden bevisade sig dock våra bolag, de flesta av dem klarade att rida ut krisen och komma tillbaka stärkta.

Mindre byråkrati i småbolag

Småbolag har en hög tillväxtpotential och har en förmåga att växa på sätt som är svårt för stora företag.

– Småbolag är mindre byråkratiska och har ofta en styrelse och ägare som arbetar närmare affären. Som ägare har man också en större påverkan i små bolag då ens röst väger tyngre och gör det lättare att driva förändringar, säger förvaltare Carolina Ahnemark.

Dock kan småbolag också vara mer riskabla med större svängningar, så de bör utvecklas bättre för att kompensera den högre risken.

– Vi letar främst efter bolag med en stark bolagskultur och starka huvudägare, bolag som driver förbättring via tydliga nischer, effektiviseringar och förvärv. Vi har få bolag i portföljen som vi är långsiktiga ägare i och vi har ambitionen att äga bolagen i minst 5 år och helst för alltid, säger Jonathan.

Odins investeringsfilosofi Odin-modellen

För att identifiera de bästa investeringsmöjligheterna analyserar Odins förvaltare alla potentiella investeringar på samma sätt – genom sin investeringsmodell Odin-modellen, och de tre P:na – Prestation, Position och Pris.

– Vi börjar alltid med att titta på bolagets historiska prestation. Vi vill äga hållbara kvalitetsbolag som har bevisat sin förmåga att kombinera lönsam tillväxt med ett bra resultat. En stark balansräkning är viktig eftersom tillgången till finansiering varierar över tid, säger Carolina.

I goda tider finns det ofta ett stort utbud av prisvärd finansiering men när marknaderna är svaga är den mer svårtillgänglig. Samtidigt är det i de svaga perioderna som de bästa möjligheterna till lönsam tillväxt uppstår. 

– Efter prestationen tittar vi på positionen, dvs företagets framtid och konkurrenssituation. Vi lägger mycket tid på att förstå förutsättningarna på lång sikt, fortsätter Carolina.

Position kan man dela in i flera olika delar, dels tillväxtmöjligheter, om företaget ska ta marknadsandelar eller om de kan höja priserna, dels defensiva konkurrensfördelar som att bolagen ska kunna skydda sin affär. Det ska inte vara lätt att plagiera deras produkter eller idéer. Förvaltarna har kategoriserat bolagen i fyra grupper;

– Starka varumärken, ex Thule och Mips
– Nischer, ex Troax Group AB
– Effektiviserar verksamheter – Sectra
– Förvärvsbolag – Lagercrantz

-Vi tittar väldigt mycket på människorna i bolagen. Vi brukar säga att det är viktigare vem vi investerar i än vad vi investerar i Det är kombinationen mellan de hårda siffrorna och de mjukare mänskliga faktorerna som gör att vi hittar vinnarna, säger Jonathan.

När de första två P:na är på plats tittar Odins förvaltare på priset.

– Vi gillar kvalitet till rätt pris, vilket vi får genom att göra en grundläggande analys av varje enskilt bolag. Vi ställer höga krav på de två första P:na som beskriver kvaliteten i bolaget. Oavsett hur billig en aktie är så kommer vi inte investera om kvaliteten på bolaget inte når upp till en viss nivå. Det som vid en första anblick ser ut som ett högt pris kan på lång sikt visa sig vara ett riktigt fynd, avslutar Jonathan Schönbäck.

Följ Odin Fonder på LinkedIn här.

Köp Odins fonder i Odins eget ISK här. 

Riskinformation: Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. De pengar som placeras i fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka hela det insatta kapitalet.

• Odins förvaltare Carolina Ahnemark, Jonathan Schönbäck och Philip Mesch på bolagsbesök hos bastuföretaget Harvia.

 

224

Swedbank har bäst avkastning hittills i år i fondförsäkring i ITP

4 timmar Läs mer
FI varnar för hur nya avancerade AI-modeller hotar finanssektorn
1 dag Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Länsförsäkringar Fondlivs garantiförvaltning första halvåret 2026
2026-07-22
cover image
Länsförsäkringar Livs nyckeltalsrapport för första halvåret 2026
2026-07-22
cover image
Länsförsäkringar Banks rapport för första halvåret 2026
2026-07-22
KÖP PREMIUM
Det förvaltade kapitalet i LF:s livverksamhet steg till 432 Mdr kr
5 timmar Läs mer

Alecta fick klartecken av KKV för miljardförvärv av fastigheter

1 dag Läs mer
21%
Så mycket gick efterlysningar av personbilar ned första halvåret, enligt Larmtjänst
De senaste nyheterna
  • 4 timmar
    Swedbank har bäst avkastning hittills i år i fondförsäkring i ITP
  • 5 timmar
    Det förvaltade kapitalet i LF:s livverksamhet steg till 432 Mdr kr
  • 9 timmar
    Länsförsäkringar Banks resultat upp med 2 procent första halvåret
  • 1 dag
    FI varnar för hur nya avancerade AI-modeller hotar finanssektorn
  • 1 dag
    Alecta fick klartecken av KKV för miljardförvärv av fastigheter
Länsförsäkringar Banks resultat upp med 2 procent första halvåret
9 timmar Läs mer
"Det är en illusion att man har ett autonomt pensionssystem."
Mårten Palme påpekar på ett SNS-seminarium att politikerna har ändrat åtskilliga gånger i det allmänna pensionssystemet
Veckans mest lästa
  • 6 dagar
    Tydliga startar nytt bolag med inriktning på privatförsäkring
  • 7 dagar
    SEB Pension och försäkring höjer återbäringsräntan den 1 augusti
  • 9 dagar
    Svedea: ”Riktigt bra kundservice går inte att lagstifta fram”
  • 2 dagar
    Så hanterar de norska bolagen storbranden i Drammen
  • 7 dagar
    Johanna Nordkvist rekryteras till Lockton som ny Head of Casualty
5,4 procents avkastning första halvåret i Skandia Liv
1 dag Läs mer
Skandia sponsrar satsning på streetbasket under sommarlovet
2 dagar Läs mer
Så hanterar de norska bolagen storbranden i Drammen
2 dagar Läs mer
S vill utreda system för klimatanpassad hemförsäkring
2 dagar Läs mer
Dina Försäkringar Göta kräver markteknikbolag på 31,7 Mkr
3 dagar Läs mer
SCB: Prisbasbeloppet höjs under nästa år med 400 kronor
5 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Länsförsäkringar Fondlivs garantiförvaltning första halvåret 2026

Länsförsäkringar Fondliv presenterade den 22 juli information om sin garantiförvaltning första halvåret.
2026-07-22

Länsförsäkringar Livs nyckeltalsrapport för första halvåret 2026

Länsförsäkringar Liv presenterade den 22 juli sin nyckeltalsrapport för första halvåret.
2026-07-22

Länsförsäkringar Banks rapport för första halvåret 2026

Länsförsäkringar Bank publicerade den 22 juli sin rapport för första halvåret 2026.
2026-07-22

ESRB:s varning för hur finanssektorn kan hotas av avancerade AI-modeller

Europeiska systemrisknämnden, EU:s makrotillsynsorgan, utfärdar en formell varning om sårbarheter i det finansiella systemet kopplade till avancerade AI-modeller.
2026-07-21

Konkurrensverkets beslut om Alectas fastighetsförvärv

Konkurrensverket meddelade den 14 juli beslut gällande två fastighetsförvärv från Alecta.
2026-07-21

Nordic Guarantees årsredovisning för 2025

Nordic Guarantees årsredovisning för 2025.
2026-07-21
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Dom i Svea hovrätt i tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolag

Svea hovrätt har meddelat dom i en tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolagen Trygg-Hansa och Zurich.
2026-06-23

Försäkringsvillkor för Movestics tjänstepension i Montrose

Movestic har publicerat sina försäkringsvillkor för tjänstepension i Montrose.
2026-06-24

Svedea AB:s årsredovisning för 2025

Svedea AB:s årsredovisning för 2025.
2026-07-09

NCC:s yttrande över Trygg-Hansas svaromål i Oceana-tvisten

NCC inkom den 30 juni med ett yttrande över Trygg-Hansas svaromål i Oceana-tvisten.
2026-07-07

Nyemission i Omocom våren 2026

Omocom har under våren genomfört en nyemission, beslutad av styrelsen efter bemyndigande från bolagsstämman.
2026-07-02

Trygg-Hansas svaromål efter NCC:s stämning gällande Oceana-branden

Trygg-Hansas inkom i juni med sitt svaromål i den tvist där NCC har stämt bolaget för att få ut ersättning efter Oceana-branden.
2026-07-07
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!