Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Tisdag 23 Juni 2026
Sök
Search for:
6 månader - Allmänt

LF Bank tvåa i kundnöjdhet både på bolån och på privatlån

Diagram: SKI

• I kategorin bolån ligger SBAB på första plats när det gäller kundnöjdhet, med Länsförsäkringar Bank på andra plats.

Länsförsäkringar Bank kommer på andra plats när det gäller kundnöjdhet både i kategorin bolån och kategorin privatlån. De aktörer som toppar mest i olika kategorier inom lån och sparande är annars SBAB och Avanza, framgår det av årets analys från Svenskt Kvalitetsindex. 

I analysen av kundupplevelsen inom bolån, fastighetslån, privatlån och sparande i värdepapper konstaterar SKI att det finns stora skillnader i resultatet mellan olika kategorier. Bolån tappar totalt 2,9 enheter i kundnöjdhet och når sin lägsta nivå på flera år medan kunder med fastighetslån i stort sett är lika nöjda som i fjol och sparande, och särskilt privatlån, visar en ökad kundnöjdhet.

SKI noterar att det bland bolånekunderna är tydligt att både komplexitet och digital utmattning är växande utmaningar.

– När aktörer inte lyckas förklara räntebindningar, amorteringskrav och andra centrala begrepp på ett begripligt sätt uppstår frustration. Samtidigt har många banker minskat på den personliga rådgivningen och många digitala verktyg saknar funktionalitet för mer avancerade frågor. Resultatet blir en krånglig kundresa där det ofta saknas stöd när det behövs som mest, skriver SKI.

Inom Bolån ligger SBAB på första plats i kundnöjdhet med Länsförsäkring Bank på andra plats och Sparbankerna på tredje.

SBAB ligger i topp även när det gäller fastighetslån, med SEB på andra plats och Handelsbanken som trea.

När det gäller sparande konstaterar SKI en ökning av kundnöjdheten för tredje året i rad och både digitala aktörer och större banker får höga omdömen av sina kunder. Enligt SKI ökar också intresset kring sparande i alla åldersgrupper.

Avanza toppar – för sextonde året i rad – när det gäller kundnöjdhet inom sparande, med Lysa på en andraplats och gruppen ”övriga” på tredje.

– Det blir allt svårare att behålla en hög kundnöjdhet över tid, men SBAB och Avanza lyckas eftersom de kombinerar transparens med proaktivt kundarbete. De är tydliga kring räntesättning och hjälper kunderna att fatta informerade beslut. Dessutom är det enkelt att vara kund hos dem, något kunderna verkligen uppskattar. Avanza utmärker sig särskilt genom sin proaktivitet och sina digitala tjänster, vilket gör att kunderna känner sig sedda och väl omhändertagna, säger Love Westin, analyschef på SKI, i en kommentar.

Avanzas VD Gustaf Unger kommenterar det goda resultat så här:

– Idag är jag extra stolt över att jobba på Sveriges, enligt mig, med råge häftigaste bolag. Att människor väljer oss år efter år är aldrig något vi tar för givet. På Avanza är kundnöjdhet inte bara något man pratar om – det är vårt viktigaste uppdrag. Att våra över 2,2 miljoner kunder nu i 16 år har utnämnt oss till vinnare i SKI är ett fint kvitto på det.

MedMera Bank toppar när det gäller kundnöjdheten inom privatlån med Länsförsäkringar Bank på andra plats och Handelsbanken på tredje plats.

SKI påpekar att spridningen mellan de större bankerna är relativt stor. Handelsbanken får genomgående högst betyg och presterar särskilt starkt inom sparande medan Swedbank hamnar lägst i årets mätning på alla områden utom privatlån, och inom bolån ligger betyget klart under index 60, gränsen för missnöjda kunder.

Intresset för hållbarhetsfrågan tycks ha avtagit något, och SKI poängterar att det är tydligt i samtliga branscher att hållbarhetsprioriteringar utmanas tydligt i ekonomiskt tuffare tider. På en övergripande nivå är miljö och etik inte starkt prioriterade frågor när man investerar. Men SKI menar samtidigt att det bland kunderna finns hela spannet, från investerare som drivs starkt av hållbarhet till de som prioriterar helt andra faktorer.

Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av SKI:s rapport om kundnöjdhet inom lån och spar.

PREMIUM GRATIS I 30 DAGAR - KLICKA HÄR

751
1 december, 2025
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Account Executive – Tech & AI-segmentet till Aon
    Stockholm, Göteborg, Malmö company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 6 månader
    Söderberg & Partners i topp i SKI:s mätning av Private Banking
  • 7 månader
    Djurförsäkringskundernas betyg rasar – Lassie fortfarande i topp
  • 7 månader
    SKI: Information om hållbarhet når inte försäkringskunderna
  • 7 månader
    SKI: Dina, LF, Skandia och Söderberg i topp inom kundnöjdhet
  • 9 månader
    Sparbanker, LF Bank och Skandia i topp bland svenska bankkunder

Säkras position i norra Sverige stärks genom förvärv av Affirmo

2 timmar Läs mer
Trygg-Hansa i nya samarbeten med Eksjöhus, Cetti och Lawly
2 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Svensk Försäkrings remissvar om harmoniserade skatteregler för utlandspension
2026-06-22
cover image
Tingsrättens dom i tvisten om bandgrävaren
2026-06-21
cover image
Överenskommelse mellan Ömsen och Begagnade Bildelar i Linköping
2026-06-18
KÖP PREMIUM
Ryds Bilglas blir Gjensidiges huvudpartner för glasskador
4 timmar Läs mer

Så vill EPIC Parametric etablera sig som en ny MGA i Sverige

20 timmar Läs mer
360 Mkr
Så mycket investerar Skandia i finansiering av rent dricksvatten i södra Sverige
De senaste nyheterna
  • 2 timmar
    Trygg-Hansa i nya samarbeten med Eksjöhus, Cetti och Lawly
  • 2 timmar
    Säkras position i norra Sverige stärks genom förvärv av Affirmo
  • 4 timmar
    Ryds Bilglas blir Gjensidiges huvudpartner för glasskador
  • 16 timmar
    Svensk Försäkring kräver mer enhetlighet för pensionsskatter
  • 20 timmar
    Alectas Manne Bergström valdes in i Heimstaden Bostads styrelse
Svensk Försäkring kräver mer enhetlighet för pensionsskatter
16 timmar Läs mer
"En mjuk men kraftfull form av motståndskraft"
QBE:s Christopher Hesselbrant beskriver försäkringsbranschens roll i civilförsvaret på Svensk Försäkrings årsmöteskonferens.
Veckans mest lästa
  • 1 månad
    NCC stämmer Trygg-Hansa i ännu en tvist efter Oceana-branden
  • 11 dagar
    Pensionsgruppen har enats om att utreda grundskyddet i pensionen
  • 11 dagar
    Mysafety startar i Danmark genom partnerskap med idrottsklubb
  • 8 dagar
    If: Två av tre skyfallsskador inträffar under sommaren
  • 11 dagar
    Svedea: Det är ofta dyrare att reparera än att köpa nytt
Alectas Manne Bergström valdes in i Heimstaden Bostads styrelse
20 timmar Läs mer
HFD beslutade om PT för fråga om garantipension för utlandsboende
1 dag Läs mer
Trygg-Hansa varnar företag för AI-drivna cyberbedrägerier
1 dag Läs mer
Skandia köper fastighet i Nacka med äldreboende och förskola
1 dag Läs mer
Ad Astra – nytt mentorprogram för ledare inom sakförsäkring
1 dag Läs mer
Premium
Domen har fallit om bandgrävaren och trafikförsäkringen
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Svensk Försäkrings remissvar om harmoniserade skatteregler för utlandspension

Svensk Försäkring har lämnat ett remissvar på Skatteverkets promemoria "Harmoniserade skatteregler för pension från utlandet".
2026-06-22

Tingsrättens dom i tvisten om bandgrävaren

Stockholms tingsrätt har meddelat dom i tvisten mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa om en skada orsakad av en stillastående bandgrävare.
2026-06-21

Överenskommelse mellan Ömsen och Begagnade Bildelar i Linköping

Stockholms tingsrätt har stadfäst en överenskommelse om försäkringsersättning mellan Ålands Ömsesidiga Försäkringsbolag och Begagnade Bildelar i Linköping Aktiebolag.
2026-06-18

Regeringens beslut om behöriga myndigheter enligt EU:s AI-förordning

Finansinspektionen har fattat beslut om vilka myndigheter som ska vara behöriga myndigheter för tillsyn enligt EU:s AI-förordning
2026-06-18

Svensk Försäkrings remissvar om digitala förmånstagarförordnanden

Svensk Försäkrings remissvar om digitala förmånstagarförordnanden.
2026-06-18

FI:s beslut om anmärkning och sanktionsavgift för Ikano Bank

Finansinspektionen publicerade den 17 juni sitt beslut om anmärkning och sanktionsavgift för Ikano Bank.
2026-06-17
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Konsumentverkets synpunkter till Folksam om e-postadress

Konsumentverket framför i en skrivelse till Folksam synpunkter när det gäller e-postadress på bolagets hemsida.
2026-05-24

Försäkringsmarknaden för första kvartalet 2026

Svensk Försäkring publicerade den 26 maj rapporten Försäkringsmarknaden för första kvartalet 2026.
2026-05-26

Trygg-Hansas stämningsansökan mot Folksam

Trygg-Hansa har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Folksam.
2026-05-31

Hovrättsdom i tvist mellan kund och förmedlare

Svea hovrätt har meddelat dom i en tvist mellan en kund och en försäkringsförmedlare.
2026-05-27

Bravidas stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB

Bravida Sverige AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB.
2026-06-01

Konsumentverkets skrivelse till Eir Försäkring

Eir Försäkring har fått en skrivelse från Konsumentverkets med synpunkter på avtalsvillkor och förköpsinformation. Sedan Eir har svarat har ärendet avskrivits.
2026-06-14
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!