Gjensidige inleder nytt samarbete med Carglass

• Carglass är en del av den globala koncernen Belron och beskriver sig som världsledande experter på lagning, byte och kalibrering av bilglas.
Gjensidige meddelar att man nu inleder ett nytt samarbete med Carglass, som beskrivs som experter på lagning, byte och kalibrering av bilglas.
Avtalet med Carglass trädde i kraft den 1 mars, och avsikten är att Gjensidige och Carglass nu tilosammans ska erbjuda en snabb och smidig service för kunder som behöver hjälp med sina bilrutor.
— För oss på Gjensidige känns det riktigt bra att ha Carglass som vår huvudpartner för glasskador. Deras långa erfarenhet och breda expertis gör att vi kan erbjuda våra kunder snabb och pålitlig service. Vi ser fram emot att utveckla samarbetet och ge våra kunder en ännu bättre upplevelse, säger Peter Melin, avtalsansvarig och leverantörsutvecklare på Gjensidige, i en kommentar.
Fredrik Thors är säljchef på Carglass. Han säger så här i sin kommentar till det nya samarbetet med Gjensidige:
— Vi är väldigt glada över att nu få leverera vår service i toppklass till ännu fler av Gjensidiges kunder. Carglass, som en del av Belron som är världsledande inom bilglas, har alltid som mål att ligga i framkant när det gäller teknik och kvalitet. Vårt tekniska team arbetar ständigt med att utveckla nya verktyg och metoder för att säkerställa att våra kunder får bästa möjliga resultat.