Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Onsdag 1 Juli 2026
Sök
Search for:
1 ÅR OCH 8 månader - Allmänt

Svensk Försäkring hyllar nordiska myndigheters krav på tydlighet i EU

Foto: Svensk Försäkring

• ”Jag tycker att det är utmärkt att de nordiska tillsynsmyndigheterna gör gemensam sak och påtalar också myndigheternas ansvar för att regelverken blir tydliga, effektiva och förutsägbara”, säger Svensk Försäkrings chefsjuristJohan Lundström.

Det är utmärkt att de nordiska tillsynsmyndigheterna har gjort gemensam sak och påtalat EU-myndigheternas ansvar för att regelverken för finansmarknaderna blir tydliga, effektiva och förutsägbara. Det menar Svensk Försäkring i en kommentar till en skrivelse tidigare i år till EU:s tre finansmyndigheter. 

I ett brev i juli uppmanade generaldirektörerna för de fem nordiska finansiella tillsynsmyndigheterna ordförandena i de tre EU-tillsynsmyndigheterna att verka för enklare, mer proportionerliga regelverk.

— Sedan finanskrisen har finansmarknaderna fått en uppsjö av reglering, globalt och inte minst inom EU. När vi nu går in i nästa mandatperiod tänker vi att det är avgörande att skapa ett enklare regelverk, heter det i brevet där man bland annat pekar på de kostnader som ett komplext regelverk leder till för de olika aktörerna på finansmarknaderna och behovet av konsekvensanalyser innan det fattas beslut om nya regler.

Nu kommenterar Svensk Försäkring brevet från de fem generaldirektörerna.

I sin kommentar framhåller organisationen att det är bra att de nordiska tillsynsmyndigheterna påpekar att EU:s tillsynsmyndigheter har ett ansvar för att regelverken blir tydliga, effektiva och förutsägbara.

— Jag tycker att det är utmärkt att de nordiska tillsynsmyndigheterna gör gemensam sak och påtalar också myndigheternas ansvar för att regelverken blir tydliga, effektiva och förutsägbara. Först då kommer vi att ha rätt förutsättningar för en verkligt stabil, innovativ finansmarknad med högt konsumentskydd. Svensk Försäkring har drivit dessa frågor om bättre regelgivning under lång tid och vi hoppas nu på ett genombrott. För att citera från annat håll: det ska vara lätt att göra rätt, säger Svensk Försäkrings chefsjurist Johan Lundström i en kommentar.

Svensk Försäkring pekar på att EU-regelverken för finanssektorn under senare tid har växt sig allt mer omfattande och blivit allt mer komplexa, bland annat eftersom det de europeiska tillsynsmyndigheterna Eiopa, Eba och Esma utfärdar egna riktlinjer och rekommendationer som styr de finansiella företagens verksamheter.

— Allt detta innebär att EU:s tillsynsmyndigheterna bidrar aktivt till det mycket omfattande och komplexa lapptäcke av regler som gäller för försäkrings- och tjänstepensionsföretag och andra finansiella företag, heter det i kommentaren från Svensk Försäkring.

Svensk Försäkring lyfter också fram att man tillsammans med sina nordiska kollegor redan tidigare har arbetat fram ett antal budskap om ”Better Regulation” som ligger väl i linje med vad de nordiska tillsynsmyndigheterna nu framhåller.

Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av de fem nordiska generaldirektörernas brev till EU-myndigheterna som skickades i juli.

PREMIUM GRATIS I 30 DAGAR - KLICKA HÄR

125
29 oktober, 2024
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Account Executive – Tech & AI-segmentet till Aon
    Stockholm, Göteborg, Malmö company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 8 dagar
    Svensk Försäkring kräver mer enhetlighet för pensionsskatter
  • 13 dagar
    Antalet skador orsakade av brand och åska minskade 2025 med 21 %
  • 15 dagar
    Naturorsakade skador kostade bolagen 1,6 miljarder kr 2025
  • 28 dagar
    Svensk Försäkring: Så minskade vårdförsäkringarna förra året
  • 1 månad
    Svensk Försäkring: Vi vill slippa att försäkra kriminellas egendom

Pablo Bernengo tillträder i september som ny VD för Alecta

12 minuter Läs mer
Söderberg i strategiskt partnerskap med Grieg i Norge
20 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Svenska regeringens kommenterade dagordning för Ekofinrådets möte
2026-07-01
cover image
SEB:s Sparkollen för juli 2026
2026-07-01
cover image
Bliwas anställningsindikator för andra kvartalet 2026
2026-07-01
KÖP PREMIUM
Gjensidige Business Services AB har fusionerat med moderbolaget
4 minuter Läs mer

Folksam Tjänstepension höjer återbäringsräntan till 9 procent

20 timmar Läs mer
360 Mkr
Så mycket investerar Skandia i finansiering av rent dricksvatten i södra Sverige
De senaste nyheterna
  • 4 minuter
    Gjensidige Business Services AB har fusionerat med moderbolaget
  • 12 minuter
    Pablo Bernengo tillträder i september som ny VD för Alecta
  • 19 timmar
    LO säger upp kollektivavtalen om pensioner och försäkringar
  • 20 timmar
    Nytt utbildningsprogram från IFU med inriktning på AI och finans
  • 20 timmar
    Söderberg i strategiskt partnerskap med Grieg i Norge
LO säger upp kollektivavtalen om pensioner och försäkringar
19 timmar Läs mer
"En låg avgift i tjänstepensionen är viktigare än en tillfällig ränterabatt på bolånet."
Pensionsmyndighetens slutsats i rapporten "Flytt av tjänstepension i och med förhandling om bolån"
Veckans mest lästa
  • 2 månader
    NCC stämmer Trygg-Hansa i ännu en tvist efter Oceana-branden
  • 9 dagar
    Domen har fallit om bandgrävaren och trafikförsäkringen
  • 9 dagar
    Riksdagen beslutade om gas i pensionssystemet från nästa år
  • 9 dagar
    Trygg-Hansa varnar företag för AI-drivna cyberbedrägerier
  • 7 dagar
    Trygg-Hansa i nya samarbeten med Eksjöhus, Cetti och Lawly
Nytt utbildningsprogram från IFU med inriktning på AI och finans
20 timmar Läs mer
ICA Gruppens CFO blir ny ordförande för ICA Försäkring
1 dag Läs mer
Premium
Restaurang stämmer Trygg-Hansa på 1,5 Mkr efter sprängning
1 dag Läs mer
LF varnar för falska erbjudanden om rabatt på bilförsäkringen
1 dag Läs mer
Premium
Konsumentverket kritiserar Gjensidiges annonser – igen
2 dagar Läs mer
Premium
Folksam begär anstånd för yttrande om Heimstaden Bostad
2 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Svenska regeringens kommenterade dagordning för Ekofinrådets möte

Den svenska regeringen har publicerat en kommenterad dagordning för Ekofinrådets möte den 10 juli 2026.
2026-07-01

SEB:s Sparkollen för juli 2026

SEB publicerade den 1 juli sin undersökning Sparkollen.
2026-07-01

Bliwas anställningsindikator för andra kvartalet 2026

Bliwa publicerade den 1 juli sin anställningsindikator för andra kvartalet 2026.
2026-07-01

Nordic Guarantees årsredovisning för 2025

Nordic Guarantees årsredovisning för 2025.
2026-06-30

Proposition om skattetransparenta värdepappersfonder för institutionella investerare

Den 30 juni lade regeringen fram en proposition med förslag till lagändringar som gör det möjligt att bilda skatterättsligt transparenta fonder i Sverige.
2026-06-30

A & S Restaurang AB stämmer Trygg-Hansa

A & S Restaurang AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa.
2026-06-29
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Bravidas stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB

Bravida Sverige AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB.
2026-06-01

Konsumentverkets skrivelse till Eir Försäkring

Eir Försäkring har fått en skrivelse från Konsumentverkets med synpunkter på avtalsvillkor och förköpsinformation. Sedan Eir har svarat har ärendet avskrivits.
2026-06-14

Dina Försäkring AB:s årsredovisning för 2025

Dina Försäkring AB:s årsredovisning för 2025.
2026-06-09

Tingsrättens dom i tvisten om bandgrävaren

Stockholms tingsrätt har meddelat dom i tvisten mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa om en skada orsakad av en stillastående bandgrävare.
2026-06-21

HD:s beslut i tvist mellan LF Västerbotten och Trygg-Hansa

Högsta domstolen meddelade den 5 juni beslut i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa gällande en incident med en stillastående grävmaskin.
2026-06-05

Skrivelse från Konsumentverket om Ifs marknadsföring av villaförsäkring

Konsumentverket har vänt sig till If med en uppföljning av kritik mot bolagets marknadsföring av villaförsäkring.
2026-06-07
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!