Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Söndag 20 September 2026
Sök
Search for:

Fonden Öhman Hälsa och Ny Teknik: Där hälsa möter teknik för att forma framtidens sjukvård

• ”Kombinationen av hälsa och teknik ger oss möjligheten att vara med och stötta företag som skapar långsiktiga, hållbara lösningar för framtidens vård”, säger Viktor Elmsjö.

I en tid där både vården och tekniken genomgår snabba förändringar, placerar Öhman Hälsa och Ny Teknik sig i framkanten av denna utveckling. Fonden, förvaltad av Viktor Elmsjö, riktar sig till investerare som ser potentialen i bolag som kan förbättra både hälsosektorn och samhället i stort.

– Kombinationen av hälsa och teknik ger oss möjligheten att vara med och stötta företag som skapar långsiktiga, hållbara lösningar för framtidens vård, säger Viktor Elmsjö.

Innovation driver vården framåt

Teknikens roll inom hälsosektorn blir allt tydligare. Med hjälp av digitala verktyg kan vården inte bara effektiviseras, utan också bli mer tillgänglig och patientcentrerad. Viktor Elmsjö framhäver den snabba utvecklingen inom medicinteknik och bioteknik som nyckeln till att lösa några av vårdens största utmaningar.

Ett konkret exempel är den ökade användningen av wearables, som smartklockor och andra hälsotrackers, vilka redan nu hjälper människor att övervaka sin egen hälsa. – Nästan alla har en smartklocka idag, och med den tekniska utvecklingen ser vi stora möjligheter att upptäcka hälsoproblem i ett tidigt stadium, vilket kan vara avgörande för att förebygga allvarligare sjukdomar, förklarar Elmsjö.

Dessutom ser vi framsteg inom områden som AI-driven diagnos och digitala terapier, som kan revolutionera hur vårdpersonal arbetar och hur patienter behandlas. – Teknologi som dessa skapar en mer personlig, snabbare och effektiv vård, något vi bara har sett början av, tillägger Elmsjö.

En nordisk utgångspunkt med global påverkan

Med fokus på nordiska företag i framkant kombinerar fonden stabiliteten i hälsosektorn med den innovationskraft som kännetecknar teknologibranschen. Här skapas förutsättningar för långsiktig tillväxt genom lösningar som kan skalas globalt.

– Norden är en idealisk plats för att hitta bolag med stark innovationsförmåga, särskilt inom medicinteknik och digital hälsa. Vi tror att dessa företag kommer att ha en central roll i att forma framtidens vårdsystem, säger Elmsjö.

Framtiden för hälsa och teknik

Viktor Elmsjö ser en ljus framtid för bolag som står vid skärningspunkten mellan hälsa och teknologi. Genom att integrera innovativa lösningar i vårdsystemet kan vi inte bara förbättra patientvården, utan också skapa mer effektiva och hållbara vårdmodeller.

– Vi är övertygade om att de bolag vi investerar i kommer att vara avgörande för vårdens framtid, och vår fond ger investerare en möjlighet att vara med på denna resa, avslutar Elmsjö.

Läs mer om fonden Öhman Hälsa och Ny Teknik hos Avanza

Läs mer om fonden Öhman Hälsa och Ny Teknik hos Nordnet

Läs mer om fonden Öhman Hälsa och Ny Teknik hos Lannebo

Lannebo är Nordens största fristående fondaktör. Vårt mål är att skapa ett större värde genom att vara en aktiv ägare som får dina investeringar att växa genom att hjälpa företagen vi investerar i att lyckas.


Riskinformation
Lannebos artiklar innehåller information om värdepappersfonder och specialfonder. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. De pengar som placeras i fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka hela det insatta kapitalet.

141

Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen

2 dagar Läs mer
Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
2 dagar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst
2026-09-18
cover image
FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader
2026-09-18
cover image
FI:s perspektiv på hur AI förändrar finanssektorn
2026-09-18
KÖP PREMIUM
FI: ”Så ställer AI-agenter nya krav på tillsynen av finanssektorn”
2 dagar Läs mer

När behoven är strukturella blir möjligheterna långsiktiga

Läs mer
14%
ökade antalet viltskador mellan 2022 och 2025 enligt statstik från Volvia.
De senaste nyheterna
  • 2 dagar
    Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
  • 2 dagar
    Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
  • 2 dagar
    Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
  • 2 dagar
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
  • 2 dagar
    FI: ”Så ställer AI-agenter nya krav på tillsynen av finanssektorn”
Skandia i samarbete med Insurely om digital flytt av ISK-konton
2 dagar Läs mer
"Lyssna inte till bankernas skräckpropaganda om pension."
Sveriges Ingenjörers Johan Kreicbergs och Stefan Holmberg uttalar sig kritiskt i debatt inlägg i Dagens Nyheter.
Veckans mest lästa
  • 5 dagar
    Patrik Olsson blir VD för nystartade Molly Djurförsäkring
  • 6 dagar
    Nu har Insurello blivit en del av Söderberg & Partners
  • 8 dagar
    Insurely i samarbete med Nordea för att ge kunderna en överblick
  • 2 dagar
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
  • 6 dagar
    HFD underkänner p-försäkring som ger rabatt på bolånet
Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
2 dagar Läs mer
Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
2 dagar Läs mer
Christina Björkdahl blir ny Chief Risk Officer på Zurich Nordics
2 dagar Läs mer
Svedea: Båtstölderna minskar – nu tar de båtmotordelar istället!
2 dagar Läs mer
Söderberg & Partners i samarbete med insurtechbolaget Charly
3 dagar Läs mer
Målgruppsanpassade startsidor för minPensions användare
3 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst

Alecta har skickat en skrivelse till Finansinspektionen med en ansökan om permanent undantag när det gäller metod för beräkning av premieinkomst.
2026-09-18

FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på hur Europas kapitalmarknader kan bli mer konkurrenskraftiga.
2026-09-18

FI:s perspektiv på hur AI förändrar finanssektorn

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på bland annat hur AI förändrar finanssektorn.
2026-09-18

Swiss Re Institutes rapport om datacenter och försäkring

Swiss Re Institute har publicerat en rapport om datacenter och försäkring.
2026-09-16

Beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital

Finansinspektionen offentliggjorde den 16 september sitt beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital.
2026-09-16

Capgeminis "World Life Insurance Report 2027"

Capgemini har publicerat sin rapport "World Life Insurance Report 2027".
2026-09-15
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025.
2026-09-02

Svensk Försäkrings rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026

Svensk Försäkrings publicerade den 1 september sin rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026.
2026-09-02

Folksams skrivelse till FI om bedömningen av Heimstaden Bostad-aktierna

Folksam Liv framför i en skrivelse till Finansinspektionen synpunkter på tillsynsmyndighetens bedömning av bolagets placeringar i Heimstaden Bostad-aktier.
2026-09-10

LF Värmlands årsredovisning 2025

Länsförsäkringar Värmlands årsredovisning 2025.
2026-09-07

Dom i Högsta förvaltningsdomstolen om pensionsförsäkring

HFD har i en dom tagit ställning till ett ärende i Skatterättsnämnden som rör vilket försäkringssparande som kan klassas som en pensionsförsäkring.
2026-09-14

Konsumentverkets skrivelse till Ica Försäkring om publicering av kontaktuppgifter

I en skrivelse till Ica Försäkring framför Konsumentverket synpunkter när det gäller bolagets publicering av kontaktuppgifter på hemsdan.
2026-09-13
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!