Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Onsdag 5 Augusti 2026
Sök
Search for:
10 månader - Förmedling

VD Johan Lindvall om planerna för Locktons tillväxt i Sverige

Foto: Lockton

• ”På två år har Lockton gått från 10 000 till 13 000 anställda globalt. Det är en kraftig tillväxt som få andra i vår bransch kan uppvisa, och dessutom genom organisk tillväxt”, säger Locktons Sverige-VD Johan Lindvall.

Förmedlarjätten Lockton har stora planer för verksamheten i Sverige. På tre år räknar man med att kunna växa från dagens nio anställda till 25 – 30 personer. Sak & Liv har talat med Locktons Sverige-VD Johan Lindvall om planerna för bolagets tillväxt.

Lockton beskriver sig som världens största oberoende försäkringsmäklare — ”oberoende” som i privatägd till skillnad från börsnoterad.

Lockton har funnits på den svenska marknaden sedan 2023 och fokuserar för närvarande på Real Estate, Property, Construction, Cyber, PI och Affinity. Avsikten är att verksamheten ska växa framöver i hela Norden.

Tidigare i år tillträdde Johan Lindvall som Sverige-VD. Han kom då närmast från ett uppdrag som VD för WTW i Sverige/Finland och har tidigare bland annat lett WTW:s Affinity-verksamhet i Sverige och Nordeuropa och även haft ledande befattningar vid Aon och Protector.

Sak & Liv har träffat Johan Lindvall för att få veta mer om Locktons planer i Sverige framöver.

Johan Lindvall understryker att Lockton inte riktigt är som andra internationella förmedlarhus:

— Lockton står för något annat, det är det som tilltalade mig. Det skiljer sig åt genom att vara familjeägt och familjen kräver inte samma avkastning kortsiktigt som ett börsnoterat bolag, som ständigt arbetar mot nästa kvartalsrapport. Det innebär bland annat att man har ett mer långsiktigt perspektiv för uppbyggnad av verksamheten som också kännetecknats av ett entreprenöriellt arbetssätt, med kunden tydligt i fokus.

— Vi har också ett stort lokalt mandat att utveckla verksamheten på det sätt som vi tror på. Som global aktör är Locktons tjänsteutbud i övrigt likt Marsh, Aon, WTW och andra internationella förmedlare med stor verksamhet med totalt över 13 000 anställda och tillgång till verksamhet i 135 länder. I Europa har man cirka 2 500 anställda i UK/London och i Norden är Lockton mer än 100 personer, vilket är en stor styrka när vi behöver stöd i verksamheten i ett uppbyggnadsskede.

Vilka segment skulle du säga att Lockton riktar in sig på i första hand?                                                                                                           

— Störst framgång internationellt har Lockton när vi konkurrerar i segment om kunder med Aon/Marsh/WTW med flera.  Så är det även i övriga nordiska länder och därför vill vi självklart skapa liknande förutsättningar i Sverige. Det är bland större företag och inom specialområden som Lockton har störst framgång, och en del av de svenska stora företagen gör redan affärer med Lockton i London. Vårt uppdrag är nu att under ett antal år bygga upp verksamheten med lokal kompetens och resurser i Sverige. Men vi tittar självklart på segment och områden som är mer lokala också. Inom till exempel Real Estate är vi marknadeledande i Europa med fler än 200 personer som arbetar i London och relationer med de största kunderna och ett stort tjänsteutbud. Här vill vi bygga upp kompetens och fokus även för alla lokala aktörer i Sverige. Även Affinity är ett segment där vi fokuserar och här är tanken att utvecklingen i Europa ska ledas av Lockton Sverige.  Vi har också redan relation och affär med ett flertal tekniska konsulter och det området önskar vi utveckla ytterligare.

Hur många är ni i dag i Sverige?

— Vi har ju startat den här resan ganska nyligen. Från den 1 september är vi nio personer och vi kommer att behöva växa. När vi har diskuterat med Lockton i London har resonemanget varit att vi på fem till tio års sikt har ambitionsnivån att vara 25 – 45 personer i verksamheten.

Fem till tio år är relativt långt in i framtiden. Om du ska beskriva förutsättningarna på kortare sikt — hur ser Lockton i Sverige ut om ett år eller om tre år när det gäller antalet medarbetare och ekonomin? 

— Om jag ska vara realist bör vi inom ett år kunna vara 15 – 20 personer — på tre år sikt 25 – 30 personer. All etablering och investering i främst humankapital tar ett antal år innan man kan uppnå lönsamhet. Locktons långsiktighet skapar även här bra och realistiska förutsättningar för hur verksamhet inom vår bransch byggs upp. Det kommer ta några år innan lönsamhet uppstår, men det finns det förståelse för och är förankrat hela vägen upp till ägarfamiljen i USA. Det är också så Locktons verksamhet expanderat kraftigt i övriga regioner och länder de senaste åren. På två år har Lockton gått från 10 000 till 13 000 anställda globalt. Det är en kraftig tillväxt som få andra i vår bransch kan uppvisa, och dessutom genom organisk tillväxt.

Kan du säga vilka kompetenser ni letar efter framförallt framöver och vad som är argumentet för att locka över dem till Lockton?

— Naturligtvis behövs olika typer av kompetenser med erfarenheter och starka kundrelationer. I princip är vi intresserade av personer inom ett flertal lines of business, till exempel Financial Lines, Cyber, Construction och allmänt ansvar.  Men även andra. Det vi efterfrågar är både seniora och yngre kollegor, med  relevant bakgrund från både förmedlare och bolag. Inte minst är det viktigt att få ombord ett antal verkligt erfarna förmedlare. Inom affinitydelen har vi redan en anställt ett bra grundteam, men över tid behövs även fler på det området. M&A-området kan också nämnas. Vi är redan etablerade där i både Danmark och Norge och jag tror att vi kommer försöka bygga upp ett team i Sverige också på sikt. Vi tittar självklart även på andra områden och kompetenser, vi vill egentligen inte utesluta något, men det kanske inte finns med i planen just nu för Sverige i det här uppstartsläget.

— Vår marknad kännetecknas i dag av en stor kamp om talanger. Det jag tänker kan vara intressant med Lockton är att det finns ett lite högre lokalt beslutsmandat än hos andra internationella förmedlare: Sedan får man vara med och bygga en organisation från grunden, det är oerhört stimulerande. Inom Lockton talas det mycket om att rekrytera rätt personer, det är så vi bygger verksamheten och kulturen. Så för dem som vill vara med och skapa vår version i Sverige av en framgångsrik Lockton-kultur tänker jag att det borde vara lockande och intressant.

Vilken komparativa fördelar ser du för kunder att komma över till Lockton?

— Lockton är familjeägt med stark fokus på affärskultur och ser gärna liknande kundföretag som man kan fungera i ett partnerskap med. Vi försöker hitta kundföretag som i något avseende står för samma typ av kultur.

— Ett annat budskap är att vi hela tiden försöker fokusera på att leverera högt kundvärde. Vi har idag en kundretention på någonstans mellan 95 och 100. Det är ett tydligt bevis på att vi har relevans och att kunderna är mycket nöjda med Locktons service.

Men säger inte alla internationella förmedlarorganisationer att man fokuserar på att leverera kundvärde?

— Jo, på sätt och vis är det något nästan alla använder i sin värdegrund och marknadsföring. Men min bild är ändå att vår organisation med ett större självständigt mandat och mer av entreprenörsanda skapar lite mer av engagemang för kunderna. Tyngdpunkten i kundrelationen ligger mer i att lyssna till vad kunden har för behov än att implementera en global affärsmodell, skapad långt bort från vår marknad. Jag vill helt enkelt tro att man får lite mer som kund hos oss. Till det kan man återigen nämna långsiktigheten. Lockton har större förutsättningar att göra smarta investeringar, exempelvis i systemlösningar och expertis som betalar sig långsiktigt, än om man hela tiden måste leverera ett kvartalsresultat i linje med börsförväntningarna, säger Johan Lindvall.

Om Lockton i världen och i Norden

Lockton beskriver sig som världens största oberoende försäkringsmäklare, med i dag över 13 100 medarbetare i över 155 länder. Lockton har funnits i Norden sedan 2011 då man förvärvade en verksamhet i Oslo. år 2020 etablerade man sig även i Danmark. Det svenska Lockton-bolaget startade 2023. Johan Lindvall är Sverige-VD sedan maj i år. Under året har Lockton Sweden gått från fyra anställda till nio.

1 102
29 september, 2025
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Relaterade artiklar

  • 20 dagar
    Johanna Nordkvist rekryteras till Lockton som ny Head of Casualty
  • 1 månad
    Frode Stakston utses till COO för Locktons verksamhet i Norden
  • 4 månader
    Selda Evgin rekryterades till Lockton från Marsh
  • 6 månader
    Fredrik Dock rekryteras till Lockton Sverige från WTW
  • 8 dagar
    Rätt om Lockton Sveriges rekrytering av Magnus Sjöstrand

Folksam i topp hittills i år bland tradförsäkringsbolagen i ITP

19 timmar Läs mer
Hon ska få Westfield Specialty att expandera i Norden
23 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Upphandling av försäkring för utrustning till isbrytare
2026-08-03
cover image
Dom i tvist mellan LF Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall
2026-08-02
cover image
Finans Norges remissvar på förslag om IRRD-lagstiftning
2026-07-31
KÖP PREMIUM
Dalom Försäkringsförmedling vill registrera nytt figurvarumärke
19 timmar Läs mer

Marsh: Försäkringspremier sjönk med 6 procent andra kvartalet

1 dag Läs mer
21%
Så mycket gick efterlysningar av personbilar ned första halvåret, enligt Larmtjänst
De senaste nyheterna
  • 19 timmar
    Folksam i topp hittills i år bland tradförsäkringsbolagen i ITP
  • 19 timmar
    Dalom Försäkringsförmedling vill registrera nytt figurvarumärke
  • 23 timmar
    Hon ska få Westfield Specialty att expandera i Norden
  • 1 dag
    Björn Borg AB:s VD in i styrelsen för Fribrevsbolaget
  • 1 dag
    Upphandling av försäkring till isbrytare värd 1,5 miljoner kr
Björn Borg AB:s VD in i styrelsen för Fribrevsbolaget
1 dag Läs mer
"Ingen konsument skulle sakna de här rådgivarna eller deras produkter om de försvann."
Småspararguidens Patrick Siegbahn uttalar sig kritiskt om Svensk Värdepappersservice.
Veckans mest lästa
  • 12 dagar
    Förmedlarbolag anklagas för fusk med Insuresec-test
  • 8 dagar
    Söderberg & Partners växer i Danmark genom nytt förvärv
  • 9 dagar
    Dina Försäkringar friades av IMY om delning av personuppgifter
  • 3 månader
    NCC stämmer Trygg-Hansa i ännu en tvist efter Oceana-branden
  • 7 dagar
    Åtal för förfalskade kvitton till Folksam och Länsförsäkringar AB
Upphandling av försäkring till isbrytare värd 1,5 miljoner kr
1 dag Läs mer
Premium
LF Västerbotten förlorade i miljontvist efter översvämning
2 dagar Läs mer
AMF vill registrera varumärket ”AMF Genom Livet”
4 dagar Läs mer
Finans Norge protesterar mot norsk försäkringsgarantifond
4 dagar Läs mer
Yksi, kaksi, kolme, sauna! Nu värderar Upptec även bastun
5 dagar Läs mer
Eir i nytt samarbete med embedded insurance-bolaget INZMO
5 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Upphandling av försäkring för utrustning till isbrytare

Sjöfartsverket har gått ut i en upphandling av försäkring för utrustning till isbrytare.
2026-08-03

Dom i tvist mellan LF Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall

Mark- och miljödomstolen vid Umeå tingsrätt har meddelat dom i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall.
2026-08-02

Finans Norges remissvar på förslag om IRRD-lagstiftning

Finans Norge har lämnat sitt remissvar på förslaget om IRRD-lagstiftning i Norge.
2026-07-31

Förliikningsavtalet mellan ABAX och Greater Than

ABAX och Greater Than har genom ett förlikningsavtal bilagt de tvister som pågått mellan företagen.
2026-07-31

Avtal om beståndsöverlåtelse mellan If Liv och If Skadeförsäkring

Avtal har tecknats om beståndsöverlåtelse av vissa danska livförsäkringar mellan If Liv och If Skadeförsäkring.
2026-07-29

Åtal för försök till bedrägeri mot Folksam och LFAB

En 20-årig kvinna har åtalats vid Attunda tingsrätt för försök till grovt bedrägeri mot Folksam och Länsförsäkringar AB.
2026-07-28
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Åtal för försök till bedrägeri mot Folksam och LFAB

En 20-årig kvinna har åtalats vid Attunda tingsrätt för försök till grovt bedrägeri mot Folksam och Länsförsäkringar AB.
2026-07-28

NCC:s yttrande över Trygg-Hansas svaromål i Oceana-tvisten

NCC inkom den 30 juni med ett yttrande över Trygg-Hansas svaromål i Oceana-tvisten.
2026-07-07

Svedea AB:s årsredovisning för 2025

Svedea AB:s årsredovisning för 2025.
2026-07-09

Integritetsskyddsmyndighetens beslut om Dina Försäkringar

Integritetsskyddsmyndigheten har fattat ett beslut om Dina Försäkringars efterlevnad av dataskyddsförordningen1 efter inkommet klagomål.
2026-07-27

Trygg-Hansas svaromål efter NCC:s stämning gällande Oceana-branden

Trygg-Hansas inkom i juni med sitt svaromål i den tvist där NCC har stämt bolaget för att få ut ersättning efter Oceana-branden.
2026-07-07

Dom i tvist mellan LF Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall

Mark- och miljödomstolen vid Umeå tingsrätt har meddelat dom i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall.
2026-08-02
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!