Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Tisdag 25 Augusti 2026
Sök
Search for:
3 månader - Förmedling

Gunnar Hökmark: Dags att underlätta för rådgivning

Foto: SFM

• ”Nu är tiden inne att riva hinder så att de nordiska och baltiska kapitalmarknaderna kan gå i täten för den europeiska kapitalmarknaden”, skriver Gunnar Hökmark.

DebattDet finns starka skäl att värna den svenska kapitalmarknaden och se till att underlätta investeringsrådgivning och förmedling av sparande till investeringar. Några steg på vägen är att sluta motverka försäkringsförmedling, att skapa ett ramverk för en nordisk-baltisk förmedlarmarknad och att – inom ramen för det allmänna pensionssystemet och arbetsmarknadens pensionssparande – göra investeringsrådgivning och förmedling tillgänglig för alla sparare som vill ha ökad kontroll över sitt sparkapital, skriver SFM:s ordförande Gunnar Hökmark i en krönika för Sak & Liv. 

Den svenska kapitalmarknaden är en av Sveriges främsta tillgångar inför framtiden. Den är den djupaste kapitalmarknaden i EU och därmed en attraktionskraft för både svenska och utländska investeringar. Den är en dynamisk bas för just den innovationsinriktade forskning och företagsamhet som kan bli en avgörande styrka för att göra Sverige till världens mest ledande och moderna kunskapssamhälle. Det är inte en naiv förhoppning utan en konkret möjlighet.

En gång var Sverige en av världens mest ledande ekonomier. Omfattande satsningar på en växande offentlig sektor, en extremt reglerad kreditmarknad och höga skatter på arbete, sparande och investeringar satte stopp för en lång utveckling som hade gjort svenskt näringsliv internationellt ledande. Nu har vi på nytt en möjlighet genom de förutsättningar som den svenska kapitalmarknaden skapar.

Det är därför i grunden tragiskt att så många nu på fullt allvar vill inskränka den eller till och med knäcka den, i tron att höjda skatter på kapital och sparande samt en statlig investeringsbank kan utveckla svensk konkurrenskraft och nyföretagande. Allt tal om bankskatter, återinförande av förmögenhetsskatt och höjda skatter på sparande är destruktivt och direkt skadligt för den svenska kapitalmarknaden om det blir verklighet.

I stället för att försöka underminera den svenska kapitalmarknaden bör vi utveckla den till att stå i centrum för en bredare och djupare nordisk kapitalmarknad. Den kan växa genom att vi fullföljer allt det som gjort den svenska kapitalmarknaden stark. Ett modernt pensionssystem som bygger på sparande som omvandlas till investeringar, ett brett utbud av pensionsförsäkringar och fondsparande samt en positiv syn på kapitalbildning har fört Sverige till den styrkeposition vi har i dag.

Det är många enskilda steg som har bidragit till detta. På 1970-talet kom skattefondsparandet, som sedan blev allemanssparandet. Pensionsreformen, avskaffandet av förmögenhets- och arvsskatter, utvecklingen av bostadsrätter och en allt starkare kultur av aktiesparande har gjort Sverige till ett land av aktieägare och ägardemokrati.

En viktig del i detta har varit de starka svenska finansiella institutionerna, som bankerna och försäkringsbolagen, liksom den konkurrens vi har genom aktiv försäkringsförmedling och investeringsrådgivning. Försäkringsförmedling och investeringsrådgivning bidrar till kapitalmarknadens bredd och dynamik när sparande omvandlas till investeringar genom en lång rad olika marknader, via aktiehandel och fondsparande, som i sin tur bidrar till ökat investeringskapital och företagande genom investeringar i nya risker och möjligheter.

För Sverige skulle en bredare och djupare kapitalmarknad genom en nordisk-baltisk kapitalmarknad skapa en ännu större kritisk massa för kapital och investeringar, vilket i sin tur leder till investeringar i framtidsteknologier, forskning, innovationer och ökad sysselsättning. Det skulle vara en geopolitisk styrka för hela det nordiska området men också ett sätt att ta vara på de möjligheter som en av världens mest innovationsrika regioner har. Ett sätt att skapa ökad bredd på kapitalmarknaden är att bejaka försäkringsförmedling och investeringsrådgivning.

På en växande kapitalmarknad ska man inte motarbeta människors möjligheter att få råd och stöd för sparande och investeringar, utan bejaka dem. Det är nämligen viktigt att uppmuntra det sparande som ger enskilda människor ökad trygghet och våra ekonomier ökad investeringskraft. Det är sunt att öka förutsättningarna för vanliga inkomsttagare att söka råd för sitt sparande. Till skillnad från när vi köper bostäder eller bilar bygger vi genom sparande upp ökad trygghet för hushållen. Det bör inte motarbetas. Därför bör investeringsrådgivning och förmedling av sparande till investeringar underlättas och göras tillgänglig för fler. Ett första steg är att sluta motverka försäkringsförmedling. Nästa steg är att skapa ett ramverk för en nordisk-baltisk förmedlarmarknad. Ett ytterligare steg vore att inom ramen för det allmänna pensionssystemet och arbetsmarknadens pensionssparande göra investeringsrådgivning och förmedling tillgänglig för alla sparare som vill ha ökad kontroll över sitt sparkapital.

Nu är tiden inne att riva hinder så att de nordiska och baltiska kapitalmarknaderna kan gå i täten för den europeiska kapitalmarknaden. Att ta bort hinder och underlätta för mer rådgivning är ett enkelt steg som är bra för alla.

Gunnar Hökmark
Gunnar Hökmark är tidigare Europaparlamentariker och i dag bland annat ordförande för Svenska Försäkringsförmedlare

7 477
18 maj, 2026
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Skadechef till Dina Försäkring AB
    Stockholm company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 2 månader
    Daniel Lundin lämnar FI för att tillträda som ny VD för InsureSec
  • 2 månader
    SFM går i polemik med Dagens Industri om Lovisadomen
  • 3 månader
    InsureEd och Contento slås ihop i ny satsning på finansutbildning
  • 5 månader
    SFM satsar på ny omgång av sitt traineeprogram till hösten
  • 5 månader
    Morgondagens distribution av försäkring blir ännu mänskligare
Premium

HD-beslut går på XL Insurances linje i rättstvist med SGL Group

7 timmar Läs mer
Katarina Pahlin blir ny Claims Director på Euro Accident
11 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
HD:s beslut i tvisten mellan XL Insurance och Scan Global Logistics
2026-08-25
cover image
AP3:s halvårsrapport 2026
2026-08-25
cover image
Alectas delårsrapport för första halvåret 2026
2026-08-25
KÖP PREMIUM
Pensionsmyndighetens trad gav 9,43 % avkastning första halvåret
11 timmar Läs mer

Sveriges mest okända hjältar firar 50 år

Läs mer
200
nyblivna pensionärer deltog i SPP:s pensionspremiär i Göteborg
De senaste nyheterna
  • 7 timmar
    HD-beslut går på XL Insurances linje i rättstvist med SGL Group
  • 11 timmar
    Katarina Pahlin blir ny Claims Director på Euro Accident
  • 11 timmar
    Pensionsmyndighetens trad gav 9,43 % avkastning första halvåret
  • 15 timmar
    ”Vitea fortsätter att vara Vitea – även efter ägarförändringen”
  • 16 timmar
    Richard Subissati ny Head of Property för Zurich i Norden
3,6 % avkastning för Alectas förmånsbestämda portfölj
16 timmar Läs mer
"En låg avgift i tjänstepensionen är viktigare än en tillfällig ränterabatt på bolånet."
Pensionsmyndighetens slutsats i rapporten "Flytt av tjänstepension i och med förhandling om bolån"
Veckans mest lästa
  • 11 dagar
    Larmtjänst: Antalet stölder av bildelar ökade med 28 procent
  • 11 dagar
    Julia Holm blir ny Operations Manager på Volante Underwriting
  • 12 dagar
    HELP Försäkring tecknar nytt samarbetsavtal med Kommunal
  • 12 dagar
    Folksam: Allt färre barn använder hjälmar med grönt spänne
  • 12 dagar
    Mandatum blir ny majoritetsägare till Cliens Kapitalförvaltning
”Vitea fortsätter att vara Vitea – även efter ägarförändringen”
15 timmar Läs mer
Richard Subissati ny Head of Property för Zurich i Norden
16 timmar Läs mer
XtraRepair Truck – Tydligas nya försäkring för tunga lastbilar
1 dag Läs mer
SPP: 46 procent av svenskarna tror att AI ökar arbetslösheten
1 dag Läs mer
Gjensidige: 78 procent irriteras av bilister som kör för långsamt
1 dag Läs mer
Folksam utökar sitt krisstöd efter skoldådet i Fagersta
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

HD:s beslut i tvisten mellan XL Insurance och Scan Global Logistics

Högsta domstolen fattade den 21 augusti beslut i en tvist mellan XL Insurance och Scan Global Logistics.
2026-08-25

AP3:s halvårsrapport 2026

Tredje AP-fonden publicerade den 25 augusti sin halvårsrapport för 2026.
2026-08-25

Alectas delårsrapport för första halvåret 2026

Alecta publicerade den 25 augusti sin delårsrapport för första halvåret 2026.
2026-08-25

Stämningsansökan från WhiteWater West Industries Ltd mot Trygg-Hansa

WhiteWater West Industries Ltd har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa, i en fastställelsetalan efter Oceana-branden.
2026-08-23

Alpcots rapport för andra kvartalet 2026

Alpcot Holding presenterade den 21 augusti sin rapport för andra kvartalet.
2026-08-21

Hedvig AB:s årsredovisning för 2025

Hedvig AB:s årsredovisning för 2025.
2026-08-20
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Dom för försök till försäkringsbedrägeri

Växjö tingsrätt har meddelat dom i ett mål där en person åtalats för försök till försäkringsbedrägeri mot If.
2026-08-09

Åtal för försök till bedrägeri mot Folksam och LFAB

En 20-årig kvinna har åtalats vid Attunda tingsrätt för försök till grovt bedrägeri mot Folksam och Länsförsäkringar AB.
2026-07-28

Sampos rapport för andra kvartalet 2026

Sampo publicerade den 12 augusti sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-08-12

Dom i tvist mellan LF Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall

Mark- och miljödomstolen vid Umeå tingsrätt har meddelat dom i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall.
2026-08-02

Integritetsskyddsmyndighetens beslut om Dina Försäkringar

Integritetsskyddsmyndigheten har fattat ett beslut om Dina Försäkringars efterlevnad av dataskyddsförordningen1 efter inkommet klagomål.
2026-07-27

Insurelys årsredovisning för 2025

Insurelys årsredovisning för 2025.
2026-08-18
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!