Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Tisdag 30 Juni 2026
Sök
Search for:
1 ÅR OCH 1 månad - Liv

Per Nordlander valdes till ny ordförande i Skandias styrelse

Foto: Verdane

• Per Nordlander — nu vald till styrelseordförande i Skandia.

Skandia meddelar att Per Nordlander nu, i enlighet med valberedningens förslag, har valts till ny styrelseordförande.

Det var i mars som Skandia meddelade att valberedningen föreslog Per Nordlander att efterträda Hans Larsson som avböjt omval, och nu har alltså bolagsstämman valt honom till ordförande.

Per Nordlander har varit ledamot i styrelsen sedan 2014 och har bland annat haft uppdraget som ordförande i placeringsutskottet. Han är sedan 2007 delägare och senior rådgivare på riskkapitalbolaget Verdane och har tidigare bland annat varit VD för Avanza Bank och i ledningen för Nordnet Bank.

— Jag ser fram emot att fortsätta arbeta i Skandias styrelse och att utveckla vår verksamhet ytterligare. Vi har ansvar för både våra kunders pensionskapital och det förtroende de visar oss, det är en resurs som vi ska värna och förvalta med omsorg. Skandia står väl rustat för att leverera trygghet för generationer under lång tid framöver till våra kunder och ägare, sade Per Nordlander i en kommentar i mars när valberedningens förslag lades fram.

Vid bolagsstämman den 6 maj omvaldes övriga styrelseledamöter och styrelsen består därmed av ordförande Per Nordlander och ledamöterna Mårten Andersson, Reinhold Geijer, Lena Herrmann, Susanne Holmström, Jens-Petter Iversen, Hanna Jacobsson och Niklas Johansson.

Dan Brännström omvaldes till fullmäktiges ordförande. Till vice ordförande omvaldes Cecilia Sandberg och nyval skedde av Kristina Hirschfeldt.

Arvodet till ordföranden beslutades att höjas till 2 460 000 kronor jämfört med tidigare 2 317 500 kronor och till övriga ledamöter till 625 000 kronor jämfört med tidigare 576 800 kronor. Fullmäktigeordförandes arvode höjs till 514 500 kronor jämfört med tidigare 494 500 kronor, fullmäktiges vice ordförande får 257 000 kronor jämfört med tidigare 247 000 kronor och övriga fullmäktigeledamöter får ett arvode på 128 500 kronor jämfört med tidigare 123 500 kronor.

Till ledamöter i valberedningen till styrelse- och revisorsval omvaldes Dan Brännström och Cecilia Sandberg. Nyval skedde av Kristina Hirschfeldt, Per Nordlander och Christian Schulz. Det beslutades att arvode ska utgå med 278 500 kronor till ordföranden, tidigare 268 000 kronor, och till annan ledamot med 128 500 kronor mot tidigare 123 500 kronor.  Sådant arvode utgår dock inte till bolagets styrelseordförande. Till ledamöter i valberedningen till fullmäktigeval omvaldes Dan Brännström, Lars Bergendal, Eva Hansdotter, Elisabeth Nilsson och Agneta Wallmark. Stämman beslutade att arvode ska utgå till ordföranden med 278 500 kronor mot tidigare 268 000 kronor och till annan ledamot med 128 500 kronor mot tidigare 123 500 kronor.

412
7 maj, 2025
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Account Executive – Tech & AI-segmentet till Aon
    Stockholm, Göteborg, Malmö company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 6 dagar
    Skandias återbäringsränta höjs till 7 procent den 1 juli
  • 6 dagar
    Skandia registrerar ”Skandia Liv Generation” som nytt varumärke
  • 1 månad
    LF Fondliv och Trygg-Hansa blev årets bolag vid SFM:s årsstämma
  • 1 månad
    Skandia: Så har förebyggande insatser minskat kvinnors ohälsa
  • 1 månad
    Skandiastiftelse i nytt samarbete med lyckoforskare på Handels

Folksam Tjänstepension höjer återbäringsräntan till 9 procent

30 minuter Läs mer
Söderberg i strategiskt partnerskap med Grieg i Norge
25 minuter Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Proposition om skattetransparenta värdepappersfonder för institutionella investerare
2026-06-30
cover image
A & S Restaurang AB stämmer Trygg-Hansa
2026-06-29
cover image
Konsumentverkets skrivelse till Gjensidige om marknadsföringen
2026-06-29
KÖP PREMIUM
Nytt utbildningsprogram från IFU med inriktning på AI och finans
9 minuter Läs mer
Premium

Restaurang stämmer Trygg-Hansa på 1,5 Mkr efter sprängning

20 timmar Läs mer
360 Mkr
Så mycket investerar Skandia i finansiering av rent dricksvatten i södra Sverige
De senaste nyheterna
  • 9 minuter
    Nytt utbildningsprogram från IFU med inriktning på AI och finans
  • 25 minuter
    Söderberg i strategiskt partnerskap med Grieg i Norge
  • 30 minuter
    Folksam Tjänstepension höjer återbäringsräntan till 9 procent
  • 6 timmar
    ICA Gruppens CFO blir ny ordförande för ICA Försäkring
  • 20 timmar
    Restaurang stämmer Trygg-Hansa på 1,5 Mkr efter sprängning
ICA Gruppens CFO blir ny ordförande för ICA Försäkring
6 timmar Läs mer
"Det är en illusion att man har ett autonomt pensionssystem."
Mårten Palme påpekar på ett SNS-seminarium att politikerna har ändrat åtskilliga gånger i det allmänna pensionssystemet
Veckans mest lästa
  • 2 månader
    NCC stämmer Trygg-Hansa i ännu en tvist efter Oceana-branden
  • 8 dagar
    Domen har fallit om bandgrävaren och trafikförsäkringen
  • 12 dagar
    FI blir behörig myndighet för kontroll enligt EU:s AI-förordning
  • 8 dagar
    Riksdagen beslutade om gas i pensionssystemet från nästa år
  • 13 dagar
    Pensionspengar i KPA Pension går till utbildningsinsatser i Egypten
LF varnar för falska erbjudanden om rabatt på bilförsäkringen
1 dag Läs mer
Premium
Konsumentverket kritiserar Gjensidiges annonser – igen
1 dag Läs mer
Premium
Folksam begär anstånd för yttrande om Heimstaden Bostad
1 dag Läs mer
Gabriella Eriksen Wingren rekryteras till Gallagher
3 dagar Läs mer
Nu har Advisense genomfört försäljningen av FCG Fonder
4 dagar Läs mer
SPP ingår nytt partnerskap med insurtechbolaget Charly
4 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Proposition om skattetransparenta värdepappersfonder för institutionella investerare

Den 30 juni lade regeringen fram en proposition med förslag till lagändringar som gör det möjligt att bilda skatterättsligt transparenta fonder i Sverige.
2026-06-30

A & S Restaurang AB stämmer Trygg-Hansa

A & S Restaurang AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa.
2026-06-29

Konsumentverkets skrivelse till Gjensidige om marknadsföringen

Konsumentverket framför i en skrivelse till Gjensidige synpunkter på bolagets marknadsföring.
2026-06-29

FI:s skrivelse om KPA:s placering i Heimstaden Bostad

Finansinspektionen har skickat en skrivelse för yttrande gällande KPA:s placering i aktier i Heimstaden Bostad.
2026-06-28

FI:s skrivelse om Folksam Saks placering i Heimstaden Bostad

Finansinspektionen har skickat en skrivelse för yttrande gällande Folksam Saks placering i aktier i Heimstaden Bostad.
2026-06-28

FI:s skrivelse om Folksam Livs placering i Heimstaden Bostad

Finansinspektionen har skickat en skrivelse för yttrande gällande Folksam Livs placering i aktier i Heimstaden Bostad.
2026-06-28
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Trygg-Hansas stämningsansökan mot Folksam

Trygg-Hansa har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Folksam.
2026-05-31

Bravidas stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB

Bravida Sverige AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB.
2026-06-01

Konsumentverkets skrivelse till Eir Försäkring

Eir Försäkring har fått en skrivelse från Konsumentverkets med synpunkter på avtalsvillkor och förköpsinformation. Sedan Eir har svarat har ärendet avskrivits.
2026-06-14

Dina Försäkring AB:s årsredovisning för 2025

Dina Försäkring AB:s årsredovisning för 2025.
2026-06-09

Tingsrättens dom i tvisten om bandgrävaren

Stockholms tingsrätt har meddelat dom i tvisten mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa om en skada orsakad av en stillastående bandgrävare.
2026-06-21

HD:s beslut i tvist mellan LF Västerbotten och Trygg-Hansa

Högsta domstolen meddelade den 5 juni beslut i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa gällande en incident med en stillastående grävmaskin.
2026-06-05
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!