Gjensidige: Dubbelt så många krockskador hittills under vintern

• Bom, krasch, bang! Antalet anmälda kollisioner i trafiken har ökat med nära 100 procent denna vinter jämfört med föregående vinter, enligt Gjensidiges statistik.
Antalet kollisionsskador som inkommit under vintermånaderna november, december och januari har ökat med nära 100 procent jämfört med motsvarande månader föregående vintersäsong, rapporterar Gjensidige.
Enligt Gjensidige är det i första hand det snabbt skiftande vintervädret med mer utmanande körförhållanden än vanligt som påverkar statistiken.
— Det har inte varit en enkel vintersäsong för bilisterna hittills, det kan man verkligen inte påstå. När väglaget skiftar så pass fort som det gjort är det extra viktigt att hålla ett ordentligt avstånd till bilen framför, tänka på hastigheten och ta god tid på sig när man ska ut och köra. Men ibland räcker inte det tyvärr och vi ser just nu en markant ökning av antalet motorskador, säger Markus Ljungblad, skadechef inom Gjensidige Försäkring, i en kommentar.
I januari i år ökade antalet kollisionsskador med 50 procent jämfört med föregående månad.
— Det här är oerhört dystra siffror. Vi ser dessvärre liknande trend inom alla olika typer av motorskador den här vintern, bortsett från glasskador som exempelvis uppkommer vid stenskott. Slår vi ihop statistiken så ser vi att det totala antalet motorskador, med glasskador borträknade, har ökat med ungefär en tredjedel under januari jämfört med månaden innan, säger Markus Ljungblad.
Gjensidige påpekar att det gäller att ta det lugnt i trafiken när vädret slår om fort och förutsättningarna för bilfärden kan förändras helt.
— Det är bättre att komma några minuter för sent än att ta onödiga risker. Under svårare körförhållanden är det bra att påminna sig om att ha fullt fokus på bilkörningen, inställning av radio och GPS behöver vara färdig före avfärd. Om det är riktigt halt på vägarna är ett tips att ha en liten säck eller låda med sand i bagageluckan, för det är inte säkert att det finns en sandlåda precis där du kanske har behov av den, säger Markus Ljungblad.
Gjensidige påpekar också att bilar med fyrhjulsdrift är säkrare vid halt väglag, under förutsättning att trafiken går långsamt, men att det är viktigt att inte ha en övertro på säkerheten med fyrhjulsdrivna bilar.
— Det är väldigt bra och särskilt när du kör hyfsat sakta där det är halt. Däremot är det bra att vara medveten om att just fyrhjulsdrivna bilar faktiskt kan utgöra en större risk på motorvägar där hastigheten är högre. Får du sladd på bilen kan det i värsta fall innebära att alla fyra hjul släpper fästet, i stället för att två hjul gör det. Fyrhjulsdrivna bilar är bra, men det är viktigt att inte ha en övertro på dem för då kan det hända att man tar större risker än man bör, säger Markus Ljungblad.