Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Torsdag 6 Augusti 2026
Sök
Search for:
1 ÅR OCH 3 månader - Sak

Trygg-Hansas combined ratio steg till 79,4 procent första kvartalet

Bild från rapportens framsida

• Trots stigande nettoskadekostnader är den svenska delen av Tryg-koncernen, det vill säga Trygg-Hansa, fortfarande den verksamhet i koncernen som uppvisar lägst combined ratio.

Under första kvartalet i år ökade Trygg-Hansas combined ratio till 79,4 procent jämfört med 76,2 procent första kvartalet 2024. Det framgår av Trygs kvartalsrapport i dag på morgonen. 

Ökningen beror i första hand på stigande nettoskadekostnader. Skadekostnadsprocenten, efter återförsäkring, steg till 66,1 procent jämfört med 62,9 procent första kvartalet 2024. Skadekostnaderna före återförsäkring minskade däremot kraftigt, till 62,8 procent jämfört med 71,8 procent första kvartalet 2024. Ett rimligt antagande är att bruttoskadekostnaderna första kvartalet 2024 påverkades av Oceana-branden där Trygg-Hansa var försäkringsgivare. Driftskostnadsprocenten var oförändrat 13,3 procent. Trots stigande skaddekostnader är Trygg-Hansa den del av Tryg-koncernen som uppvisar bäst combined ratio under kvartalet. I Danmark låg combined ratio på 82,8 procent och i Norge på 95,3 procent.

Premieintäkten för Trygg-Hansa — alltså den svenska delen av Tryg-koncernen — ökade med 3,1 procent till 4 548 miljoner SEK. Försäkringsrörelseresultatet sjönk med 11 procent jämfört med motsvarande period föregående år, till 935 milljoner SEK. Antalet anställda vid Trygg-Hansa minskade under kvartalet till 2 022 personer jämfört med 2 033 medarbetare ett år tidigare.

För Tryg-koncernen som helhet ökade premieintäkten med 3,7 procent i lokala valutor, till totalt 10 069 miljoner DKK. Combined ratio förbättrades i koncernen till 84,2 procent jämfört med 86,6 procent första kvartalet 2024. Försäkringsrörelseresultatet förbättrades till 1 540 miljoner DKK, jämfört med 1 280 miljoner DKK motsvarande period 2024. Resultatökningen förklaras bland annat av få väderrelaterade skador under perioden, samtidigt som kostnadsprocenten minskade till 13,3 procent jämfört med 13,5 procent första kvartalet förra året. Resultatet före skatt ökade till 1 491 miljoner DKK, jämfört med 1 007 miljoner DKK första kvartalet 2024. Kundnöjdheten för koncernen steg till 82, en ökning från 81 första kvartalet 2024.

Trygs koncernchef Johan Kirstein Brammer säger så här i en kommentar till rapporten:

— Vi har haft en bra start på genomförandet av vår strategi för 2027, och jag är glad att vi levererar ett solitt resultat för årets första kvartal. Vi har hjälpt kunder med mer än en halv miljon skadeärenden och betalat ut mer än 6,6 miljarder DKK i ersättning, samtidigt som vi har lyckats förbättra kundnöjdheten. Särskilt är införandet av ett nytt flöde för nya kunder och snabbare skadehantering något kunderna reagerar positivt på. Samtidigt har omvärlden förändrats avsevärt, både politiskt och makroekonomiskt, och därför är vår finansiella styrka som försäkringsbolag mer avgörande än någonsin. Tryg-koncernen måste förbli stark så att vi kan uppfylla våra åtaganden gentemot våra kunder och aktieägare.

Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av rapporten.

PREMIUM GRATIS I 30 DAGAR - KLICKA HÄR

507
11 april, 2025
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Relaterade artiklar

  • 14 dagar
    Det förvaltade kapitalet i LF:s livverksamhet steg till 432 Mdr kr
  • 14 dagar
    Länsförsäkringar Banks resultat upp med 2 procent första halvåret
  • 15 dagar
    5,4 procents avkastning första halvåret i Skandia Liv
  • 19 dagar
    Solids premieintäkt sjönk andra kvartalet – men resultatet steg
  • 19 dagar
    Omstruktureringsprogram sänkte Q2-resultatet för Swedbank
Premium

Swiss Re: AI-investeringar ökar behovet av försäkringslösningar

17 timmar Läs mer
Anders Sandin ny avdelningschef på Pensionsmyndigheten
21 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Swiss Re Institutes rapport "World insurance in 2026"
2026-08-05
cover image
Svenska Kommunförsäkrings AB handlar upp återförsäkring
2026-08-05
cover image
Upphandling av försäkring för utrustning till isbrytare
2026-08-03
KÖP PREMIUM
Svenska Kommunförsäkrings AB handlar upp återförsäkring
17 timmar Läs mer

Folksam i topp hittills i år bland tradförsäkringsbolagen i ITP

1 dag Läs mer
21%
Så mycket gick efterlysningar av personbilar ned första halvåret, enligt Larmtjänst
De senaste nyheterna
  • 17 timmar
    Swiss Re: AI-investeringar ökar behovet av försäkringslösningar
  • 17 timmar
    Svenska Kommunförsäkrings AB handlar upp återförsäkring
  • 21 timmar
    Anders Sandin ny avdelningschef på Pensionsmyndigheten
  • 1 dag
    Folksam i topp hittills i år bland tradförsäkringsbolagen i ITP
  • 1 dag
    Dalom Försäkringsförmedling vill registrera nytt figurvarumärke
Dalom Försäkringsförmedling vill registrera nytt figurvarumärke
1 dag Läs mer
"En mjuk men kraftfull form av motståndskraft"
QBE:s Christopher Hesselbrant beskriver försäkringsbranschens roll i civilförsvaret på Svensk Försäkrings årsmöteskonferens.
Veckans mest lästa
  • 13 dagar
    Förmedlarbolag anklagas för fusk med Insuresec-test
  • 9 dagar
    Söderberg & Partners växer i Danmark genom nytt förvärv
  • 8 dagar
    Åtal för förfalskade kvitton till Folksam och Länsförsäkringar AB
  • 10 dagar
    Dina Försäkringar friades av IMY om delning av personuppgifter
  • 3 månader
    NCC stämmer Trygg-Hansa i ännu en tvist efter Oceana-branden
Hon ska få Westfield Specialty att expandera i Norden
1 dag Läs mer
Björn Borg AB:s VD in i styrelsen för Fribrevsbolaget
2 dagar Läs mer
Upphandling av försäkring till isbrytare värd 1,5 miljoner kr
2 dagar Läs mer
Marsh: Försäkringspremier sjönk med 6 procent andra kvartalet
2 dagar Läs mer
Premium
LF Västerbotten förlorade i miljontvist efter översvämning
3 dagar Läs mer
AMF vill registrera varumärket ”AMF Genom Livet”
5 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Swiss Re Institutes rapport "World insurance in 2026"

Swiss Re Institute har publicerat rapporten "World insurance in 2026: Shock absorbers in a fragmenting world".
2026-08-05

Svenska Kommunförsäkrings AB handlar upp återförsäkring

Svenska Kommunförsäkrings AB har gått ut i en upphandling av återförsäkring.
2026-08-05

Upphandling av försäkring för utrustning till isbrytare

Sjöfartsverket har gått ut i en upphandling av försäkring för utrustning till isbrytare.
2026-08-03

Dom i tvist mellan LF Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall

Mark- och miljödomstolen vid Umeå tingsrätt har meddelat dom i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall.
2026-08-02

Finans Norges remissvar på förslag om IRRD-lagstiftning

Finans Norge har lämnat sitt remissvar på förslaget om IRRD-lagstiftning i Norge.
2026-07-31

Förliikningsavtalet mellan ABAX och Greater Than

ABAX och Greater Than har genom ett förlikningsavtal bilagt de tvister som pågått mellan företagen.
2026-07-31
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Åtal för försök till bedrägeri mot Folksam och LFAB

En 20-årig kvinna har åtalats vid Attunda tingsrätt för försök till grovt bedrägeri mot Folksam och Länsförsäkringar AB.
2026-07-28

NCC:s yttrande över Trygg-Hansas svaromål i Oceana-tvisten

NCC inkom den 30 juni med ett yttrande över Trygg-Hansas svaromål i Oceana-tvisten.
2026-07-07

Svedea AB:s årsredovisning för 2025

Svedea AB:s årsredovisning för 2025.
2026-07-09

Integritetsskyddsmyndighetens beslut om Dina Försäkringar

Integritetsskyddsmyndigheten har fattat ett beslut om Dina Försäkringars efterlevnad av dataskyddsförordningen1 efter inkommet klagomål.
2026-07-27

Trygg-Hansas svaromål efter NCC:s stämning gällande Oceana-branden

Trygg-Hansas inkom i juni med sitt svaromål i den tvist där NCC har stämt bolaget för att få ut ersättning efter Oceana-branden.
2026-07-07

Dom i tvist mellan LF Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall

Mark- och miljödomstolen vid Umeå tingsrätt har meddelat dom i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall.
2026-08-02
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!