”Jag hoppas att Lassie går live i ett land till under 2026”

• ”Jag hoppas verkligen att vi under 2026 är live på en till marknad i Europa”, säger Sophie Wilkinson.
Lassie hoppas att kunna expandera till ytterligare ett land i Europa under 2026. Det säger bolagets COO Sophie Wilkinson i en intervju med Sak & Liv i anslutning till kapitalrundan på totalt 75 miljoner USD, som är tänkt att bidra till att accelerera expansionen och utvecklingen av AI-tjänster i bolaget.
På torsdagsmorgonen meddelades att Lassie nu genomfört en kapitalrunda omfattande totalt 75 miljoner USD, vilket gör det till en av de största insurtechinvesteringarna globalt det senaste året.
Sak & Liv har talat med Sophie Wilkinson som är en av grundarna av Lassie och COO för verksamheten sedan starten.
Grattis! Hur känns det?
– Ja, det känns verkligen som något att fira! Ibland säger folk att det är Insurtech som är inne, eller att det är AI som är inne. Inte minst därför är det är otroligt kul att visa att Lassie har stått sig väl genom trenderna. Det visar att en riktigt bra idé är hållbar genom alla tider – vilket är otroligt kul. Och alla på kontoret är väldigt glada. Vi ska ut och fira med teamet, senare i dag – det är viktigt att fira milstolpar!
Kan du berätta vad nyemissionen värderar hela bolaget till?
– Nej, tyvärr har jag inte möjlighet att säga det.
Stena Sessan är ny i ägarkretsen. Vad tänker du om det, och är det någon annan av investerarna som det finns något särskilt skäl att lyfta fram?
– Vi har fantastiska investerare — de har varit bra och peppande och stöttande under hela Lassies resa! De delar samma vision som vi och har verkligen tagit sig tid redan från början att komma och känna oss grundare, så de känns inte bara som investerare. Vi är väldigt glada att de är med! Och så klart är vi också glada över att Sessan kommer in. De passar Lassie bra och känns som en väldigt trygg investerare att ha med sig, vi har haft väldigt kul samtal med dem.
– Förutom investerarna tycker jag också att det är viktigt att lyfta fram våra riskbärare. Båda Dina och HDI har följt med oss länge och stöttar vår expansion.
Vad skulle du annars säga är hemligheten bakom att Lassie hittills har lyckats så väl?
– Jag skulle säga att en av hemligheterna är att vi aktivt försöker bli bättre varenda dag. Alla som jobbar på Lassie är otroligt passionerade och vill göra sitt område till det bästa i värden! Jag känner mig glad varje dag när jag kommer till kontoret för att vi har så otroligt engagerade medarbetare. Alla är otroligt bra teamspelare samtidigt som de både är resultat- och datadrivna. Vi mäter ju allt vi gör och man kan inte mäta saker och dra vettiga slutsatser om man inte har den personliga touchen med sig. Det är då det skapas magi!
Ni har vuxit på fem år från tre personer till nära hundra. Hur gör man för att behålla företagskulturen och passionen när man växer så snabbt?
– Ja, vi är nära hundra nu och det är svårt att växa snabbt och ändå behålla kulturen. Vi har lagt väldigt mycket tid på att bygga vår kultur och se till att den håller sig kvar så att vi kan bygga Lassie vidare. Det är något vi har jobbat mycket med från allra första början. Till exempel vill man verkligen helst kunna namnen på alla man möter trots att vi växer så snabbt, och lägga tid på att lära känna varandra och fika tillsammans. Alla ska känna alla! Det kanske inte är möjligt när vi blir tusen personer men i dag fungerar det faktiskt!
Så vad tänker du är avgörande för att ni ska lyckas framöver med de kommande expansionsplanerna?
– Vi är ju mer än bara försäkring, det handlar om att bygga ut hela ekosystemet. I dag använder 25 procent vår app dagligen och vi känner att vi verkligen vill satsa på att bygga vidare på appen för att hitta ytterligare intäktsströmmar.
Och apropå nya intäktsströmmar – i informationen kring nyemissionen trycker ni på att ni vill bli ledande på djurvård, det vill säga inte enbart på djurförsäkringar. Vad kan du berätta mer om det?
– Vår inrikting är ju på förebyggande vård. Vi vill göra allt för att hjälpa djurägarna att hitta rätt. Det kan handlar om rätt vård, rätt guidning och till exempel veta mer om vilken mat som befrämjar djurhälsa. Vi vill utöka på alla olika områden!
Mer av förebyggande alltså. Så det är inte en satsning på en Lassie-veterinärkedja på gång?
– Nej, det är det inte.
Det du beskriver låter ju mer som en utvecklad digital sluss för att hitta rätt vård, eller webbmöten med djurägarna för bedömningar av vårdbehov.
– Vi tittar på allt som kan göras för att ge hjälp! I dag har vi till exempel GPS som visar hur många steg man går med sitt djur och har partnerskap med olika bolag. Planen är att bygga ut hela appen så att det blir ännu mer av en one-stop-shop och där kommer vi att lägga ganska mycket arbete.
Det sägs att ni nu förbereder er för lansering i ytterligare ett land inom några månader. Kan du berätta mer om det redan nu?
– Ja, jag hoppas verkligen att vi under 2026 är live på en till marknad i Europa! När exakt det blir kan jag inte säga, och inte heller vilken marknad det kan bli. Men vi vill ju erövra Europa och bli störst och då är det naturligt att vi tittar på en eller kanske flera marknader. Det finns ganska många intressanta marknader nu i och med att djurförsäkring växer i hela Europa!
Ja, djurförsäkring växer på flera håll! Hur viktigt skulle du säga att det är för Lassies framgångar att det finns en trend där djurägare allt mer ser sina husdjur som familjemedlemmar?
– Egentligen har väl husdjur alltid en stor betydelse i djurägarnas liv … Det är svårt att svara på hur viktig den trender är, men det är klart att ju mer man ser sitt djur som en familjemedlem är man mer intresserad av att ge djuren riktigt bra omvårdnad, säger Sophie Wilkinson till Sak & Liv.