Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Måndag 21 September 2026
Sök
Search for:

Småbolagsförvaltaren blickar ut mot 2025 – ”Fastighetsbolagen ser intressanta ut”

Humles småbolagsförvaltare, Petter Löfqvist, ser en rad viktiga trender som kan få stor inverkan på småbolagens tillväxtutsikter för 2025.

Stockholmsbörsen har precis lämnat en tung rapportperiod bakom sig där såväl storbolag som mindre bolag rapporterat resultaten för det tredje kvartalet 2024. Humles småbolagsförvaltare, Petter Löfqvist, ser en rad viktiga trender som kan få stor inverkan på småbolagens tillväxtutsikter för 2025.

Läs mer om Humle Småbolagsfond här

Svag konjunktur inprisad – marknaden blickar framåt

Den övergripande bilden av rapportsäsongen är, enligt Petter Löfqvist, att den svagare konjunkturbild som prisats in av marknaden också reflekteras i siffrorna för kvartalet. Samtidigt vittnar kursreaktionerna på att marknaden vågar blicka framåt mot bättre tider.

”Vi hade många vinstvarningar i Sverige inför rapportsäsongen, i synnerhet från konsumentrelaterade bolag som Dometic och Husqvarna, men även från bolag med industriell kundbas som kontraktstillverkaren Note. Det vi ser i rapporterna är att den svaga konjunkturbilden bekräftas med negativ organisk tillväxt för många av de stora verkstadsbolagen. Samtidigt som konsumentnära bolag drabbas av en svagare köpkraft.”

”Marknadens reaktion på rapporterna signalerar att man vågar tro på att konjunkturbotten är nådd och att tillväxten återigen tar fart under nästa år. För småbolagens del är det extra viktigt att konjunkturbilden stabiliseras och att trenden med sjunkande räntor fortsätter, då tycker jag utsikterna för 2025 ser väldigt intressanta ut.”

Bankerna återlägger kreditreserveringar – bra signal för fastigheter

De starka bankrapporterna, där såväl provisionsintäkter som räntenetton visar god utveckling, menar Petter visar på att det råder stor aktivitet inom många kundsegment och att de sjunkande räntorna inte i så hög utsträckning påverkat bankernas marginaler negativt. Samtidigt konstaterar förvaltaren att Handelsbanken, allmänt kända som försiktiga generaler, återlagt kreditreserveringar, vilket Petter menar är kopplat till fastighetssektorn som går från klarhet till klarhet.

”Fastighetsbolagen har haft en tuff period bakom sig, men det börjar ljusna. Att Handelsbanken återlägger kreditreserveringar tror jag är kopplat till det. Det har också gjorts en rad framgångsrika emissioner i offensiva syften inom fastighetssektorn under senare tid. Det tyder på att riskviljan börjar återkomma och att man ser möjligheter på marknaden. Värderingarna för de svenska fastighetsbolagen är fortsatt inte speciellt utmanande och det finns stora möjligheter till god utveckling bland de mindre bolagen, i synnerhet i en miljö med sjunkande räntor.”

Värderingarna fortsatt intressanta för småbolag

Petter säger att värderingarna för småbolag i ett historiskt perspektiv inte sticker ut i förhållande till storbolagen och att de i en miljö som är mer gynnsam för dessa bolag, med en konjunktur som förväntas förbättras och med sjunkande räntor, förtjänar att handlas runt med en premie mot de stora bolagen framåt.

”Småbolagen har gått från att ha handlats till en rabatt på i storleksordningen 20–25 procent för ett år sedan. Normaliseringen av värderingen har gått fort och idag handlas småbolagen återigen till en premie jämfört med de stora bolagen i storleksordningen 10 procent. Under 2024 har småbolagen växt sina vinster snabbare än de stora bolagen, om än från låga nivåer, och den vinsttillväxten kommer att tillta under 2025 om man ska tro vinstprognoserna. Detta momentum tycker jag motiverar att de kan handlas till en premie.”

Källa: Carnegie 2024-09-24

Håll utkik efter momentum och tydliga framtidsutsikter

Småbolagsförvaltaren menar att det faktum att marknaden prisar in accelererande vinsttillväxt bör vara stödjande för småbolagsaktierna framåt då marknaden tenderar att premiera vinstmomentum.

”Bolagen har tidigare i år svävat på målet när det gäller kommunikationen om framtiden. Men jag tycker man kan skönja en större tydlighet på den fronten i rapporterna för det tredje kvartalet. Det jag framför allt tittar på för närvarande är hur bolag med stark tillväxttrend lyckas försvara den från kvartal till kvartal, det vill säga hur momentum i vinsttillväxt ser ut. Jag tycker över lag att många bolag lyckats försvara sin tillväxt under det tredje kvartalet i förhållande till förväntningar. Det är ett bra tecken när vi går in i slutet av året och in i 2025.”

Läs mer om Humle Småbolagsfond här

162

Skandia har beslutat att flytta sitt huvudkontor till Odenplan

1 timme Läs mer
Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
2 dagar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Åtal för två grova försäkringsbedrägerier
2026-09-20
cover image
Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst
2026-09-18
cover image
FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader
2026-09-18
KÖP PREMIUM
När behoven är strukturella blir möjligheterna långsiktiga
Läs mer

FI: ”Så ställer AI-agenter nya krav på tillsynen av finanssektorn”

2 dagar Läs mer
22
svenska stulna fordon återbördades i september till Sverige från Polen rapporterar Larmtjänst
De senaste nyheterna
  • 1 timme
    Skandia har beslutat att flytta sitt huvudkontor till Odenplan
  • 18 timmar
    Åtalas för bedrägerier på 6,1 Mkr mot Folksam, Sedgwick och Marsh
  • 2 dagar
    Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
  • 2 dagar
    Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
  • 2 dagar
    Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
Premium
Åtalas för bedrägerier på 6,1 Mkr mot Folksam, Sedgwick och Marsh
18 timmar Läs mer
"Ingen konsument skulle sakna de här rådgivarna eller deras produkter om de försvann."
Småspararguidens Patrick Siegbahn uttalar sig kritiskt om Svensk Värdepappersservice.
Veckans mest lästa
  • 2 dagar
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
  • 6 dagar
    Patrik Olsson blir VD för nystartade Molly Djurförsäkring
  • 6 dagar
    Säkra lanserar sin nya varumärkesidentitet under hösten
  • 6 dagar
    Nu har Insurello blivit en del av Söderberg & Partners
  • 6 dagar
    Ny digital tjänst från Movestic för pensionsutbetalningar
Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
2 dagar Läs mer
Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
2 dagar Läs mer
Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
2 dagar Läs mer
Christina Björkdahl blir ny Chief Risk Officer på Zurich Nordics
3 dagar Läs mer
Svedea: Båtstölderna minskar – nu tar de båtmotordelar istället!
3 dagar Läs mer
Skandia i samarbete med Insurely om digital flytt av ISK-konton
3 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Åtal för två grova försäkringsbedrägerier

Åtal har väckts vid Stockholms tingsrätt mot en kvinna i 70-årsåldern för två grova försäkringsbedrägerier.
2026-09-20

Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst

Alecta har skickat en skrivelse till Finansinspektionen med en ansökan om permanent undantag när det gäller metod för beräkning av premieinkomst.
2026-09-18

FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på hur Europas kapitalmarknader kan bli mer konkurrenskraftiga.
2026-09-18

FI:s perspektiv på hur AI förändrar finanssektorn

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på bland annat hur AI förändrar finanssektorn.
2026-09-18

Swiss Re Institutes rapport om datacenter och försäkring

Swiss Re Institute har publicerat en rapport om datacenter och försäkring.
2026-09-16

Beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital

Finansinspektionen offentliggjorde den 16 september sitt beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital.
2026-09-16
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025.
2026-09-02

Svensk Försäkrings rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026

Svensk Försäkrings publicerade den 1 september sin rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026.
2026-09-02

Folksams skrivelse till FI om bedömningen av Heimstaden Bostad-aktierna

Folksam Liv framför i en skrivelse till Finansinspektionen synpunkter på tillsynsmyndighetens bedömning av bolagets placeringar i Heimstaden Bostad-aktier.
2026-09-10

LF Värmlands årsredovisning 2025

Länsförsäkringar Värmlands årsredovisning 2025.
2026-09-07

Dom i Högsta förvaltningsdomstolen om pensionsförsäkring

HFD har i en dom tagit ställning till ett ärende i Skatterättsnämnden som rör vilket försäkringssparande som kan klassas som en pensionsförsäkring.
2026-09-14

Konsumentverkets skrivelse till Ica Försäkring om publicering av kontaktuppgifter

I en skrivelse till Ica Försäkring framför Konsumentverket synpunkter när det gäller bolagets publicering av kontaktuppgifter på hemsdan.
2026-09-13
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!