Så ska SPP bredda sitt fondutbud för tjänstepensionen

• ”Carnegie Fonder tillför en väl beprövad aktiv förvaltning, och vi är glada att som första tjänstepensionsbolag kunna erbjuda Carnegie Spin-Off”, säger Henrik Nilsson.
SPP meddelar att fondutbudet inom tjänstepensionen nu utökas från 116 till 129 fonder – och att bolaget också blir först med att erbjuda fonden Carnegie Spin-Off.
Breddningen beskrivs som en del av SPP:s arbete med att möta en ökad efterfrågan på valfrihet i tjänstepensionssparandet.
– Allt fler kunder och förmedlare vill kunna välja fondförvaltning efter egna preferenser i tjänstepensionen. Därför breddar vi utbudet med både aktiv och indexnära förvaltning. Carnegie Fonder tillför en väl beprövad aktiv förvaltning, och vi är glada att som första tjänstepensionsbolag kunna erbjuda Carnegie Spin-Off, säger SPP strategiska chef för investeringsprodukter Henrik Nilsson i en kommentar.
Carnegie Spin-Off har en egen investeringsidé och investerar i bolag som knoppas av från större koncerner samt i andra strukturaffärer. Som fristående bolag med egen balansräkning och tydliga incitament för ledningen kan dessa bolag synliggöra värden som tidigare varit dolda i en större koncern. Fonden förvaltas av Simon Blecher, Eric Stussare och Gustav Andersson.
Med de tre nya tillskotten Carnegie Strategifond, Carnegie Europa Plus och Carnegie Spin-Off finns nu totalt fem fonder från Carnegie Fonder i SPP utbud. Carnegie Fonders fonder hos SPP omfattar sedan tidigare Carnegie Sverigefond och Carnegie Fastighetsfond Norden.
Carnegie Fonder säger i sin kommentar att man ser positivt på samarbetet med SPP.
– Det utökade erbjudandet är ett viktigt steg i vårt gemensamma arbete för att erbjuda attraktiva investeringsalternativ som efterfrågas av rådgivare och slutkunder, och vi ser fram emot att tillsammans fortsätta skapa värde för sparare även framöver, säger Carnegie Fonders distributionsansvarige och vice säljchef Anders Löwbeer.
De nya fonderna hos SPP är i övrigt:
- Case Högutdelande Bolag
- SEB AI – Artificial Intelligence
- SEB European Defence & Security Fund
- Schroder Emerging Europe
- Finserve Global Defence & Security Fund
- BMC Global Select (från Brock Milton Capital)
- BMC Global Small Cap Select
- BMC Global Technology
- BMC International (ex USA)