Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Måndag 21 September 2026
Sök
Search for:
1 ÅR OCH 3 månader - Allmänt

Forena: Hur transparenta är bolagen om sitt sociala ansvar?

Foto: Forena

• ”Vi vill fortsatt att svenska försäkringsföretag går före, inte bara i klimatfrågor utan även i arbetet för upplysningar om goda arbetsvillkor, fackliga rättigheter för att få mer hållbara investeringar, för både konsumenter och företag”, skriver Hanna Wallinder. 

En undersökning från Forena visar att försäkringsbolagens årsredovisningar ofta saknar upplysningar om hur företagen påverkar människor utanför den egna organisationen. Samtidigt är det viktigare än någonsin att försäkringsbranschen kan visa ledarskap genom att bli bättre på att redovisa hur man arbetar för goda arbetsvillkor, fackliga rättigheter för att få mer hållbara investeringar för både konsumenter och företag, skriver Forenas internationella sekretare Hanna Wallinder i en debattartikel. 

Våren är högsäsong för års- och hållbarhetsredovisningar. Över hela Europa har många företag nu publicerat sina första rapporter enligt det nya EU-direktivet CSRD.

För oss i Försäkringsfacket Forena är det ett viktigt steg mot mer hållbara investeringar från försäkringsbranschen och i ekonomin. Det är bra med ett affärsstrategiskt ramverk för riskhantering där sociala aspekter lyfts fram på samma nivå som klimatfrågor.

Men hur ser det ut i praktiken? Forena har granskat hur sju försäkringsaktörer redovisar sociala hållbarhetsaspekter i sina rapporter från våren 2025. Granskningen visar att företagen tar viktiga steg mot ökad transparens – men också att det finns tydliga områden där rapporteringen kan stärkas.

De flesta försäkringsföretagen rapporterar om indikatorer som rör den egna arbetskraften. Man lyfter frågor om arbetsmiljö, flexibilitet, jämlikhet och medarbetarnöjdhet. Det är bra att företagen upplyser om arbetsvillkor och vissa fall om fackligt inflytande. Det är till delar ett kvitto på att lokal samverkan mellan arbetsgivare och arbetstagare fungerar, likväl som på en vilja från företagen att ta ansvar för den viktigaste resursen på arbetsplatsen, medarbetarna.

Samtidigt saknas ofta upplysningar om hur företagen påverkar människor utanför den egna organisationen. Många utelämnar helt information om arbetsvillkor i värdekedjan, påverkan på lokalsamhällen och hanteringen av sociala risker längre ner i leverantörs- och avtalsleden. Ofta nöjer sig företagen med att konstatera att leverantörer och affärspartners ”förväntas” följa internationella riktlinjer – utan att redovisa hur efterlevnaden kontrolleras eller följs upp i praktiken.

Här finns en konkret möjlighet för försäkringsföretagen – inte bara som en fråga om ansvar, utan också om affärsstrategi. Genom ökad transparens kan riskhanteringen förbättras i hela värdekedjan, vilket stärker både affärer och förtroende. Hållbarhetsinformationen behöver därför också spegla företagets sociala påverkan. Vi vet att avsaknad av kollektivavtal, facklig representation och bra arbetsvillkor är vanligare vid outsourcing samt vid kontrakt genom avtal och upphandling – där insynen ofta är sämre och det fackliga inflytandet svagare. Vi ser särskild förbättringspotential gentemot leverantörer inom fastighet, bygg, reparation och hälsa – sektorer där risknivån ofta är högre. Det skulle gynna både dessa branscher och försäkringsbolagen, som till delar också bär deras risker.

Samtidigt som CSRD nu är i kraft ser vi dess räckvidd minska. Genom förslaget i det så kallade Omnibuspaketet undantas nu upp till 80 procent av företagen från rapporteringskraven, och implementeringen för många skjuts upp. Det innebär en tillbakagång från ett regelverk som EU nyligen enats om – och försvårar det hållbarhetsarbete som nu byggts upp, och som ska inkludera samverkan med representanter för arbetstagarna. Enligt årsredovisningslagen ska företagen informera och föra dialog med facket om sin rapportering, vilket är avgörande för att spegla faktiska förhållanden i försäkringsföretagens affärer – inte bara ambitioner på papperet.

Därför är det nu viktigare än någonsin att försäkringsbranschen – där flera företag fortfarande omfattas av CSRD – visar ledarskap. Och här vill Forena också bidra. Vi vill fortsatt att svenska försäkringsföretag går före, inte bara i klimatfrågor utan även i arbetet för upplysningar om goda arbetsvillkor, fackliga rättigheter för att få mer hållbara investeringar, för både konsumenter och företag.

Hanna Wallinder
Utredare och Internationell sekreterare
Forena

219
23 maj, 2025
ANNONS

Relaterade artiklar

  • 10 timmar
    Åtalas för bedrägerier på 6,1 Mkr mot Folksam, Sedgwick och Marsh
  • 2 dagar
    Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
  • 2 dagar
    Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
  • 2 dagar
    Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
  • 2 dagar
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
Premium

Åtalas för bedrägerier på 6,1 Mkr mot Folksam, Sedgwick och Marsh

10 timmar Läs mer
Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
2 dagar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Åtal för två grova försäkringsbedrägerier
2026-09-20
cover image
Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst
2026-09-18
cover image
FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader
2026-09-18
KÖP PREMIUM
FI: ”Så ställer AI-agenter nya krav på tillsynen av finanssektorn”
2 dagar Läs mer

När behoven är strukturella blir möjligheterna långsiktiga

Läs mer
14%
ökade antalet viltskador mellan 2022 och 2025 enligt statstik från Volvia.
De senaste nyheterna
  • 10 timmar
    Åtalas för bedrägerier på 6,1 Mkr mot Folksam, Sedgwick och Marsh
  • 2 dagar
    Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
  • 2 dagar
    Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
  • 2 dagar
    Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
  • 2 dagar
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
2 dagar Läs mer
"Pensionsspararnas miljarder satt fast i ett skitavtal igår och sitter där än idag - oavsett sanktion."
Karolina Macéus i krönika i Affärsvärlden om FI:s sanktion mot Alecta
Veckans mest lästa
  • 5 dagar
    Patrik Olsson blir VD för nystartade Molly Djurförsäkring
  • 2 dagar
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
  • 5 dagar
    Säkra lanserar sin nya varumärkesidentitet under hösten
  • 5 dagar
    Ny digital tjänst från Movestic för pensionsutbetalningar
  • 6 dagar
    Nu har Insurello blivit en del av Söderberg & Partners
Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
2 dagar Läs mer
Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
2 dagar Läs mer
Christina Björkdahl blir ny Chief Risk Officer på Zurich Nordics
2 dagar Läs mer
Svedea: Båtstölderna minskar – nu tar de båtmotordelar istället!
3 dagar Läs mer
Skandia i samarbete med Insurely om digital flytt av ISK-konton
3 dagar Läs mer
Söderberg & Partners i samarbete med insurtechbolaget Charly
3 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Åtal för två grova försäkringsbedrägerier

Åtal har väckts vid Stockholms tingsrätt mot en kvinna i 70-årsåldern för två grova försäkringsbedrägerier.
2026-09-20

Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst

Alecta har skickat en skrivelse till Finansinspektionen med en ansökan om permanent undantag när det gäller metod för beräkning av premieinkomst.
2026-09-18

FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på hur Europas kapitalmarknader kan bli mer konkurrenskraftiga.
2026-09-18

FI:s perspektiv på hur AI förändrar finanssektorn

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på bland annat hur AI förändrar finanssektorn.
2026-09-18

Swiss Re Institutes rapport om datacenter och försäkring

Swiss Re Institute har publicerat en rapport om datacenter och försäkring.
2026-09-16

Beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital

Finansinspektionen offentliggjorde den 16 september sitt beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital.
2026-09-16
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025.
2026-09-02

Svensk Försäkrings rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026

Svensk Försäkrings publicerade den 1 september sin rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026.
2026-09-02

Folksams skrivelse till FI om bedömningen av Heimstaden Bostad-aktierna

Folksam Liv framför i en skrivelse till Finansinspektionen synpunkter på tillsynsmyndighetens bedömning av bolagets placeringar i Heimstaden Bostad-aktier.
2026-09-10

LF Värmlands årsredovisning 2025

Länsförsäkringar Värmlands årsredovisning 2025.
2026-09-07

Dom i Högsta förvaltningsdomstolen om pensionsförsäkring

HFD har i en dom tagit ställning till ett ärende i Skatterättsnämnden som rör vilket försäkringssparande som kan klassas som en pensionsförsäkring.
2026-09-14

Konsumentverkets skrivelse till Ica Försäkring om publicering av kontaktuppgifter

I en skrivelse till Ica Försäkring framför Konsumentverket synpunkter när det gäller bolagets publicering av kontaktuppgifter på hemsdan.
2026-09-13
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!