Anna-Karin Jatko blir ny ordförande för Andra AP-fonden

• Exportkreditnämndens generaldirektör Anna-Karin Jatko blir nu även ordförande för Andra AP-fondens styrelse.
Regeringen meddelade i dag att Anna-Karin Jatko med omedelbar verkan utses till ny ordförande i Andra AP-fondens styrelse. Samtidigt blir Jan Sinclair ny ordförande i Sjätte AP-fondens styrelse.
Anna-Karin Jatko är generaldirektör på Exportkreditnämnden sedan 2016 och är sedan förra året ledamot i styrelsen för Andra AP-fonden. Hon ersätter som ordförande Jan Roxendal som lämnar styrelsen efter åtta år.
Jan Sinclair är civilekonom med lång erfarenhet från kapitalförvaltning i ledande befattningar. Han är i dag även styrelseledamot i Almi och styrelseordförande i SBAB. I Sjätte AP-fondens styrelse ersätter han Catrina Ingelstam som från den 30 april i stället blir ledamot i Andra AP-fondens styrelse.
Regeringen skriver i ett pressmeddelande om styrelseförändringarna att ledamöterna i AP-fondernas styrelser utses för ett år i taget och att praxis är att sitta som längst åtta år i styrelserna.
I propositionen En effektivare förvaltning av buffertkapitalet, som överlämnades till riksdagen den 18 mars, föreslås en sammanslagning av buffertfonderna där Första AP-fonden slås ihop med Tredje och Fjärde AP-fonderna i Stockholm och Sjätte AP-fonden slås ihop med Andra AP-fonden i Göteborg.
— För att säkerställa ändamålsenlig kompetens görs en viss förnyelse i AP-fondernas styrelser, heter det i informationen från regeringen.
Två utredare ska bistå med sammanslagningarna
Regeringen utsåg på torsdagen också två särskilda utredare för att bistå med sammanslagningen av AP-fonderna.
Eva-Lena Norgren, lagman vid Göteborgs tingsrätt blir särskild utredare för Andra och Sjätte AP-fonderna och Niklas Johansson, rådgivare, blir särskild utredare för Första, Tredje och Fjärde AP-fonderna.
Slutredovisning av de båda uppdragen ska ske senast 16 februari 2026.