Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Torsdag 27 Augusti 2026
Sök
Search for:

ODIN Fonder – Inflation och räntor, det nya normala

Enligt Alexander Miller, investeringsdirektör aktier på ODIN Fonder, ser vi nu en markant förändring där högre än förväntade räntor påverkar riskviljan på marknaden.

Börserna har under den senaste tiden visat en avmattning jämfört med årets tidigare höga tempo. Enligt Alexander Miller, investeringsdirektör aktier på ODIN Fonder, ser vi nu en markant förändring där högre än förväntade räntor påverkar riskviljan på marknaden.

— Vi måste inse att vi lever i en värld med högre räntor och inflation än vad vi varit vana vid under de senaste 15-20 åren. I ett sådant klimat blir man inte lika belönad för att ta stora risker, säger Miller.

Börsutvecklingen i april

April månad präglades av ränteupp- och nedgångar på flera börser. Amerikanska IT-aktier, särskilt de så kallade ”Magnificent Seven”, bidrog till en stor del av nedgångarna. Nasdaq-indexet avslutade månaden med en nedgång på över 3 procent. Enligt Miller bekräftar ny statistik en pågående trend med oväntat hög inflation och bättre än väntad tillväxt i flera ekonomier. Detta har resulterat i minskade förväntningar på räntesänkningar samtidigt som långa räntor stiger.

— Räntemarknaden börjar inse att det kanske inte blir så många räntesänkningar från centralbankerna i år, tillägger Miller.

Den senaste ränteuppgången har skiftat marknadens fokus från dyra bolag med hög tillväxtpotential till mer cykliska och värdebolag, som energiaktier. Oslobörsen hade exempelvis en bra månad i april tack vare uppgången i energirelaterade aktier.

Följ ODIN Fonder på Linkedin!

En föränderlig värld

Miller påpekar att de stora överraskningarna på marknaden i år är den fortsatt höga inflationen och räntorna. Förväntningarna i höstas var att inflationen skulle sjunka rejält och att räntorna skulle följa efter.

— Marknaden tenderar att tro att vi alltid ska återgå till det ’normala’, men världen går inte alltid tillbaka till hur den var. Strukturella förändringar påverkar marknaderna mer permanent. 80-talet inleddes med hög inflation, men från tidigt 90-tal blev den låg globalt tack vare investeringar i ny teknik, globaliseringen och gynnsam demografi, förklarar Miller.

Dessa faktorer är nu borta eller har delvis vänt på grund av förändrade geopolitiska förhållanden. Outsourcing och billig produktion har minskat i betydelse och säkerhet samt politiska överväganden har blivit viktigare.

— Det enda sättet att få inflationen under kontroll nu är nog att hålla räntorna högre än de varit på länge. Vi måste förbereda oss på en period med både högre inflation och räntor, säger Miller.

Konsekvenser för ekonomin och finansmarknaderna

De senaste 15 åren har investerare belönats för att ta höga risker, med regeringar och centralbanker som ofta har stöttat marknaden genom att sänka räntorna och trycka pengar. Miller tror inte att vi kommer att se nollräntor och massiv penningtryckning nästa gång ekonomin och marknaderna blir svaga.

— Både företag och investerare måste nu ta större ansvar för de risker de tar. Företag med hög skuldsättning eller utan möjlighet att höja sina priser kommer att få det svårare, säger han.

Förvaltarna på ODIN Fonder fokuserar på att ta kalkylerade risker och är medvetna om vad som kan gå fel med en investering. I en tid när kapital varit ovanligt lättillgängligt och billigt har fokus på risk fått för lite uppmärksamhet.

• Alexander Miller

— Kanske kommer ODINs investeringsstrategi att löna sig mer i framtiden, när marknaden straffar både företag och investerare som tar för hög risk. Om man gör misstag eller tar för mycket risker kan man inte längre förvänta sig att bli ’räddad’ av oändliga stimulansåtgärder, avslutar Miller.

De solida och stabila kvalitetsbolagen med starka och robusta positioner kan bli framtidens vinnare i en föränderlig värld.

Lyssna 3 minuter om ODINs investeringsstrategi ODIN-modellen här.

Läs mer om ODINs investeringsfilosofi ODIN-modellen här.

Risktext: Historisk avkastning är inte någon garanti för framtida avkastning. De pengar som placeras i fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka hela det insatta kapitalet. För mer information om risk se fondernas faktablad och informationsbroschyr med fondbestämmelser under respektive fond eller skicka efter dem kostnadsfritt via [email protected] eller 08-407 14 00. Avkastning visas alltid efter att förvaltningsavgiften är dragen.

61

Ny utredning vill lägga ned Pensionsmyndighetens trad

16 timmar Läs mer
Ny hemsida jämför alla svenska djurförsäkringsbolag
12 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025
2026-08-26
cover image
Utredningsbetänkande om utbetalning av premiepensionen
2026-08-26
cover image
Åtal för försök till bedrägeri mot LF Uppsala
2026-08-26
KÖP PREMIUM
FI: Så mycket har fondavgifterna sjunkit de senaste tre åren
21 timmar Läs mer

En månad kvar till årets mesta inspirationsevent inom försäkring

22 timmar Läs mer
200
nyblivna pensionärer deltog i SPP:s pensionspremiär i Göteborg
De senaste nyheterna
  • 12 timmar
    Ny hemsida jämför alla svenska djurförsäkringsbolag
  • 16 timmar
    Ny utredning vill lägga ned Pensionsmyndighetens trad
  • 16 timmar
    Tre Skandiamedarbetare startar nytt förmedlarkontor i Jönköping
  • 17 timmar
    Solace Care tar in 23 miljoner kr för att kunna expandera i Europa
  • 17 timmar
    Förfalskade kvitto till LF Uppsala – åtalas för försök till bedrägeri
Premium
Förfalskade kvitto till LF Uppsala – åtalas för försök till bedrägeri
17 timmar Läs mer
"Ingen konsument skulle sakna de här rådgivarna eller deras produkter om de försvann."
Småspararguidens Patrick Siegbahn uttalar sig kritiskt om Svensk Värdepappersservice.
Veckans mest lästa
  • 12 dagar
    Larmtjänst: Antalet stölder av bildelar ökade med 28 procent
  • 12 dagar
    Julia Holm blir ny Operations Manager på Volante Underwriting
  • 10 dagar
    Naturkatastrofer första halvåret kostade 42 miljarder USD
  • 13 dagar
    HELP Försäkring tecknar nytt samarbetsavtal med Kommunal
  • 13 dagar
    Mandatum blir ny majoritetsägare till Cliens Kapitalförvaltning
Tre Skandiamedarbetare startar nytt förmedlarkontor i Jönköping
16 timmar Läs mer
Solace Care tar in 23 miljoner kr för att kunna expandera i Europa
17 timmar Läs mer
Premium
HD-beslut går på XL Insurances linje i rättstvist med SGL Group
1 dag Läs mer
Katarina Pahlin blir ny Claims Director på Euro Accident
1 dag Läs mer
Pensionsmyndighetens trad gav 9,43 % avkastning första halvåret
1 dag Läs mer
”Vitea fortsätter att vara Vitea – även efter ägarförändringen”
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025

Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025.
2026-08-26

Utredningsbetänkande om utbetalning av premiepensionen

Utredningen om premiepensionssystemets försäkringsformer under utbetalningstiden överlämnade den 26 augusti betänkandet "Traditionell eller rationell".
2026-08-26

Åtal för försök till bedrägeri mot LF Uppsala

En man har åtalats vid Uppsala tingsrätt för försök till bedrägeri mot LF Uppsala.
2026-08-26

Andra AP-fondens rapport för första halvåret 2026

Andra AP-fonden presenterade den 26 augusti sin rapport för första halvåret 2026.
2026-08-26

AP7:s redogörelse för första halvåret 2026

Sjunde AP-fonden publicerade den 25 augusti sin redogörelse för första halvåret 2026.
2026-08-26

Svenska Fribrevsbolagets rapport för andra kvartalet 2026

Svenska Fribrevsbolaget publicerade den 26 augusti sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-08-26
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Dom för försök till försäkringsbedrägeri

Växjö tingsrätt har meddelat dom i ett mål där en person åtalats för försök till försäkringsbedrägeri mot If.
2026-08-09

Åtal för försök till bedrägeri mot Folksam och LFAB

En 20-årig kvinna har åtalats vid Attunda tingsrätt för försök till grovt bedrägeri mot Folksam och Länsförsäkringar AB.
2026-07-28

Sampos rapport för andra kvartalet 2026

Sampo publicerade den 12 augusti sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-08-12

Dom i tvist mellan LF Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall

Mark- och miljödomstolen vid Umeå tingsrätt har meddelat dom i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall.
2026-08-02

Integritetsskyddsmyndighetens beslut om Dina Försäkringar

Integritetsskyddsmyndigheten har fattat ett beslut om Dina Försäkringars efterlevnad av dataskyddsförordningen1 efter inkommet klagomål.
2026-07-27

Insurelys årsredovisning för 2025

Insurelys årsredovisning för 2025.
2026-08-18
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!