Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Måndag 29 Juni 2026
Sök
Search for:

Från kaos till kontroll – restvärdeledarens viktiga insats efter explosionen

Foto: Brandskyddsföreningen Restvärderäddning

• ”Mitt första fokus i dessa situationer är alltid på de boende och på att de ska kunna bo kvar om möjligt”, säger restvärdeledaren Magnus Håkansson.

När det värsta händer och olyckan drabbar oss, finns Brandskyddsföreningens Restvärderäddning där. Som en länk mellan de drabbade, räddningstjänst och försäkringsbolag arbetar de för att minimera skador och hjälpa de berörda att återgå till en vardag så fort som möjligt. Här berättar restvärdeledaren Magnus Håkansson om en januarikväll då han fick larm om en explosion – och om de insatser som följde för att hjälpa människor och rädda materiella värden.

Klockan är 22:17 den 23 januari när SOS-appen i restvärdeledaren Magnus Håkanssons telefon larmar. En explosion har skett i ett trapphus på Larsbodavägen i Farsta. Magnus ringer direkt räddningsledaren för att uppdatera sig om hur det ser ut på plats. Det rör sig om en explosion i ett trapphus med stora skador på byggnaden. Tre stycken lägenhetsdörrar och fönster har blivit bortsprängda. Trapphus, elcentral och entrédörrar har fått stora skador och det är byggdamm i hela trapphuset samt i lägenheterna.

De drabbades trygghet är alltid prioriterad

Magnus kommer till platsen strax innan klockan 23:00. Hans uppgift som restvärdeledare, RVL, är att hjälpa de drabbade på plats och minimera skador på ekonomiska värden och på miljön. Väl på plats identifierar Magnus snabbt de insatser som behöver göras. Några boenden står vid sidan av den skadade byggnaden och det ligger glassplitter överallt. Hissdörrarna har fått så stora skador att det är öppet in till schaktet och porten har blivit så skev att den inte går att rubba.

– Mitt första fokus i dessa situationer är alltid på de boende och på att de ska kunna bo kvar om möjligt. Jag har en koordinerande roll och bistår med information, hjälper till med tillfälligt boende och transport om det krävs samt försäkrar mig om att den drabbade klarar sig framåt. Det handlar alltid om att göra en snabb bedömning av hur personerna mår, att erbjuda stöd och ge den hjälp de behöver, förklarar Magnus.

Insatser för att bevara och skydda det materiella

När de berörda har blivit omhändertagna lägger Magnus fokus på det materiella. Insatser ska genomföras för att minimera skador så mycket som möjligt och rädda ekonomiska värden samt miljön.

– Vårt mål som restvärdeledare är alltid att göra platsen så säker och trygg som det går, förklarar Magnus.

Klockan 01:12 kommer saneringsfirman som Magnus ringt in. Dörrar och fönster som sprängts bort sätts igen, för att förhindra inbrott och skydda lösören men även för att rör och ledningar inte ska frysa sönder med vattenskada som följd. Dammet som ligger i hela trapphuset efter sprängningen städas bort för att undvika sanering och att det tar sig in i exempelvis ventilation. Blodstänk som uppstått från skadade personer saneras bort.

– Splitter från glas och annat material som låg utspritt överallt plockade vi bort för att se till att ingen skadade sig på det och hissdörren samt elcentralen täcktes med plyfaskivor för att ingen ytterligare olycka skulle ske, berättar Magnus.

Jobbar in på småtimmarna

Arbetet fortsätter sedan under natten. Den inre entrédörren, som efter sprängningen har blivit böjd som en banan och inte går att öppna, bryts upp för att säkra in- och utrymningsväg i byggnaden. Först klockan 04:45 är Magnus hemma igen. Nästa dag, klockan 08:00, fortsätter han att ha dialog med försäkringsbolag och lämnar även över underlag till bostadsrättsföreningen.

– Vi har ett bra samarbete med polisen, räddningstjänsten och försäkringsbolag, vilket gör att vi verkligen kan göra skillnad. Att få hjälpa drabbade och göra en insats för samhället och medmänniskor i stunder där kanske det värsta har hänt, är anledningen till att jag valt att vara restvärdeledare, säger Magnus.

 

244
Premium

Restaurang stämmer Trygg-Hansa på 1,5 Mkr efter sprängning

6 timmar Läs mer
Gabriella Eriksen Wingren rekryteras till Gallagher
3 dagar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
A & S Restaurang AB stämmer Trygg-Hansa
2026-06-29
cover image
Konsumentverkets skrivelse till Gjensidige om marknadsföringen
2026-06-29
cover image
FI:s skrivelse om KPA:s placering i Heimstaden Bostad
2026-06-28
KÖP PREMIUM
LF varnar för falska erbjudanden om rabatt på bilförsäkringen
9 timmar Läs mer
Premium

Konsumentverket kritiserar Gjensidiges annonser – igen

16 timmar Läs mer
360 Mkr
Så mycket investerar Skandia i finansiering av rent dricksvatten i södra Sverige
De senaste nyheterna
  • 6 timmar
    Restaurang stämmer Trygg-Hansa på 1,5 Mkr efter sprängning
  • 9 timmar
    LF varnar för falska erbjudanden om rabatt på bilförsäkringen
  • 16 timmar
    Konsumentverket kritiserar Gjensidiges annonser – igen
  • 1 dag
    Folksam begär anstånd för yttrande om Heimstaden Bostad
  • 3 dagar
    Gabriella Eriksen Wingren rekryteras till Gallagher
Premium
Folksam begär anstånd för yttrande om Heimstaden Bostad
1 dag Läs mer
"En mjuk men kraftfull form av motståndskraft"
QBE:s Christopher Hesselbrant beskriver försäkringsbranschens roll i civilförsvaret på Svensk Försäkrings årsmöteskonferens.
Veckans mest lästa
  • 2 månader
    NCC stämmer Trygg-Hansa i ännu en tvist efter Oceana-branden
  • 11 dagar
    FI blir behörig myndighet för kontroll enligt EU:s AI-förordning
  • 12 dagar
    Pensionspengar i KPA Pension går till utbildningsinsatser i Egypten
  • 12 dagar
    Sparare får ytterligare 130 Mkr tillbaka efter Allra-skandalen
  • 12 dagar
    Hedvigs uthyrningsförsäkring ska ingå i Qasas bostadsuthyrning
Nu har Advisense genomfört försäljningen av FCG Fonder
3 dagar Läs mer
SPP ingår nytt partnerskap med insurtechbolaget Charly
3 dagar Läs mer
DI: FI ger preliminär kritik mot Folksams Heimstaden-placeringar
3 dagar Läs mer
Länsförsäkringar Bergslagen går in som ny delägare i Sejfa
3 dagar Läs mer
Socialdemokraterna går till val på frågan om höjda pensioner
4 dagar Läs mer
Sollers: Nu använder fyra av tio bolag AI i sin underwriting
4 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

A & S Restaurang AB stämmer Trygg-Hansa

A & S Restaurang AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa.
2026-06-29

Konsumentverkets skrivelse till Gjensidige om marknadsföringen

Konsumentverket framför i en skrivelse till Gjensidige synpunkter på bolagets marknadsföring.
2026-06-29

FI:s skrivelse om KPA:s placering i Heimstaden Bostad

Finansinspektionen har skickat en skrivelse för yttrande gällande KPA:s placering i aktier i Heimstaden Bostad.
2026-06-28

FI:s skrivelse om Folksam Saks placering i Heimstaden Bostad

Finansinspektionen har skickat en skrivelse för yttrande gällande Folksam Saks placering i aktier i Heimstaden Bostad.
2026-06-28

FI:s skrivelse om Folksam Livs placering i Heimstaden Bostad

Finansinspektionen har skickat en skrivelse för yttrande gällande Folksam Livs placering i aktier i Heimstaden Bostad.
2026-06-28

Folksams begäran om anstånd för yttrande om Heimstaden Bostad

Folksam har begärt anstånd för att yttra sig över skrivelser från FI rörande investeringar i Heimstaden Bostad.
2026-06-28
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Trygg-Hansas stämningsansökan mot Folksam

Trygg-Hansa har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Folksam.
2026-05-31

Bravidas stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB

Bravida Sverige AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB.
2026-06-01

Konsumentverkets skrivelse till Eir Försäkring

Eir Försäkring har fått en skrivelse från Konsumentverkets med synpunkter på avtalsvillkor och förköpsinformation. Sedan Eir har svarat har ärendet avskrivits.
2026-06-14

Dina Försäkring AB:s årsredovisning för 2025

Dina Försäkring AB:s årsredovisning för 2025.
2026-06-09

Tingsrättens dom i tvisten om bandgrävaren

Stockholms tingsrätt har meddelat dom i tvisten mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa om en skada orsakad av en stillastående bandgrävare.
2026-06-21

HD:s beslut i tvist mellan LF Västerbotten och Trygg-Hansa

Högsta domstolen meddelade den 5 juni beslut i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa gällande en incident med en stillastående grävmaskin.
2026-06-05
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!