Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Söndag 20 September 2026
Sök
Search for:

Diagram: Mytelescope

• ”Motorförsäkring” är det mest eftersökta begreppet inom privatförsäkring, men sökningar på ”olycksfallsförsäkring” är det som ökar mest.

1 ÅR OCH 4 månader - Allmänt

Olycksfallsförsäkring har ökat mest på Google det senaste året

”Olycksfallsförsäkring” är den försäkringskategori som har ökat mest bland sökningar på Google. Det visar en analys av hur söktermer inom försäkring har förändrats under det senaste året.

Vilka slags försäkringar söker svenska folket mest efter på Google? Och för vilka typer av försäkringar ökar intresset mest?

Sak & Liv har i samarbete med MyTelescope – en marknadsresearch-agent som använder sökdata för att analysera och förutsäga marknadsbeteenden – undersökt sökningar efter olika slags försäkringar under de senaste fyra kvartalen, från andra kvartalet 2024 till och med första kvartalet 2025, och hur intresset har förändrats under perioden.

Undersökningen visar att ”bilförsäkring” är det allra vanligaste sökbegreppet inom försäkring. Inte mindre än 45 procent av alla sökningar efter försäkringar på Google avsåg bilförsäkring under de senaste fyra kvartalen. Därnäst kommer ”hemförsäkring” följt av ”livförsäkring”, då framför allt för att jämföra olika livförsäkringar.

Det sökbegrepp som har ökat mest under tolvmånadersperioden är ”olycksfallsförsäkring”. Ökningen är hela 57 procent. Framför allt handlar det om ett ökat intresse för olycksfallsförsäkring för äldre försäkringstagare, 60+.

Andra efterfrågningar som har ökat under året är ”barnförsäkring” och ”livförsäkring”. Ökningen uppgår där till 30 procent respektive 15 procent. Intresset för barnförsäkring gällde bland annat om ADHD sågs som en giltig diagnos enligt villkoren. Även efterfrågan på ”gravidförsäkring” tycks ha ökat, trots larmrapporter om sjunkande nativitet. Ökningen är här 10 procent.

Efterfrågningar som har minskat under det gångna året är ”motorcykelförsäkring”, ”båtförsäkring” och ”trafikförsäkring”.

• Kristofer Dalin

— Man skulle kunna tänka sig att lågkonjunkturen har inneburit att inköpen av kapitalvaror som motorcyklar och båtar har gått ned, och därmed intresset för att teckna en ny försäkring för dem, säger Kristofer Dalin, analytiker på MyTelescope.

Några andra efterfrågningar som har ökat mycket under det senaste året är ”djurförsäkring häst” och ”hemförsäkring – barn över 18 år”.

Vilka försäkringsbolag är det då störst intresse för?

Om man även inkluderar varumärken för olika försäkringsbolag, visar det sig att den mest efterfrågade sökningen kopplad till ett företagsnamn är ”If Livförsäkring” följt av ”If Båtförsäkring” och ”If Företagsförsäkring”. Full pott för If med andra ord! Kanske är det Ifs satsning på kampanjen ”If hjälper mycket” som fortfarande ger effekt.

Några andra söktermer som inkluderar bolagsnamn som ökar mycket är annars ”Dina Bilförsäkring” och ”Livförsäkring Skandia”.

MyTelescope bygger sina analyser på sökdata för att därigenom hjälpa företag att optimera marknadsstrategier och stärka sin marknadsnärvaro.

633
6 maj, 2025
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Relaterade artiklar

  • 3 månader
    Folksam en av vinnarna av SWEDMA Brand Performance Award
  • 1 ÅR OCH 3 månader
    Sökningar på ”gravidförsäkring” kan indikera ökat barnafödande
  • 1 ÅR OCH 6 månader
    Rekordökning för If förra året i antalet Google-sökningar

Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen

1 dag Läs mer
Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
1 dag Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst
2026-09-18
cover image
FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader
2026-09-18
cover image
FI:s perspektiv på hur AI förändrar finanssektorn
2026-09-18
KÖP PREMIUM
FI: ”Så ställer AI-agenter nya krav på tillsynen av finanssektorn”
1 dag Läs mer

När behoven är strukturella blir möjligheterna långsiktiga

Läs mer
14%
ökade antalet viltskador mellan 2022 och 2025 enligt statstik från Volvia.
De senaste nyheterna
  • 1 dag
    Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
  • 1 dag
    Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
  • 1 dag
    Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
  • 1 dag
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
  • 1 dag
    FI: ”Så ställer AI-agenter nya krav på tillsynen av finanssektorn”
Skandia i samarbete med Insurely om digital flytt av ISK-konton
2 dagar Läs mer
"Pensionsspararnas miljarder satt fast i ett skitavtal igår och sitter där än idag - oavsett sanktion."
Karolina Macéus i krönika i Affärsvärlden om FI:s sanktion mot Alecta
Veckans mest lästa
  • 4 dagar
    Patrik Olsson blir VD för nystartade Molly Djurförsäkring
  • 5 dagar
    Nu har Insurello blivit en del av Söderberg & Partners
  • 8 dagar
    Insurely i samarbete med Nordea för att ge kunderna en överblick
  • 1 dag
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
  • 5 dagar
    HFD underkänner p-försäkring som ger rabatt på bolånet
Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
1 dag Läs mer
Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
1 dag Läs mer
Christina Björkdahl blir ny Chief Risk Officer på Zurich Nordics
1 dag Läs mer
Svedea: Båtstölderna minskar – nu tar de båtmotordelar istället!
2 dagar Läs mer
Söderberg & Partners i samarbete med insurtechbolaget Charly
2 dagar Läs mer
Målgruppsanpassade startsidor för minPensions användare
2 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst

Alecta har skickat en skrivelse till Finansinspektionen med en ansökan om permanent undantag när det gäller metod för beräkning av premieinkomst.
2026-09-18

FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på hur Europas kapitalmarknader kan bli mer konkurrenskraftiga.
2026-09-18

FI:s perspektiv på hur AI förändrar finanssektorn

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på bland annat hur AI förändrar finanssektorn.
2026-09-18

Swiss Re Institutes rapport om datacenter och försäkring

Swiss Re Institute har publicerat en rapport om datacenter och försäkring.
2026-09-16

Beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital

Finansinspektionen offentliggjorde den 16 september sitt beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital.
2026-09-16

Capgeminis "World Life Insurance Report 2027"

Capgemini har publicerat sin rapport "World Life Insurance Report 2027".
2026-09-15
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025.
2026-09-02

Svensk Försäkrings rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026

Svensk Försäkrings publicerade den 1 september sin rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026.
2026-09-02

Folksams skrivelse till FI om bedömningen av Heimstaden Bostad-aktierna

Folksam Liv framför i en skrivelse till Finansinspektionen synpunkter på tillsynsmyndighetens bedömning av bolagets placeringar i Heimstaden Bostad-aktier.
2026-09-10

LF Värmlands årsredovisning 2025

Länsförsäkringar Värmlands årsredovisning 2025.
2026-09-07

Dom i Högsta förvaltningsdomstolen om pensionsförsäkring

HFD har i en dom tagit ställning till ett ärende i Skatterättsnämnden som rör vilket försäkringssparande som kan klassas som en pensionsförsäkring.
2026-09-14

Konsumentverkets skrivelse till Ica Försäkring om publicering av kontaktuppgifter

I en skrivelse till Ica Försäkring framför Konsumentverket synpunkter när det gäller bolagets publicering av kontaktuppgifter på hemsdan.
2026-09-13
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!