Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Söndag 11 Oktober 2026
Sök
Search for:
1 ÅR OCH 17 dagar - Liv

AMF:s Flyttrapport: 27 procent vet inte ens att pensionen har flyttats

Foto: AMF

• ”En stor del får hjälp att genomföra flytten och att de inte ens vet att de flyttat är ett kraftigt underbetyg till branschen”, säger AMF:s vice VD Malin Omberg. 

Av de som har genomfört flytt av sin tjänstepension är 27 procent inte medvetna om att det har skett en flytt. Samtidigt hamnar fyra av tio vid en pensionsflytt i en förvaltningsform som inte är den de själva föredrar, rapporterar AMF. 

AMF presenterade på onsdagen sin flyttrapport för 2025.

Flyttrapporten beskrivs som en del av AMF:s arbete för att öka insynen och förståelsen kring tjänstepensionen.

— Genom att belysa trender, risker och beteenden vill AMF bidra till en mer transparent och trygg pensionsmarknad där spararens bästa står i centrum, heter det i AMF:s beskrivning.

Det är tionde året i rad som AMF publicerar en sammanställning av utvecklingen av flyttar inom kollektivavtalade tjänstepensioner. Enligt rapporten har under dessa tio år över 200 miljarder kronor flyttats mellan olika aktörer.

Samtidigt har, enligt AMF, i princip ingenting förbättrats när det gäller spararnas medvetenhet om vad en tjänstepensionsflytt kan innebära.

Årets rapport visar att 27 procent av spararna inte ens är medvetna om att de har flyttat sin tjänstepension. Med andra ord sker en fjärdedel av flyttarna utan att spararen själv uppfattar det. Under de senaste tio åren har den andelen pendlat mellan en av fyra till en av tre.

— Jag tycker att det väcker många frågor om hur flyttprocessen fungerar och vilken information kunderna får. En stor del får hjälp att genomföra flytten och att de inte ens vet att de flyttat är ett kraftigt underbetyg till branschen. Vi har studerat den här frågan närmare i tio år nu, och på den tiden har ingenting hänt vad gäller medvetenheten. Däremot flyttas det mer och mer pengar varje år, säger AMF:s vice VD Malin Omberg i en kommentar.

Årets rapport visar också att fyra av tio i samband med flytt får en annan sparform än den de själva föredrar. Det rör sig då nästan uteslutande om sparare som föredrar traditionell försäkring men hamnar i fondförsäkring efter att de har flyttat. AMF menar att detta pekar på stora brister i den vägledning som ges i samband med pensionsflytt.

En del av årets rapport rör kopplingen mellan bolån och pensionsflytt. Bland de som varit i kontakt med en finansiell aktör och därefter medvetet flyttat sin tjänstepension, uppger 30 procent att kontakten ursprungligen gällde bolån. Vidare uppger 14 procent av de tillfrågade att de får villkorade rabatter i samband med flytten av tjänstepensionen. Tre av fem har fått rabatt på bolån och en av fem har fått rabatt på antingen övriga banktjänster, sakförsäkring eller helkundsrabatt.

— Det visar att tjänstepensionen ofta används som ett förhandlingskort i kontakt med finansiella aktörer. Ofta tror jag att många sparare inte fullt ut förstår konsekvenserna. Vi kan till exempel se äldre som närmar sig pensionen och byter bort garantier, vilket är precis den tiden då du vill att allt mer av din pension ska tryggas. Många förstår inte heller att de rabatter de får när de flyttar är tillfälliga, samtidigt som pensionen är något man ska ha med sig livet ut. Det är ett stort problem, mest för de sparare som kan fara illa men också för förtroendet för systemet i stort, säger Malin Omberg.

Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av AMF:s flyttrapport.

PREMIUM GRATIS I 30 DAGAR - KLICKA HÄR

485
24 september, 2025
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Relaterade artiklar

  • 20 dagar
    Så ska ”AMF Genom Livet” stärka AMF:s tjänstepensionserbjudande
  • 1 månad
    4,3 procents avkastning för AMF under första halvåret
  • 2 månader
    AMF vill registrera varumärket ”AMF Genom Livet”
  • 4 månader
    AMF lanserar nya reklamfilmer med musik av Thomas Stenström
  • 4 månader
    AMF: Ytterligare 7 miljarder kr garanteras för 775 000 kunder

Konsumentverket kritiserar Euro Accidents villkor för gravida

7 timmar Läs mer
Sex försäkringsföretag fick pris vid Stora Karriärsdagen
2 dagar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Konsumentverkets synpunkter på Euro Accidents villkor
2026-10-11
cover image
Lassies årsredovisning 2025
2026-10-09
cover image
LF:s beräkning av kostnaden för en separation
2026-10-09
KÖP PREMIUM
Förvaltaren: Så hittar vi vinnarna på världens börser
Läs mer

Höjd återbäringsränta per den 1 oktober i PP Pension

2 dagar Läs mer
-20 %
Så mycket har antalet efterlysta bilar minskat hittills i år, enligt Larmtjänst.
De senaste nyheterna
  • 7 timmar
    Konsumentverket kritiserar Euro Accidents villkor för gravida
  • 2 dagar
    Höjd återbäringsränta per den 1 oktober i PP Pension
  • 2 dagar
    Sex försäkringsföretag fick pris vid Stora Karriärsdagen
  • 2 dagar
    Gjensidige: Färre än hälften förebygger översvämningsskador
  • 2 dagar
    Combined ratio i Trygg-Hansa sjönk till 67,6 % tredje kvartalet
Combined ratio i Trygg-Hansa sjönk till 67,6 % tredje kvartalet
2 dagar Läs mer
"Ingen konsument skulle sakna de här rådgivarna eller deras produkter om de försvann."
Småspararguidens Patrick Siegbahn uttalar sig kritiskt om Svensk Värdepappersservice.
Veckans mest lästa
  • 5 dagar
    Finansinspektionen varnar för 30 oseriösa aktörer inom finans
  • 9 dagar
    Affärsvärlden: Insuresec utreder löneavtal hos förmedlarbolag
  • 5 dagar
    Johan Torgeby avgår som VD för SEB – Jonas Ahlström blir tf VD
  • 5 dagar
    Söderberg ökade åter mest på förmedlarmarknaden i Sverige
  • 6 dagar
    If samlar all sin vårdförsäkring i Norden i ett enda bolag
Gjensidige: Färre än hälften förebygger översvämningsskador
2 dagar Läs mer
Löfs åttamåndersresultat ökade till 197 miljoner kronor
2 dagar Läs mer
Premium
FI godkände avtal om överlåtelse från Folksam Fond och FOLO
3 dagar Läs mer
Två nya account managers till Gjensidiges mäklardisk
3 dagar Läs mer
Så ska Alecta Fastigheter utforska framtidens kontorsmiljö
3 dagar Läs mer
Säkra: Så kan du drabbas ekonomiskt om din sambo avilder
3 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Konsumentverkets synpunkter på Euro Accidents villkor

Konsumentverket framför i en skrivelse synpunkter på Euro Accidents försäkringsvillkor.
2026-10-11

Lassies årsredovisning 2025

Lassies årsredovisning 2025.
2026-10-09

LF:s beräkning av kostnaden för en separation

Länsförsäkringar har genomfört uträkningar av kostnaden för att genomgå en separation.
2026-10-09

Löfs delårsrapport för andra tertialet

Löf presenterade den 9 oktober sin delårsrapport för andra tertialet.
2026-10-09

Trygs rapport för tredje kvartalet

Tryg-koncernen publicerade den 9 oktober sin rapport för tredje kvartalet.
2026-10-09

FI:s beslut om beståndsöverlåtelse från FOLO

Finansinspektionen har i ett beslut tagit ställning till en begäran om tillstånd för verkställighet av avtal om beståndsöverlåtelse från Folksam LO Tjänstepension till Folksam Fondförsäkring.
2026-10-08
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Anmälan till Integritetsskyddsmyndigheten mot Forena

Integritetsskyddsmyndigheten har mottagit anmälningar från en tidigare anställd vid Forena.
2026-09-28

Åtal för två grova försäkringsbedrägerier

Åtal har väckts vid Stockholms tingsrätt mot en kvinna i 70-årsåldern för två grova försäkringsbedrägerier.
2026-09-20

Deloittes White Paper om framtidens försäkringsdistribution

Deloitte har publicerat ett White Paper om framtidens försäkringsdistribution i Sverige.
2026-10-01

Rapporten "Pensionssprickan 2026" från Söderberg & Partners

Den 18 september publicerade Söderberg & Partners Insurance Consulting rapporten "Pensionssprickan 2026", baserad på en undersökning genomförd av Novus.
2026-09-21

Svensk Försäkrings rapport om vårdförsäkring

Svensk Försäkring har publicerat en rapport om vårdförsäkring i Sverige.
2026-09-30

Åtal för försök till grovt bedrägeri mot Dalarnas Försäkringsbolag

Två personer har åtalats vid Mora tingsrätt för försök till grovt bedrägeri mot Dalarnas Försäkringsbolag, samt urkundsförfalskning.
2026-10-01
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!