Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Onsdag 14 Oktober 2026
Sök
Search for:

Hälsovårdsförvaltarna: Het trend inom cancerforskning skapar nya investeringsmöjligheter

• Astrid Samuelsson och Ellinor Hult förvaltar Healthinvest Sustainable Healthcare och Avanza Healthcare by Samuelsson & Hult. 

Nästa generations cancerbehandlingar ska genom nya tekniker för immunterapi komplettera de så kallade smarta cellgifterna. Det kan leda till storsäljande läkemedel och skapar nya investeringsmöjligheter menar Astrid Samuelsson och Ellinor Hult, förvaltare av Healthinvest Sustainable Healthcare och Avanza Healthcare by Samuelsson & Hult, som tagit med sig nya trendspaningar från cancerkonferensen ESMO i Barcelona.

“En intressant ny utveckling inom cancerbehandling är användningen av bispecifika antikroppar. Denna teknik innebär att en antikropp binder till två olika mål, vilket kan ge extra terapeutiska fördelar. De bispecifika antikropparna kan potentiellt utgöra ett viktigt komplement till området smarta cellgifter som vi haft under lupp under en längre tid”, säger Astrid Samuelsson.

Smarta cellgifter och nya tekniker

Astrid förklarar att när konferensen gick av stapeln föregående år så var allt fokus på smarta cellgifter, men att detta område nu har breddats till att inkludera fler och mer avancerade tekniker, vilket potentiellt skulle kunna revolutionera cancervården.

“De så kallade ”smarta cellgifterna”, eller Antibody Drug Conjugates (ADC) innebär att cellgifter kopplas till antikroppar för att öka effektiviteten i cancerbehandlingar. Det är ett område som är fortsatt hett, och där bland andra AstraZeneca lyckats väl med sitt första läkemedel, men där fokus nu skiftat till nya tekniker.”

“Med de bispecifika antikropparna får vi ytterligare verktyg inom det heta immunterapiområdet”, förklarar Astrid.

Kina på frammarsch

Som exempel på hur forskning inom den nya tekniken kan översättas i kursuppgångar för noterade bolag nämner hon det amerikanska biotech-bolaget Summit Therapeutics. Bolagets aktiekurs har ökat med mer än 700 procent bara i år efter att en kinesisk licenspartner visat på positiva studieresultat.

“Det här lilla kinesiska bolaget har kunnat påvisa data för icke-småcellig lungcancer som faktiskt är bättre än Mercks storsäljare inom området – ett läkemedel som omsätter 30 miljarder dollar årligen. Även om kinesiska studier ses med viss skepsis och att det krävs större patientpopulationer för att kunna bedöma hur bra denna antikropp faktiskt är, så visar det på potentialen”, säger Ellinor Hult.

Framtidens cancerläkemedel redan här?

Enligt Astrid och Ellinor är det för tidigt att säga om framtidens cancerläkemedel redan är här, men med de nya teknikerna öppnas fler utvecklingsområden upp samtidigt som det kan leda till nya möjligheter för dagens läkemedelsjättar och mindre bioteknikbolag.

“Det kommer säkert resultera i nya förvärv och licensaffärer, vilket är en möjlighet för oss som förvaltare i sektorn. Samtidigt har flera läkemedelsjättar projekt inom just bispecifika antikroppar, vilket innebär att forskningen kommer vara fortsatt intensiv inom området och potentiellt kunna skapa stora värden för dessa bolag i takt med att utvecklingen går framåt.”

Läs mer om fonden HealthInvest Sustainable Healthcare här

104

Indecap förlorade i domstol om FTN:s upphandling av fonder

7 timmar Läs mer
Charlotte Hybinette ordförande i AP7:s fastighetsbolag Secura
6 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Förvaltningsrättens beslut rörande FTN:s upphandling av globala aktiefonder
2026-10-14
cover image
Dom i Attunda tingsrätt i tvist mellan LF Stockholm och Upplands Väsby
2026-10-14
cover image
FI:s föreläggande om åtgärder rörande SEB:s kapitalkrav
2026-10-14
KÖP PREMIUM
Insurely i nytt partnerskap med svenska fintechbolaget Finton
6 timmar Läs mer

Tjänstepension, mer än bara pension

Läs mer
-20 %
Så mycket har antalet efterlysta bilar minskat hittills i år, enligt Larmtjänst.
De senaste nyheterna
  • 6 timmar
    Charlotte Hybinette ordförande i AP7:s fastighetsbolag Secura
  • 6 timmar
    Insurely i nytt partnerskap med svenska fintechbolaget Finton
  • 6 timmar
    Länsförsäkringar: Ekonomin efter separationen kan bli en chock
  • 7 timmar
    Indecap förlorade i domstol om FTN:s upphandling av fonder
  • 11 timmar
    LF Stockholm förlorade i tvist om träd med Upplands Väsby kommun
Premium
LF Stockholm förlorade i tvist om träd med Upplands Väsby kommun
11 timmar Läs mer
"Lyssna inte till bankernas skräckpropaganda om pension."
Sveriges Ingenjörers Johan Kreicbergs och Stefan Holmberg uttalar sig kritiskt i debatt inlägg i Dagens Nyheter.
Veckans mest lästa
  • 1 dag
    LFAB varslar 400 medarbetare för att effektivisera organisationen
  • 1 dag
    Frågor och svar om tisdagens varsel i Länsförsäkringar AB
  • 1 dag
    Länsförsäkringar AB – en koncern med drygt 4 000 anställda
  • 2 dagar
    MYH riktar kritik mot praktiken på FEI:s försäkringsutbildning
  • 12 dagar
    Affärsvärlden: Insuresec utreder löneavtal hos förmedlarbolag
Länsförsäkringar: Ekonomin efter separationen kan bli en chock
6 timmar Läs mer
If: Dokumentera ditt hem – innan du drabbas av en brand!
11 timmar Läs mer
FI: SEB:s kapitalkrav höjs efter brister i kreditriskmodeller
15 timmar Läs mer
Frågor och svar om tisdagens varsel i Länsförsäkringar AB
1 dag Läs mer
Swedbank fortfarande i topp på avkastningen för ITP1 och ITPK
1 dag Läs mer
Länsförsäkringar AB – en koncern med drygt 4 000 anställda
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Förvaltningsrättens beslut rörande FTN:s upphandling av globala aktiefonder

Förvaltningsrätten i Stockholm har tagit ställning till begäran om överprövning av Fondtorgsnämndens upphandling av globala fonder till premiepensionens fondtorg.
2026-10-14

Dom i Attunda tingsrätt i tvist mellan LF Stockholm och Upplands Väsby

Attunda tingsrätt har avkunnat dom i en i tvist mellan Länsförsäkringar Stockholm och Upplands Väsby kommun.
2026-10-14

FI:s föreläggande om åtgärder rörande SEB:s kapitalkrav

Finansinspektionen har beslutat om ett föreläggande gällande åtgärder för SEB:s kapitalkrav.
2026-10-14

Uppföljningsbeslut efter tillsyn av FEI:s försäkringsutbildning

Myndigheten för yrkeshögskolan har fattat ett uppföljningsbeslut efter tillsyn av yrkeshögskoleutbildningen Försäkringsrådgivare/Skadereglerare/Riskbedömare på FEI.
2026-10-12

Konsumentverkets synpunkter på Euro Accidents villkor

Konsumentverket framför i en skrivelse synpunkter på Euro Accidents försäkringsvillkor.
2026-10-11

Lassies årsredovisning 2025

Lassies årsredovisning 2025.
2026-10-09
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Anmälan till Integritetsskyddsmyndigheten mot Forena

Integritetsskyddsmyndigheten har mottagit anmälningar från en tidigare anställd vid Forena.
2026-09-28

Åtal för två grova försäkringsbedrägerier

Åtal har väckts vid Stockholms tingsrätt mot en kvinna i 70-årsåldern för två grova försäkringsbedrägerier.
2026-09-20

Deloittes White Paper om framtidens försäkringsdistribution

Deloitte har publicerat ett White Paper om framtidens försäkringsdistribution i Sverige.
2026-10-01

Rapporten "Pensionssprickan 2026" från Söderberg & Partners

Den 18 september publicerade Söderberg & Partners Insurance Consulting rapporten "Pensionssprickan 2026", baserad på en undersökning genomförd av Novus.
2026-09-21

Svensk Försäkrings rapport om vårdförsäkring

Svensk Försäkring har publicerat en rapport om vårdförsäkring i Sverige.
2026-09-30

Åtal för försök till grovt bedrägeri mot Dalarnas Försäkringsbolag

Två personer har åtalats vid Mora tingsrätt för försök till grovt bedrägeri mot Dalarnas Försäkringsbolag, samt urkundsförfalskning.
2026-10-01
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!