Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Onsdag 5 Augusti 2026
Sök
Search for:
8 månader - Allmänt

LF Bank tvåa i kundnöjdhet både på bolån och på privatlån

Diagram: SKI

• I kategorin bolån ligger SBAB på första plats när det gäller kundnöjdhet, med Länsförsäkringar Bank på andra plats.

Länsförsäkringar Bank kommer på andra plats när det gäller kundnöjdhet både i kategorin bolån och kategorin privatlån. De aktörer som toppar mest i olika kategorier inom lån och sparande är annars SBAB och Avanza, framgår det av årets analys från Svenskt Kvalitetsindex. 

I analysen av kundupplevelsen inom bolån, fastighetslån, privatlån och sparande i värdepapper konstaterar SKI att det finns stora skillnader i resultatet mellan olika kategorier. Bolån tappar totalt 2,9 enheter i kundnöjdhet och når sin lägsta nivå på flera år medan kunder med fastighetslån i stort sett är lika nöjda som i fjol och sparande, och särskilt privatlån, visar en ökad kundnöjdhet.

SKI noterar att det bland bolånekunderna är tydligt att både komplexitet och digital utmattning är växande utmaningar.

– När aktörer inte lyckas förklara räntebindningar, amorteringskrav och andra centrala begrepp på ett begripligt sätt uppstår frustration. Samtidigt har många banker minskat på den personliga rådgivningen och många digitala verktyg saknar funktionalitet för mer avancerade frågor. Resultatet blir en krånglig kundresa där det ofta saknas stöd när det behövs som mest, skriver SKI.

Inom Bolån ligger SBAB på första plats i kundnöjdhet med Länsförsäkring Bank på andra plats och Sparbankerna på tredje.

SBAB ligger i topp även när det gäller fastighetslån, med SEB på andra plats och Handelsbanken som trea.

När det gäller sparande konstaterar SKI en ökning av kundnöjdheten för tredje året i rad och både digitala aktörer och större banker får höga omdömen av sina kunder. Enligt SKI ökar också intresset kring sparande i alla åldersgrupper.

Avanza toppar – för sextonde året i rad – när det gäller kundnöjdhet inom sparande, med Lysa på en andraplats och gruppen ”övriga” på tredje.

– Det blir allt svårare att behålla en hög kundnöjdhet över tid, men SBAB och Avanza lyckas eftersom de kombinerar transparens med proaktivt kundarbete. De är tydliga kring räntesättning och hjälper kunderna att fatta informerade beslut. Dessutom är det enkelt att vara kund hos dem, något kunderna verkligen uppskattar. Avanza utmärker sig särskilt genom sin proaktivitet och sina digitala tjänster, vilket gör att kunderna känner sig sedda och väl omhändertagna, säger Love Westin, analyschef på SKI, i en kommentar.

Avanzas VD Gustaf Unger kommenterar det goda resultat så här:

– Idag är jag extra stolt över att jobba på Sveriges, enligt mig, med råge häftigaste bolag. Att människor väljer oss år efter år är aldrig något vi tar för givet. På Avanza är kundnöjdhet inte bara något man pratar om – det är vårt viktigaste uppdrag. Att våra över 2,2 miljoner kunder nu i 16 år har utnämnt oss till vinnare i SKI är ett fint kvitto på det.

MedMera Bank toppar när det gäller kundnöjdheten inom privatlån med Länsförsäkringar Bank på andra plats och Handelsbanken på tredje plats.

SKI påpekar att spridningen mellan de större bankerna är relativt stor. Handelsbanken får genomgående högst betyg och presterar särskilt starkt inom sparande medan Swedbank hamnar lägst i årets mätning på alla områden utom privatlån, och inom bolån ligger betyget klart under index 60, gränsen för missnöjda kunder.

Intresset för hållbarhetsfrågan tycks ha avtagit något, och SKI poängterar att det är tydligt i samtliga branscher att hållbarhetsprioriteringar utmanas tydligt i ekonomiskt tuffare tider. På en övergripande nivå är miljö och etik inte starkt prioriterade frågor när man investerar. Men SKI menar samtidigt att det bland kunderna finns hela spannet, från investerare som drivs starkt av hållbarhet till de som prioriterar helt andra faktorer.

Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av SKI:s rapport om kundnöjdhet inom lån och spar.

PREMIUM GRATIS I 30 DAGAR - KLICKA HÄR

777
1 december, 2025
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Relaterade artiklar

  • 7 månader
    Söderberg & Partners i topp i SKI:s mätning av Private Banking
  • 8 månader
    Djurförsäkringskundernas betyg rasar – Lassie fortfarande i topp
  • 8 månader
    SKI: Information om hållbarhet når inte försäkringskunderna
  • 9 månader
    SKI: Dina, LF, Skandia och Söderberg i topp inom kundnöjdhet
  • 10 månader
    Sparbanker, LF Bank och Skandia i topp bland svenska bankkunder

Folksam i topp hittills i år bland tradförsäkringsbolagen i ITP

1 dag Läs mer
Anders Sandin ny avdelningschef på Pensionsmyndigheten
3 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Svenska Kommunförsäkrings AB handlar upp återförsäkring
2026-08-05
cover image
Upphandling av försäkring för utrustning till isbrytare
2026-08-03
cover image
Dom i tvist mellan LF Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall
2026-08-02
KÖP PREMIUM
Svenska Kommunförsäkrings AB handlar upp återförsäkring
14 minuter Läs mer

Marsh: Försäkringspremier sjönk med 6 procent andra kvartalet

2 dagar Läs mer
21%
Så mycket gick efterlysningar av personbilar ned första halvåret, enligt Larmtjänst
De senaste nyheterna
  • 14 minuter
    Svenska Kommunförsäkrings AB handlar upp återförsäkring
  • 3 timmar
    Anders Sandin ny avdelningschef på Pensionsmyndigheten
  • 1 dag
    Folksam i topp hittills i år bland tradförsäkringsbolagen i ITP
  • 1 dag
    Dalom Försäkringsförmedling vill registrera nytt figurvarumärke
  • 1 dag
    Hon ska få Westfield Specialty att expandera i Norden
Dalom Försäkringsförmedling vill registrera nytt figurvarumärke
1 dag Läs mer
"Ingen konsument skulle sakna de här rådgivarna eller deras produkter om de försvann."
Småspararguidens Patrick Siegbahn uttalar sig kritiskt om Svensk Värdepappersservice.
Veckans mest lästa
  • 12 dagar
    Förmedlarbolag anklagas för fusk med Insuresec-test
  • 8 dagar
    Söderberg & Partners växer i Danmark genom nytt förvärv
  • 9 dagar
    Dina Försäkringar friades av IMY om delning av personuppgifter
  • 3 månader
    NCC stämmer Trygg-Hansa i ännu en tvist efter Oceana-branden
  • 7 dagar
    Åtal för förfalskade kvitton till Folksam och Länsförsäkringar AB
Hon ska få Westfield Specialty att expandera i Norden
1 dag Läs mer
Björn Borg AB:s VD in i styrelsen för Fribrevsbolaget
1 dag Läs mer
Upphandling av försäkring till isbrytare värd 1,5 miljoner kr
1 dag Läs mer
Premium
LF Västerbotten förlorade i miljontvist efter översvämning
3 dagar Läs mer
AMF vill registrera varumärket ”AMF Genom Livet”
4 dagar Läs mer
Finans Norge protesterar mot norsk försäkringsgarantifond
5 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Svenska Kommunförsäkrings AB handlar upp återförsäkring

Svenska Kommunförsäkrings AB har gått ut i en upphandling av återförsäkring.
2026-08-05

Upphandling av försäkring för utrustning till isbrytare

Sjöfartsverket har gått ut i en upphandling av försäkring för utrustning till isbrytare.
2026-08-03

Dom i tvist mellan LF Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall

Mark- och miljödomstolen vid Umeå tingsrätt har meddelat dom i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall.
2026-08-02

Finans Norges remissvar på förslag om IRRD-lagstiftning

Finans Norge har lämnat sitt remissvar på förslaget om IRRD-lagstiftning i Norge.
2026-07-31

Förliikningsavtalet mellan ABAX och Greater Than

ABAX och Greater Than har genom ett förlikningsavtal bilagt de tvister som pågått mellan företagen.
2026-07-31

Avtal om beståndsöverlåtelse mellan If Liv och If Skadeförsäkring

Avtal har tecknats om beståndsöverlåtelse av vissa danska livförsäkringar mellan If Liv och If Skadeförsäkring.
2026-07-29
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Åtal för försök till bedrägeri mot Folksam och LFAB

En 20-årig kvinna har åtalats vid Attunda tingsrätt för försök till grovt bedrägeri mot Folksam och Länsförsäkringar AB.
2026-07-28

NCC:s yttrande över Trygg-Hansas svaromål i Oceana-tvisten

NCC inkom den 30 juni med ett yttrande över Trygg-Hansas svaromål i Oceana-tvisten.
2026-07-07

Svedea AB:s årsredovisning för 2025

Svedea AB:s årsredovisning för 2025.
2026-07-09

Integritetsskyddsmyndighetens beslut om Dina Försäkringar

Integritetsskyddsmyndigheten har fattat ett beslut om Dina Försäkringars efterlevnad av dataskyddsförordningen1 efter inkommet klagomål.
2026-07-27

Trygg-Hansas svaromål efter NCC:s stämning gällande Oceana-branden

Trygg-Hansas inkom i juni med sitt svaromål i den tvist där NCC har stämt bolaget för att få ut ersättning efter Oceana-branden.
2026-07-07

Dom i tvist mellan LF Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall

Mark- och miljödomstolen vid Umeå tingsrätt har meddelat dom i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall.
2026-08-02
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!