Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Torsdag 5 November 2026
Sök
Search for:

Har du en krockkudde i ditt sparande?

Bolagen betalar ränta för att få låna pengar, och det är den räntan som blir avkastning för spararen, säger Julia Stålbro.

Efter flera år av börsoro och snabba svängningar ökar intresset för räntefonder. För många sparare handlar det om att hitta ett komplement till aktier – något som kan dämpa svängningarna utan att pengarna står still.

Även om vi svenskar rekommenderas att ha några tusenlappar hemma i spargrisen, så är det i dag självklart att madrassen inte är ett rimligt alternativ för sparpengar. För historiskt sett mår pengarna bäst av att vara investerade.

Men att bara vara investerad på börsen kan för många kännas för riskfyllt. Här kommer räntefonder in i bilden – en sparform där dina pengar investeras i lån till stater, kommuner och företag, som betalar ränta i gengäld.

Julia Stålbro förvaltar Lannebo Sustainable Corporate Bond, en räntefond inriktad mot företagsobligationer.

– Enkelt uttryckt investerar vi i lån till företag via obligationer. Bolagen betalar ränta för att få låna pengar, och det är den räntan som blir avkastning för spararen, säger Julia Stålbro.

Stabilitet före tillväxt

Lannebo Sustainable Corporate Bond investerar huvudsakligen i nordiska företagsobligationer. Förvaltningen fokuserar på bolag med stark finansiell ställning som successivt blir ännu starkare. Till skillnad från aktiemarknaden, där fokus ofta ligger på tillväxt, ligger tyngdpunkten här på återbetalningsförmåga.

– Samtidigt undviker vi bolag som växer väldigt snabbt och tar hög risk. I stället fokuserar vi på stabila bolag med förutsägbara kassaflöden – det vill säga bolag som har god förmåga att betala tillbaka sina lån och räntor.

En central del av förvaltningen är hållbarhetsanalysen. Enligt Julia Stålbro är den fullt integrerad i investeringsbesluten eftersom bolag som inte hanterar klimat- och omställningsfrågor på sikt riskerar både ökade kostnader och svagare affärsmodeller.

– Ordet hållbarhet får vissa att tappa intresset, men för oss handlar det om risk. Vi ser hållbarhet som en del av kreditrisken och menar att det bidrar till högre kreditkvalitet, säger Julia Stålbro.

Fonden investerar därför i bolag som bedöms bidra till en mer hållbar utveckling – eller som har tydliga planer på att ställa om.

– Det kan handla om allt från industribolag som möjliggör elektrifiering, till bolag som investerar i mer energieffektiva lösningar.

Nytt ränteläge lyfter räntefonder

Fonden har en relativt låg känslighet för ränteförändringar. För spararen innebär det en mer stabil resa även i ett skiftande ränteläge.

– Eftersom många av våra innehav har rörlig ränta påverkas vi mindre av förändringar i ränteläget jämfört med fonder med längre räntebindning.

Och efter många år med låga eller till och med negativa räntor ser läget annorlunda ut i dag.

– I dagens marknad ligger den löpande avkastningen i den här typen av fond på strax under fem procent. Under de senaste åren har nivån periodvis varit högre, men det är inget man ska räkna med framåt.

Läs mer om fonden Lannebo Sustainable Corporate Bond hos Avanza

Läs mer om fonden Lannebo Sustainable Corporate Bond hos Nordnet

Läs mer om fonden Lannebo Sustainable Corporate Bond hos Lannebo

Lannebo är Nordens största fristående fondaktör. Vårt mål är att skapa ett större värde genom att vara en aktiv ägare som får dina investeringar att växa genom att hjälpa företagen vi investerar i att lyckas.


Riskinformation
Lannebos artiklar innehåller information om värdepappersfonder och specialfonder. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. De pengar som placeras i fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka hela det insatta kapitalet.

3 714

Trygg-Hansa stäms på 0,4 miljoner kronor efter stöld av hjullastare

12 timmar Läs mer
Ylva Wessén ny ordförande för federation för ömsesidiga bolag
16 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Stämning mot Trygg-Hansa i tvist om skadeersättning
2026-11-04
cover image
Svensk Försäkrings yttrande om canceröverlevares tillgång till finansiella tjänster
2026-11-04
cover image
Sampos rapport för tredje kvartalet 2026
2026-11-04
KÖP PREMIUM
När branschen förlorar miljarder – kan AI bekämpa AI?
Läs mer

Du är varmt välkommen på nätverksträff den 19 november!

Läs mer
1,6
miljarder betalades felaktigt ut i pension förra året, enligt Pensionsmyndigheten.
De senaste nyheterna
  • 12 timmar
    Trygg-Hansa stäms på 0,4 miljoner kronor efter stöld av hjullastare
  • 12 timmar
    ”Låt inte nya EU-regler äventyra kontraheringsplikten”
  • 16 timmar
    Ylva Wessén ny ordförande för federation för ömsesidiga bolag
  • 18 timmar
    Sampos totalkostnad sjunker till 82,6 % – prognosen justeras upp
  • 19 timmar
    Max Matthiessen rekryterar nytt rådgivarteam från Skandia
”Låt inte nya EU-regler äventyra kontraheringsplikten”
12 timmar Läs mer
"Lyssna inte till bankernas skräckpropaganda om pension."
Sveriges Ingenjörers Johan Kreicbergs och Stefan Holmberg uttalar sig kritiskt i debatt inlägg i Dagens Nyheter.
Veckans mest lästa
  • 6 dagar
    Anders Johanssons tankar om huvudavtalet, LFAB-varslet och AI
  • 19 timmar
    Max Matthiessen rekryterar nytt rådgivarteam från Skandia
  • 2 dagar
    Bäst kundbetyg i Lassie, Svedea, LF, Dina, Svenska Sjö och Söderberg
  • 1 dag
    Molly ansöker hos FI om tillstånd för försäkringsdistribution
  • 20 timmar
    Finansinspektionen inleder undersökning av SH Pension
Finansinspektionen inleder undersökning av SH Pension
20 timmar Läs mer
Sampos totalkostnad sjunker till 82,6 % – prognosen justeras upp
18 timmar Läs mer
Max Matthiessen rekryterar nytt rådgivarteam från Skandia
19 timmar Läs mer
Premium
Hovrättsdom: Protector ska betala 104 Mkr till Ängelholmshem
1 dag Läs mer
Carl-Johan Nilsson: ”Lassie har knappt ens startat sin resa”
1 dag Läs mer
ERGO Försäkring får sitt kreditbetyg höjt till AA- hos Fitch
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Stämning mot Trygg-Hansa i tvist om skadeersättning

Företaget SGE Fastighetsservice kräver i en stämningsansökan till Stockholms tingsrätt Trygg-Hansa på skadeersättning efter stöld av en hjullastare.
2026-11-04

Svensk Försäkrings yttrande om canceröverlevares tillgång till finansiella tjänster

Svensk Försäkring har lämnat ett yttrande rörande EU-kommissionens utkast till vägledning för canceröverlevares tillgång till finansiella tjänster.
2026-11-04

Sampos rapport för tredje kvartalet 2026

Sampo presenterade på onsdagen sin rapport för tredje kvartalet 2026.
2026-11-04

Greater Thans rapport för tredje kvartalet 2026

Greater Than publicerade den 4 november sin rapport för tredje kvartalet 2026.
2026-11-04

Ifs rapport "If helps a lot" för tredje kvartalet 2026

If publicerade den 4 november rapporten "If helps a lot" för tredje kvartalet 2026.
2026-11-04

Ny rapport från Folksam om utfallet av den allmänna pensionen

Folksam presenterade den 4 november rapporten ”Maxar ett långt arbetsliv pensionen?” som visar på utfallet av den allmänna pensionen.
2026-11-04
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Dom i Attunda tingsrätt i tvist mellan LF Stockholm och Upplands Väsby

Attunda tingsrätt har avkunnat dom i en i tvist mellan Länsförsäkringar Stockholm och Upplands Väsby kommun.
2026-10-14

SKI:s undersökning av kundnöjdhet i försäkringsbranschen 2026

Svenskt Kvalitetsindex presenterade den 2 november sin undersökning av kundnöjdhet i försäkringsbranschen 2026.
2026-11-02

Uppföljningsbeslut efter tillsyn av FEI:s försäkringsutbildning

Myndigheten för yrkeshögskolan har fattat ett uppföljningsbeslut efter tillsyn av yrkeshögskoleutbildningen Försäkringsrådgivare/Skadereglerare/Riskbedömare på FEI.
2026-10-12

Konsumentverkets skrivelse om Söderbergs marknadsföring

I en skrivelse till Söderberg & Partners framför Konsumentverket synpunkter på bolagets marknadsföring via Kivra.
2026-10-25

Länsförsäkringar Banks rapport för tredje kvartalet 2026

Länsförsäkringar Bank presenterade den 23 oktober sin rapport för tredje kvartalet 2026.
2026-10-23

Åtal mot tre personer för bedrägerier mot försäkringsbolag

Tre personer bosatta i Malmö har åtalats vid Malmö tingsrätt för en rad grova bedrägerier mot försäkringsbolag.
2026-10-26
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!