Gjensidiges Henrik Looser fick pris som Årets Marknadschef

• ”Utmärkelsen är resultatet av ett starkt lagarbete och ett nära samarbete mellan många engagerade kollegor och partners. Tillsammans har vi lyckats flytta fram våra positioner och fortsätter att utmana och utveckla försäkringsmarknaden”, säger Henrik Looser som på bilden mottar utmärkelsen.
Gjensidige har tilldelats guld i kategorin Försäkring av tidningen Resumé i utmärkelsen ”Årets Marknadschef 2026”. Priset delades ut på torsdagen till Gjensidiges marknadschef Henrik Looser.
Juryns motivering lyder så här:
”När många talar om trygghet har Gjensidige arbetat för att göra den mer konkret. Genom tillväxt, digital utveckling och ett tydligare ansvarstagande har man breddat bilden av vad ett försäkringsvarumärke kan vara.”
– Det här är ett fint kvitto på det långsiktiga arbete vi gjort tillsammans. Som utmanare på den svenska försäkringsmarknaden har vi arbetat målmedvetet med att stärka vårt varumärke, utveckla vårt erbjudande och skapa ännu större värde för våra kunder. Att det också ger tydliga resultat är väldigt glädjande, säger Henrik Looser i en kommentar.
Utmärkelsen Årets Marknadschef delas ut av Resumé och bygger på mätningar av varumärkens utveckling inom bland annat preferens och förstahandsval.