Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Torsdag 6 Augusti 2026
Sök
Search for:
7 månader - Liv

SEB Pension och Försäkring lanserar Hälsocheck för kunder

Foto: SEB

• ”Tanken är att kunna fånga upp hälsoproblem tidigt och se till att medarbetare tar tag i sina hälsoproblem”, säger Helena Hoffborn. 

Nu i veckan lanserade SEB Pension och Försäkring den nya tjänsten Hälsocheck, en hälsoundersökning tillgänglig för företag med riskförsäkring. Hälsochecken kan också kombineras med ett hormontest för att undersöka hormonbalansen i kroppen. 

SEB:s Hälsocheck – som genomförs i samarbete med företagen Womni & Manwell – omfattar bland annat en en hälsoenkät och ett provtagningspaket för att kunna förebygga sjukdomar och ta kontroll över hälsan. Hälsochecken finns i en variant för kvinnor och en för män och går även att kombinera med en undersökning av den hormonella hälsan.

– Det finns många hälsoundersökningar på marknaden som inte inkluderar biomarkörer för hormoner, men eftersom det hormonella kan ha stor påverkan på hälsan ville vi erbjuda ett test som inkluderar det. Vi vet också att hälsoundersökningar är uppskattade bland medarbetare och är glada att nu kunna lansera den här modellen, säger SEB:s hälsostrateg Helena Hoffborn i en kommentar.

Vilka reaktioner har ni mötts av hittills från kundföretag när det gäller SEB:s Hälsocheck?

– Vi kan se att det finns ett otroligt stort intresse inte minst för ämnet hormonhälsa. Tanken är att kunna fånga upp hälsoproblem tidigt och se till att medarbetare tar tag i sina hälsoproblem. Sedan tror vi att det också kan bidra till att arbetsgivare stärker sin attraktivitet med tjänster som stöttar medarbetares hälsa.

– Vår samarbetspartner Womni har nyligen släppt en rapport om hormonhälsa ur kvinnors perspektiv eftersom det påverkar både det fysiska och psykiska måendet och kan leda till frånvaro om man inte gör något åt det. Även för män kan hormonerna spöka efter 40 års ålder, och vi vet att män faktiskt är usla på att söka vård i tid, säger Helena Hoffborn.

Varför tänker ni att intresset för hormonhälsa har ökat på sistone?

– Det har kommit flera intressanta forskningsrappporter under senare tid. Den medicinska utvecklingen har också gått framåt. I dag finns det större utbud av specialiserade vårdaktörer vilket har ökat tillgänglighet och kunskap på området och har gjort det enklare att få rätt vård. Det är inte ovanligt att man levt i tron att man har drabbats av en depression när det i själva verket handlat om hormoner.

Går det att uppskatta hur många av kunderna som kan vara intresserade av SEB:s Hälsocheck?

– Vi ser att intresset finns och vill vara en hälsopartner som stöttar och kan ge förslag på åtgärder. Framförallt handlar det om de företag som redan i dag har vård- och hälsoprodukter hos oss.

– Det är absolut en win-win-situation om vi kan hålla nere sjuktalen. Vi finns där med våra vård- och hälsoprodukter och ju förr man kan fånga en hälsoproblematik desto större är chansen att man förhindrar en onödig sjukskrivning eller kan komma tillbaka snabbt från en sjukskrivning.

Kan du säga något om vilka ytterligare hälsorelaterade tjänster som kan tänkas komma från SEB framöver?

– Vi jobbar aktivt för att vara en god hälsopartner i tiden. Så det kommer att komma mera. Stay tuned!, säger Helena Hoffborn till Sak & Liv.

820
11 december, 2025
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Relaterade artiklar

  • 22 dagar
    SEB Pension och försäkring höjer återbäringsräntan den 1 augusti
  • 2 månader
    Svenska storbanker går in som ägare i stablecoin-bolaget Qivalis
  • 3 månader
    SEB Pension & Försäkring: Resultatet sjönk till 456 Mkr
  • 3 månader
    KPA Pension köper 2 500 bostäder från SEB:s fastighetsfonder
  • 3 månader
    SEB: Så mycket mer i pension kan löneväxling bidra till
Premium

Swiss Re: AI-investeringar ökar behovet av försäkringslösningar

1 dag Läs mer
Maritha Lindberg ny ordförande i Bliwa Skadeförsäkring
17 minuter Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident
2026-08-06
cover image
Swiss Re Institutes rapport "World insurance in 2026"
2026-08-05
cover image
Svenska Kommunförsäkrings AB handlar upp återförsäkring
2026-08-05
KÖP PREMIUM
Svenska Kommunförsäkrings AB handlar upp återförsäkring
1 dag Läs mer

Folksam i topp hittills i år bland tradförsäkringsbolagen i ITP

2 dagar Läs mer
21%
Så mycket gick efterlysningar av personbilar ned första halvåret, enligt Larmtjänst
De senaste nyheterna
  • 17 minuter
    Maritha Lindberg ny ordförande i Bliwa Skadeförsäkring
  • 1 dag
    Swiss Re: AI-investeringar ökar behovet av försäkringslösningar
  • 1 dag
    Svenska Kommunförsäkrings AB handlar upp återförsäkring
  • 1 dag
    Anders Sandin ny avdelningschef på Pensionsmyndigheten
  • 2 dagar
    Folksam i topp hittills i år bland tradförsäkringsbolagen i ITP
Anders Sandin ny avdelningschef på Pensionsmyndigheten
1 dag Läs mer
"En låg avgift i tjänstepensionen är viktigare än en tillfällig ränterabatt på bolånet."
Pensionsmyndighetens slutsats i rapporten "Flytt av tjänstepension i och med förhandling om bolån"
Veckans mest lästa
  • 13 dagar
    Förmedlarbolag anklagas för fusk med Insuresec-test
  • 10 dagar
    Söderberg & Partners växer i Danmark genom nytt förvärv
  • 8 dagar
    Åtal för förfalskade kvitton till Folksam och Länsförsäkringar AB
  • 10 dagar
    Dina Försäkringar friades av IMY om delning av personuppgifter
  • 3 månader
    NCC stämmer Trygg-Hansa i ännu en tvist efter Oceana-branden
Dalom Försäkringsförmedling vill registrera nytt figurvarumärke
2 dagar Läs mer
Hon ska få Westfield Specialty att expandera i Norden
2 dagar Läs mer
Björn Borg AB:s VD in i styrelsen för Fribrevsbolaget
2 dagar Läs mer
Upphandling av försäkring till isbrytare värd 1,5 miljoner kr
3 dagar Läs mer
Marsh: Försäkringspremier sjönk med 6 procent andra kvartalet
3 dagar Läs mer
Premium
LF Västerbotten förlorade i miljontvist efter översvämning
4 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-06

Swiss Re Institutes rapport "World insurance in 2026"

Swiss Re Institute har publicerat rapporten "World insurance in 2026: Shock absorbers in a fragmenting world".
2026-08-05

Svenska Kommunförsäkrings AB handlar upp återförsäkring

Svenska Kommunförsäkrings AB har gått ut i en upphandling av återförsäkring.
2026-08-05

Upphandling av försäkring för utrustning till isbrytare

Sjöfartsverket har gått ut i en upphandling av försäkring för utrustning till isbrytare.
2026-08-03

Dom i tvist mellan LF Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall

Mark- och miljödomstolen vid Umeå tingsrätt har meddelat dom i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall.
2026-08-02

Finans Norges remissvar på förslag om IRRD-lagstiftning

Finans Norge har lämnat sitt remissvar på förslaget om IRRD-lagstiftning i Norge.
2026-07-31
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Åtal för försök till bedrägeri mot Folksam och LFAB

En 20-årig kvinna har åtalats vid Attunda tingsrätt för försök till grovt bedrägeri mot Folksam och Länsförsäkringar AB.
2026-07-28

NCC:s yttrande över Trygg-Hansas svaromål i Oceana-tvisten

NCC inkom den 30 juni med ett yttrande över Trygg-Hansas svaromål i Oceana-tvisten.
2026-07-07

Svedea AB:s årsredovisning för 2025

Svedea AB:s årsredovisning för 2025.
2026-07-09

Integritetsskyddsmyndighetens beslut om Dina Försäkringar

Integritetsskyddsmyndigheten har fattat ett beslut om Dina Försäkringars efterlevnad av dataskyddsförordningen1 efter inkommet klagomål.
2026-07-27

Trygg-Hansas svaromål efter NCC:s stämning gällande Oceana-branden

Trygg-Hansas inkom i juni med sitt svaromål i den tvist där NCC har stämt bolaget för att få ut ersättning efter Oceana-branden.
2026-07-07

Dom i tvist mellan LF Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall

Mark- och miljödomstolen vid Umeå tingsrätt har meddelat dom i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall.
2026-08-02
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!