Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Onsdag 26 Augusti 2026
Sök
Search for:

Lastbilsolycka hotade dricksvattnet – snabb insats avvärjde katastrof

Foto: Privat

• En lastbil med farligt gods välte i ett vattenskyddsområde. Restvärdeledaren Andreas Karlsson kallades till platsen.

Mitt i vinternatten välter en lastbil med farligt gods i ett vattenskyddsområde. Brandskyddsföreningens Restvärderäddning, RVR, larmas och agerar snabbt för att hindra en miljökatastrof. Med expertis och samordning säkras kemikalierna, marken saneras och dricksvattnet skyddas – en insats där varje minut räknas.

Det är mitt i natten den 15 januari när larmet går hos miljörestvärdeledare Morgan Palmquist. En lastbil har vält i ett vattenskyddsområde och räddningstjänsten befinner sig på plats. Han inleder ärendet och skickar ut kollegan Andreas Karlsson.

– För oss är det alltid viktigt att komma ut på olycksplatsen för att skapa en bild av situationen och kunna fatta snabba beslut om prioriterade insatser och åtgärder. När det handlar om farligt gods är det oftast bråttom, men i de fall vi dessutom har ett vattenskyddsområde med en grundvattentäkt som förser ett helt samhälle med dricksvatten, kan vi inte vara nog snabba, förklarar Morgan.

Jobbar mot klockan

På plats känner Andreas en stark lukt som kommer från lastbilen. Bärgningsbil och räddningstjänst är redan där. Efter en lägesbild kontaktas driftentreprenör för avspärrning och kommunen, försäkringsbolaget samt godsägaren informeras. Skyddande duk skjuts in under lastbilen för att hindra ytterligare läckage.

– Jag var tvungen att så fort som möjligt ta reda på vad lastbilen hade för kemikalier ombord för att veta hur vi skulle fortsätta arbetet. Efter ett antal samtal fick jag i utlandet tag i den som lastat bilen när den åkte i väg, berättar Andreas.

Det visar sig finnas två containrar med IBC-behållare – en med ättiksyra och en med natriumnitritlösning.

– Blandas dessa vätskor uppstår nitrösa gaser, vilka är giftiga. Då kan det uppstå en situation även ovan jord där de närboende blir drabbade, om gaserna förflyttas med vinden. Dessutom hade vi bilens drivmedel, diesel, att ta hänsyn till, berättar Andreas.

Tillgång till stort kontaktnät

RVR kallar in Arvid Backlund från IVL Svenska Miljöinstitutet. Han sätter ett saneringsmål då flera farliga ämnen har läckt ut. Miljökontoret som finns på plats får ta del av målet.

– Vår roll som restvärdeledare är att vara spindeln i nätet, hålla i taktpinnen, se till att rätt beslut fattas och vara uppdragsgivarnas förlängda arm och ögon. I denna situation var det av yttersta vikt att vi kunde agera snabbt för att undvika ytterligare skador på natur och miljö samt minimera kostnaderna, förklarar Andreas.

”Riktigt bra teamwork”

När kemikalierna har tankats över bärgas lastbilen. Resterande gods skickas vidare och marken saneras.

– Sanering handlar inte om att gräva en grop. Vi tar bort så lite av marken som möjligt, men säkerställer att allt kontaminerat tas om hand och skickas på deponi. Sedan provtas marken för att försäkra oss om att all förorening är borta, berättar Andreas.

Insatsen pågick i 18 timmar. Morgan är nöjd.

– Vi hade tillsynsmyndigheten på plats, räddningstjänsten var där och vi hade även externa experter som hjälpte oss med provtagning. Det var en komplex situation som löstes med riktigt bra teamwork. Godsägaren fick merparten av sina varor inom rimlig tid, vi undvek större skador på miljön och vi såg till att ett helt samhälle kunde behålla sitt dricksvatten. RVR höll i taktpinnen och med hjälp av våra experter samt vårt kontaktnät kunde vi undvika en större katastrof, konstaterar Morgan.

Ett läckage på en plats med grundvattentäkt kan få allvarliga följder. I andra fall har kostnader uppgått till flera hundra miljoner kronor.

– Utöver kostnaden för sanering, som blir mycket mer omfattande, så tillkommer då också kostnaden för provisoriska lösningar på dricksvatten. Den situationen vill kommunen inte hamna i, lägger Morgan till.

Ovärderlig tillgång för försäkringsbolaget

Svanberg Gudbrandsson, besiktningsman på Länsförsäkringar, tog emot samtalet.

– Jag upplevde att Andreas som befann sig på plats hade väldigt bra koll på läget. När vi talades vid hade han redan kontaktat flera aktörer och arbetet var igång, berättar han.

Han ser restvärdeledarnas expertis som en stor tillgång.

– Den är för oss ovärderlig. De har bred kunskap inom allt från lagar och regler till vilka åtgärder som krävs, vilket vi inte har. Utan dem skulle vi få förlita oss på en egen besiktningsman som inte kan agera lika snabbt. I detta fall hade nog lastbilen då bärgats direkt, vilket inneburit att lasten hade läckt ut och orsakat riktigt stor förödelse och stora kostnader, säger Svanberg.

Han är mycket nöjd med insatsen.

– De tänker både på akuta insatser och efterföljande konsekvenser. Att Andreas till exempel såg till att kommunen kom till platsen och kunde godkänna insatser på plats, underlättar då vi undviker eventuella diskussioner i efterhand. Brandskyddsföreningens Restvärderäddning gör ett exemplariskt jobb och det känns tryggt att ha dem på plats. Rapporterna som vi får efter avslutat ärende är dessutom alltid väl utförda och vi vet att insatserna inte hade kunnat göras bättre, sammanfattar han.

Brandskyddsföreningens Restvärderäddning, RVR

243
Gunnar Loxdal
[email protected]

Ny utredning vill lägga ned Pensionsmyndighetens trad

11 timmar Läs mer
Ny hemsida jämför alla svenska djurförsäkringsbolag
8 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025
2026-08-26
cover image
Utredningsbetänkande om utbetalning av premiepensionen
2026-08-26
cover image
Åtal för försök till bedrägeri mot LF Uppsala
2026-08-26
KÖP PREMIUM
FI: Så mycket har fondavgifterna sjunkit de senaste tre åren
17 timmar Läs mer

En månad kvar till årets mesta inspirationsevent inom försäkring

17 timmar Läs mer
200
nyblivna pensionärer deltog i SPP:s pensionspremiär i Göteborg
De senaste nyheterna
  • 8 timmar
    Ny hemsida jämför alla svenska djurförsäkringsbolag
  • 11 timmar
    Ny utredning vill lägga ned Pensionsmyndighetens trad
  • 12 timmar
    Tre Skandiamedarbetare startar nytt förmedlarkontor i Jönköping
  • 13 timmar
    Solace Care tar in 23 miljoner kr för att kunna expandera i Europa
  • 13 timmar
    Förfalskade kvitto till LF Uppsala – åtalas för försök till bedrägeri
Premium
Förfalskade kvitto till LF Uppsala – åtalas för försök till bedrägeri
13 timmar Läs mer
"En låg avgift i tjänstepensionen är viktigare än en tillfällig ränterabatt på bolånet."
Pensionsmyndighetens slutsats i rapporten "Flytt av tjänstepension i och med förhandling om bolån"
Veckans mest lästa
  • 12 dagar
    Larmtjänst: Antalet stölder av bildelar ökade med 28 procent
  • 12 dagar
    Julia Holm blir ny Operations Manager på Volante Underwriting
  • 13 dagar
    HELP Försäkring tecknar nytt samarbetsavtal med Kommunal
  • 13 dagar
    Folksam: Allt färre barn använder hjälmar med grönt spänne
  • 13 dagar
    Mandatum blir ny majoritetsägare till Cliens Kapitalförvaltning
Tre Skandiamedarbetare startar nytt förmedlarkontor i Jönköping
12 timmar Läs mer
Solace Care tar in 23 miljoner kr för att kunna expandera i Europa
13 timmar Läs mer
Premium
HD-beslut går på XL Insurances linje i rättstvist med SGL Group
1 dag Läs mer
Katarina Pahlin blir ny Claims Director på Euro Accident
1 dag Läs mer
Pensionsmyndighetens trad gav 9,43 % avkastning första halvåret
1 dag Läs mer
”Vitea fortsätter att vara Vitea – även efter ägarförändringen”
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025

Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025.
2026-08-26

Utredningsbetänkande om utbetalning av premiepensionen

Utredningen om premiepensionssystemets försäkringsformer under utbetalningstiden överlämnade den 26 augusti betänkandet "Traditionell eller rationell".
2026-08-26

Åtal för försök till bedrägeri mot LF Uppsala

En man har åtalats vid Uppsala tingsrätt för försök till bedrägeri mot LF Uppsala.
2026-08-26

Andra AP-fondens rapport för första halvåret 2026

Andra AP-fonden presenterade den 26 augusti sin rapport för första halvåret 2026.
2026-08-26

AP7:s redogörelse för första halvåret 2026

Sjunde AP-fonden publicerade den 25 augusti sin redogörelse för första halvåret 2026.
2026-08-26

Svenska Fribrevsbolagets rapport för andra kvartalet 2026

Svenska Fribrevsbolaget publicerade den 26 augusti sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-08-26
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Dom för försök till försäkringsbedrägeri

Växjö tingsrätt har meddelat dom i ett mål där en person åtalats för försök till försäkringsbedrägeri mot If.
2026-08-09

Åtal för försök till bedrägeri mot Folksam och LFAB

En 20-årig kvinna har åtalats vid Attunda tingsrätt för försök till grovt bedrägeri mot Folksam och Länsförsäkringar AB.
2026-07-28

Sampos rapport för andra kvartalet 2026

Sampo publicerade den 12 augusti sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-08-12

Dom i tvist mellan LF Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall

Mark- och miljödomstolen vid Umeå tingsrätt har meddelat dom i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall.
2026-08-02

Integritetsskyddsmyndighetens beslut om Dina Försäkringar

Integritetsskyddsmyndigheten har fattat ett beslut om Dina Försäkringars efterlevnad av dataskyddsförordningen1 efter inkommet klagomål.
2026-07-27

Insurelys årsredovisning för 2025

Insurelys årsredovisning för 2025.
2026-08-18
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!