Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Torsdag 4 Juni 2026
Sök
Search for:
2 månader - Allmänt

Så kan Predicti förutsäga kundernas försäkringsbehov

Foto: Insurely

• Predictis system syftar till att förutsäga kundernas behov, genom intelligent bearbetning av data.

Tänk om du kunde förutse dina kunders nästa steg? Danska Predicti har arbetat i fyra år med en AI-plattform för att förutspå förändrade kundbehov. Efter att hittills ha fokuserat enbart på den danska marknaden satsar man nu på att nå ut även till den svenska försäkringsbranschen. 

Det är förstås av oerhört stor betydelse för ett försäkringsbolag att förstå sina kunder och vara relevanta genom kundens alla livshändelser.

Vägen dit handlar att kunna strukturera och aktivera den data man redan har – både internt och externt – för att faktiskt möjliggöra insikter i praktiken i hela organisationen.

Ett bolag som har tagit detta till sig och lagt ned stora resurser på att skapa lösningar, för att i högre grad hjälpa försäkringsbolag och banker att strukturera sin data och förstå kunders behov och agerande, är danska Predicti.

Predicti arbetar med att, med hjälp av AI och ML-modeller, identifiera viktiga händelser i kundernas liv och förutsäga kommande händelser genom att använda olika typer av datakällor.

En central del i detta är att kombinera och strukturera data från flera källor – befintlig data från interna system, samarbetspartners och externa dataleverantörer – på ett sätt som gör informationen användbar i hela organisationen. På så vis går det bland annat att få en fördjupad bild av kundernas nuläge och förändrade försäkringsbehov – vilket i sin tur kan bidra till ökad merförsäljning, stärkt kundlojalitet och minskad churn. Samtidigt skapas förutsättningar att maximera värdet av redan befintliga data, snarare än att enbart addera nya datakällor.

– Vår plattform använder avancerade algoritmer för att ta fram insikter, rekommendationer och förutsäga viktiga livshändelser som fastighetsköp, företagsbildningar eller flyttar. Genom att göra det gör vi det möjligt för försäkringsbolag och banker att erbjuda personliga produktrekommendationer och proaktiv kundservice vid de mest relevanta tidpunkterna, vilket förbättrar kundengagemanget och driver affärstillväxt. Samtidigt hjälper vi organisationer att få ut mer av den data de redan har, och att använda den mer kostnadseffektivt i hela organisationen, heter det i en beskrivning av Predicits verksamhet.

Bolaget startade i Danmark 2022 av Jakob Vang Glud, Nikolaj Mikkelsen och Magnus Frey Larsen med en bakgrund från TIA/Sapiens-koncernen. Huvudkontoret ligger i Århus och man har även verksamhet i Litauen. Sedan starten har man fått in ett antal kunder i den danska skadeförsäkringsbranschen såsom Gjensidige, Forsia, IDA Forsikring, Lærerstandens Forsikring och GF Forsikring.

• Emil Lagerstedt-Karlsson

Nu har Predicti bestämt sig för att även satsa på Sverige – som första marknad vid sidan av Danmark. I Sverige representeras man av Emil Lagerstedt-Karlsson, tidigare i ledningen på Insurely och numera fristående konsult.

– Det paradoxala är att många bolag redan i dag sitter på väldigt mycket data om sina kunder, men inte använder det tillräckligt mycket. Man behöver hjälp för att få ihop data från olika delar av verksamheten till användbara insikter, för att exempelvis kunna arbeta mer med hyperpersonaliserade erbjudanden. Det handlar inte bara om att samla in mer data, utan om att strukturera, tillgängliggöra och aktivera den data som redan finns – på ett sätt som hela organisationen kan dra nytta av. Visst talas det om personifiering redan nu i branschen – men vi är övertygade om att det går att driva detta betydligt längre än vad som görs i dag, säger Emil Lagerstedt-Karlsson till Sak & Liv.

Vad skulle du säga om möjligheterna för Predicti att få kunder inom försäkring även på den svenska marknaden?

– Jag tror att det finns väldigt stor potential. Det märker man när man talar både med pensionsbolag och sakförsäkringsbolag – det här är vad man vill ha för att kunna förutse och anpassa sig efter kundernas förändrade situation för att komma med relevanta råd och erbjudanden. I dag handlar det väldigt mycket om att branschen är reaktiv, men det finns väldigt lite av proaktivitet.

– Samtidigt finns en stor möjlighet att accelerera det arbete som redan är påbörjat i många bolag, snarare än att börja från noll – och därigenom både spara kostnader för data och öka avkastningen på befintliga investeringar. Det är oftast upp till kunden att se till att vara rätt försäkrad eller anpassa pensionslösningar i takt med att livshändelser uppstår – trots att både rätt data och rätt verktyg finns tillgängliga. Med rätt verktyg går det att underlätta enormt mycket för olika delar av bolagen – aktuarier, marknadsförare och telefonrådgivare. När data väl hänger ihop skapas också helt nya möjligheter till samarbete mellan funktioner och till mer konsekventa kundupplevelser. Redan i dag har vi flera dialoger med företag i branschen och vi räknar med att kunna komma igång med en första kund någon gång under våren.

Förutom Predicti har Emil Lagerstedt-Karlsson bland annat uppdrag som insurance manager på OKQ8 och strategisk rådgivare till Solace Care, en AI-driven plattform som vill omdefiniera hur man ser på sorg och förlust genom att underlätta för planering av livets slutskede.

1 553
20 mars, 2026
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Relaterade artiklar

  • 6 månader
    Emil Lagerstedt Karlsson lämnar Insurely för konsultverksamhet
Premium

Ljög om inställd resa – åtalas för bedrägeriförsök mot If

10 timmar Läs mer
QBE: 21 % av svenska företag drabbas av AI-drivna it-angrepp
10 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Åtal för försök till bedrägeri mot If
2026-06-03
cover image
ICA Försäkrings årsredovisning 2025
2026-06-03
cover image
Dina Försäkringar Västs årsredovisning för 2025
2026-06-03
KÖP PREMIUM
Nu kan varje fordonsskada få ett klimatkvitto
Läs mer

“Hållbarhet utan affärslogik håller inte”

Läs mer
87 %
av pensionärerna känner sig trygga för sin ekonomiska framtid, enligt Alecta.
De senaste nyheterna
  • 10 timmar
    QBE: 21 % av svenska företag drabbas av AI-drivna it-angrepp
  • 10 timmar
    Ljög om inställd resa – åtalas för bedrägeriförsök mot If
  • 14 timmar
    SFM går i polemik med Dagens Industri om Lovisadomen
  • 17 timmar
    LF: Nej, matpriserna har inte alls ökat onormalt mycket på sistone
  • 18 timmar
    Svensk Försäkring: Så minskade vårdförsäkringarna förra året
Affärsvärlden: Folksam kan få sanktion av FI som liknar Alectas
19 timmar Läs mer
"En låg avgift i tjänstepensionen är viktigare än en tillfällig ränterabatt på bolånet."
Pensionsmyndighetens slutsats i rapporten "Flytt av tjänstepension i och med förhandling om bolån"
Veckans mest lästa
  • 8 dagar
    Folksam: Ökade skadekostnader för äldre på utlandsresor
  • 8 dagar
    Victor Aastrup Wagnås blir ny CCO på JW Loss Adjusting
  • 8 dagar
    Skandia Livs tradportfölj hade bäst avkastning första kvartalet
  • 8 dagar
    Svensk Försäkring: Livpremierna minskade 4 % första kvartalet
  • 8 dagar
    Folksam vinnare på livmarknaden under årets första kvartal
Svensk Försäkring: Så minskade vårdförsäkringarna förra året
18 timmar Läs mer
SFM går i polemik med Dagens Industri om Lovisadomen
14 timmar Läs mer
LF: Nej, matpriserna har inte alls ökat onormalt mycket på sistone
17 timmar Läs mer
Premium
Rådgivare dömdes i tingsrätten att betala 1,4 miljoner kr till kund
1 dag Läs mer
Folksam: Så mycket lägre pension får utrikesfödda i genomsnitt
1 dag Läs mer
Trygg-Hansa satsar ytterligare resurser på sommarsimskolorna
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Åtal för försök till bedrägeri mot If

Åtal har väckts vid Växjö tingsrätt mot en man för försök till bedrägeri mot If.
2026-06-03

ICA Försäkrings årsredovisning 2025

ICA Försäkrings årsredovisning 2025.
2026-06-03

Dina Försäkringar Västs årsredovisning för 2025

Dina Försäkringar Västs årsredovisning för 2025.
2026-06-03

FI:s PM om näringslivets roll i det civila försvaret i finanssektorn

Finansinspektionen har på uppdrag av regeringen tagit fram en promemoria om näringslivets roll i det civila försvaret inom den finansiella sektorn.
2026-06-02

Dom i Stockholms tingsrätt i tvist mellan kund och finansiell rådgivare

Stockholms tingsrätt avkunnade på tisdagen dom i en tvist där en kund stämt en finansiell rådgivare.
2026-06-02

SFM:s kommentar kring DI:s publicitet om Lovisadomen

Svenska Försäkringsförmedlare har kommenterat publicitet i Dagens Industri om Lovisadomen.
2026-06-02
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Konsumentverkets synpunkter till Folksam om e-postadress

Konsumentverket framför i en skrivelse till Folksam synpunkter när det gäller e-postadress på bolagets hemsida.
2026-05-24

Konsumentverkets skrivelse till Agria

Konsumentverket har i en skrivelse till Agria ställt frågor om villkoren i en kattförsäkring.
2026-05-21

Försäkringsmarknaden för första kvartalet 2026

Svensk Försäkring publicerade den 26 maj rapporten Försäkringsmarknaden för första kvartalet 2026.
2026-05-26

Hovrättsdom i tvist mellan kund och förmedlare

Svea hovrätt har meddelat dom i en tvist mellan en kund och en försäkringsförmedlare.
2026-05-27

Svensk Försäkrings remissvar på betänkande om samröre med kriminella

Svensk Försäkring har lämnat remissvar på betänkandet Straffansvar för deltagande i och samröre med kriminella sammanslutningar. 
2026-05-18

SFM:s Branschrapport 2026

Svenska Försäkringsförmedlare publicerade den 22 maj rapporten Branschrapport 2026 - Förmedlad försäkring i Sverige.
2026-05-22
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!