Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Onsdag 22 Juli 2026
Sök
Search for:

Tre principer bakom framgångsrik aktiv förvaltning

För Ulf Alexandersson handlar aktiv förvaltning också om att göra strategin tydlig och konsekvent, så att fondens styrkor blir enkla att förstå och kommunicera.

Swedbank Robur Globalfond har högsta betyg, fem stjärnor, i Morningstars totalrating. Förvaltaren Ulf Alexandersson delar sin strategi för långsiktig avkastning och pekar ut de marknadstrender han bevakar inför hösten.

Investeringar innebär en risk. Faktablad, informationsbroschyr och information om dina rättigheter finns på www.swedbankrobur.se

Ulf Alexanderssons berättar att hans investeringsfilosofi framför allt bygger på tre kriterier: drivkraft, värdering och portföljtänk.

– Jag letar efter bolag där det finns en tydlig drivkraft kring bolaget eller de marknader där det har sin verksamhet. Det kan handla om marknadstillväxt, strukturella förändringar eller företagsledningar som tar rätt strategiska beslut. Värderingen ska spegla en underskattad långsiktig riskjusterad avkastningspotential, och sen ska aktien naturligtvis passa in i helheten i fonden.

Han är aktiv i positioneringen och justerar innehaven när förutsättningarna förändras. Investeringshorisonten är oftast två till tre år, men innehavstiden kan vara både kortare och längre.

– Jag försöker att inte bli för känslomässigt fäst vid en aktie. Om förväntningarna inte infrias, då säljer jag.

Generellt undviker Ulf Alexandersson kapitalintensiva bolag med svag prissättningskraft eller där externa faktorer, som råvarupriser eller hårt reglerade marknader, är svåra att påverka.

För Ulf Alexandersson handlar aktiv förvaltning om att skapa balans mellan trygghet och tillväxtpotential.

– Genom att sprida riskerna och investera i attraktiva branscher och regioner kan vi både hantera marknadens svängningar och maximera möjligheterna till avkastning. 

Läs mer om Swedbank Robur Globalfond

Marknadsläget – från stark sommar till höstens utmaningar

Börssommaren har varit stark, särskilt i USA där S&P och Nasdaq återhämtat sig kraftigt och nu handlas på rekordnivåer.

– De amerikanska bolagens kvartalsrapporter överraskade klart positivt, med tvåsiffrig vinsttillväxt i S&P för tredje kvartalet i rad. Europa har haft en mer modest utveckling, men ändå fem kvartal i rad med vinsttillväxt. Även Japan har gått starkt.

Sambandet mellan en stark amerikansk rapportperiod och dollarförsvagningen visar tydligt hur komplexa faktorer påverkar avkastningen. Fondens aktiva positionering är avgörande för att kunna hantera den typen av marknadsförändringar.

Inför hösten lyfter Ulf Alexandersson fram fondens positionering: övervikt mot Europa och undervikt mot dollarn, med särskilt stor exponering mot halvledarsektorn via taiwanesiska TSMC och amerikanska Broadcom.

– AI är ett av de mest spännande och omvälvande teknikområdena just nu, och sektorn gynnas av de stora amerikanska bolagens massiva investeringar i AI.

Fonden är även tungt viktad inom verkstadsbolag kopplade till elektrifiering och infrastruktur, samt e-handelsföretag i USA, Latinamerika och Östeuropa. En mer defensiv övervikt finns i hälsovårdsutrustning och tjänster.

– Det är en sektor som är stor och relativt skyddad från tullhot och minskade forskningsanslag. Trots en svag utveckling för hälsovårdssektorn hittills i år är den viktig för fonden, med flera kärninnehav, och kommer därför att följas noga under hösten.

Ulf Alexandersson pekar även på valuta som en viktig faktor.

– Dollarförsvagningen har raderat hela årets Nasdaq-uppgång i kronor räknat. Det är en påminnelse om hur valutaförändringar direkt påverkar avkastningen i fonden och hur vi väljer att väga exponeringen mot olika regioner.

Från strategi till kundnytta

För Ulf Alexandersson handlar aktiv förvaltning också om att göra strategin tydlig och konsekvent, så att fondens styrkor blir enkla att förstå och kommunicera. Med en stark historik, en transparent investeringsfilosofi och en aktiv positionering mot aktuella trender är Swedbank Robur Globalfond väl rustad som ett attraktivt globalt alternativ.

Läs mer om Swedbank Robur Globalfond

 

241

Swedbank har bäst avkastning hittills i år i fondförsäkring i ITP

3 timmar Läs mer
FI varnar för hur nya avancerade AI-modeller hotar finanssektorn
1 dag Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Länsförsäkringar Fondlivs garantiförvaltning första halvåret 2026
2026-07-22
cover image
Länsförsäkringar Livs nyckeltalsrapport för första halvåret 2026
2026-07-22
cover image
Länsförsäkringar Banks rapport för första halvåret 2026
2026-07-22
KÖP PREMIUM
Det förvaltade kapitalet i LF:s livverksamhet steg till 432 Mdr kr
4 timmar Läs mer

Alecta fick klartecken av KKV för miljardförvärv av fastigheter

1 dag Läs mer
21%
Så mycket gick efterlysningar av personbilar ned första halvåret, enligt Larmtjänst
De senaste nyheterna
  • 3 timmar
    Swedbank har bäst avkastning hittills i år i fondförsäkring i ITP
  • 4 timmar
    Det förvaltade kapitalet i LF:s livverksamhet steg till 432 Mdr kr
  • 8 timmar
    Länsförsäkringar Banks resultat upp med 2 procent första halvåret
  • 1 dag
    FI varnar för hur nya avancerade AI-modeller hotar finanssektorn
  • 1 dag
    Alecta fick klartecken av KKV för miljardförvärv av fastigheter
Länsförsäkringar Banks resultat upp med 2 procent första halvåret
8 timmar Läs mer
"En mjuk men kraftfull form av motståndskraft"
QBE:s Christopher Hesselbrant beskriver försäkringsbranschens roll i civilförsvaret på Svensk Försäkrings årsmöteskonferens.
Veckans mest lästa
  • 6 dagar
    Tydliga startar nytt bolag med inriktning på privatförsäkring
  • 7 dagar
    SEB Pension och försäkring höjer återbäringsräntan den 1 augusti
  • 9 dagar
    Svedea: ”Riktigt bra kundservice går inte att lagstifta fram”
  • 2 dagar
    Så hanterar de norska bolagen storbranden i Drammen
  • 7 dagar
    Johanna Nordkvist rekryteras till Lockton som ny Head of Casualty
5,4 procents avkastning första halvåret i Skandia Liv
1 dag Läs mer
Skandia sponsrar satsning på streetbasket under sommarlovet
2 dagar Läs mer
Så hanterar de norska bolagen storbranden i Drammen
2 dagar Läs mer
S vill utreda system för klimatanpassad hemförsäkring
2 dagar Läs mer
Dina Försäkringar Göta kräver markteknikbolag på 31,7 Mkr
3 dagar Läs mer
SCB: Prisbasbeloppet höjs under nästa år med 400 kronor
5 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Länsförsäkringar Fondlivs garantiförvaltning första halvåret 2026

Länsförsäkringar Fondliv presenterade den 22 juli information om sin garantiförvaltning första halvåret.
2026-07-22

Länsförsäkringar Livs nyckeltalsrapport för första halvåret 2026

Länsförsäkringar Liv presenterade den 22 juli sin nyckeltalsrapport för första halvåret.
2026-07-22

Länsförsäkringar Banks rapport för första halvåret 2026

Länsförsäkringar Bank publicerade den 22 juli sin rapport för första halvåret 2026.
2026-07-22

ESRB:s varning för hur finanssektorn kan hotas av avancerade AI-modeller

Europeiska systemrisknämnden, EU:s makrotillsynsorgan, utfärdar en formell varning om sårbarheter i det finansiella systemet kopplade till avancerade AI-modeller.
2026-07-21

Konkurrensverkets beslut om Alectas fastighetsförvärv

Konkurrensverket meddelade den 14 juli beslut gällande två fastighetsförvärv från Alecta.
2026-07-21

Nordic Guarantees årsredovisning för 2025

Nordic Guarantees årsredovisning för 2025.
2026-07-21
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Dom i Svea hovrätt i tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolag

Svea hovrätt har meddelat dom i en tvist mellan Mälarenergi och försäkringsbolagen Trygg-Hansa och Zurich.
2026-06-23

Försäkringsvillkor för Movestics tjänstepension i Montrose

Movestic har publicerat sina försäkringsvillkor för tjänstepension i Montrose.
2026-06-24

Svedea AB:s årsredovisning för 2025

Svedea AB:s årsredovisning för 2025.
2026-07-09

NCC:s yttrande över Trygg-Hansas svaromål i Oceana-tvisten

NCC inkom den 30 juni med ett yttrande över Trygg-Hansas svaromål i Oceana-tvisten.
2026-07-07

Nyemission i Omocom våren 2026

Omocom har under våren genomfört en nyemission, beslutad av styrelsen efter bemyndigande från bolagsstämman.
2026-07-02

Trygg-Hansas svaromål efter NCC:s stämning gällande Oceana-branden

Trygg-Hansas inkom i juni med sitt svaromål i den tvist där NCC har stämt bolaget för att få ut ersättning efter Oceana-branden.
2026-07-07
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!