Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Måndag 29 Juni 2026
Sök
Search for:
5 månader - Allmänt

”Nu måste man våga tala om regleringspaus och avreglering”

Foto: Svensk Försäkring

• ”Man måste nog våga att ta ord som ”regleringspaus” eller till och med viss avreglering i sin mun”, menar Johan Lundström.

Det är vällovligt att EU-kommissionen nu vill förenkla regelverken och reducera den administrativa bördan för företagen, även om pendeln fortfarande slår åt fel håll för försäkrings- och tjänstepensionsföretagen. Nu ser branschen fram emot lagstiftningsinitiativ som förenar reell och bestående regelförenkling med ett högt konsumentskydd. ”Man måste nog våga att ta ord som ’regleringspaus’ eller till och med viss avreglering i sin mun”, menar Johan Lundström, chefsjurist vid Svensk Försäkring, en av deltagarna i panelsamtalet på Insurance Evolutions AW/nätverksträff den 29 januari med temat ”Så kan nya regler inom försäkring skapa nya affärer och möjligheter!”.

Här kan du anmäla dig till Insurance Evolutions nätverksträff den 29 januari.

Försäkrings- och tjänstepensionsbranschen är en innovativ bransch.

I en europeisk kontext har det gått att konstatera under lång tid att inte minst den svenska branschen har dragit stor nytta av digital utveckling. Lösningar som bygger på insurtech och artificiell intelligens finns som en självklarhet redan med i företagens verksamheter, om än i olika omfattning och med olika utvecklingstakt. Det gäller såväl drift och riskbedömning som underwriting och skadereglering.

Många av de etablerade försäkringsföretagen har så här långt framför allt satsat på att digitalisera sina befintliga affärsmodeller och använt olika former av automation för att effektivisera processer och förbättra kundernas möjligheter till självservice.

Nyare branschaktörer, och främst olika typer av insurtech-företag, startar med affärsmodeller som bygger på en digital logik med fokus på bland annat datadrivna arbetssätt, molnbaserade tjänster och samarbeten i vidare ekosystem. Det möjliggör innovation i prissättning och skadereglering men även till exempel organisatoriskt. Samarbeten inom bredare ekosystem är ofta av betydelse för insurtech-aktörernas verksamhet eftersom bland annat försäkringskompetensen kan behöva kompletteras.

Uppenbarligen innebär den andra sidan av myntet att den snabba teknologiska utvecklingen kräver att företag kontinuerligt investerar i teknik och kompetens för att förbli konkurrenskraftiga. Det finns också risker kopplade till cybersäkerhet och dataskydd som företagen måste hantera noggrant.

Dessa slags innovativa lösningar på försäkrings- och tjänstepensionsområdet beskrivs mest insiktsfullt och bäst av anställda i företagen på marknaden.

Som branschföreträdare på försäkrings- och tjänstepensionsföretagens intresseorganisation faller det sig mer naturligt för mig att resonera kring vad regelutvecklingen i generella termer innebär för våra medlemsföretags nytänkande.

Reglering för att säkerställa konsumentskyddet

Försäkrings- och tjänstepensionsverksamhet regleras för att säkerställa ett högt konsumentskydd. Att företagen på marknaden är starkt reglerade är mot den bakgrunden naturligt. Det allra mesta av regleringen är numera och i ökande grad EU-rätt. Det är också naturligt att lagstiftaren vill reglera nytt i en föränderlig värld, med nya risker. För försäkringsföretagen är det viktigt att regleringen bidrar till att de har konsumenternas förtroende.

Rättssäkra regler, det vill säga regler som är tydliga, effektiva och förutsägbara, ligger därmed både i konsumenternas och företagens intresse.

Att reglerna är förutsägbara innebär att de diskuterats med branschen under förslagsstadiet samt att reglerna beslutas och publiceras i god tid innan de ska tillämpas. Men – inte minst viktigt – förutsägbarhet måste också innebära att regelverket är någorlunda beständigt över tid. Återkommande ändringar och helt nya regler medför alltid signifikanta kostnader för företagen i form av ändringar av IT-system, nya rapporteringsrutiner, nytt informationsmaterial till kunder, utbildning av personal, och så vidare.

Men att regelverken inte är rimligt stabila över tid samt att nya och ändrade regler i sig medför kostnader för företagens verksamheter kan i sig hindra innovation inom branschen. Dessutom är det fortfarande nödvändigt att påtala från branschhåll att regelverken måste vara teknikneutrala och medge olika tekniska lösningar för att uppnå lagstiftarens målsättningar med regleringen. För det är inte någon synvilla om man på resa genom till exempel Italien eller Tyskland ser ett försäkringskontor i närmast varje gathörn – samtidigt som svenska försäkringskunder i hög utsträckning köper sina försäkringar och pensioner online, oavsett om de är i behov av rådgivning eller inte.

EU:s ambition att förenkla regelverken

För att stärka EU:s konkurrenskraft har EU-kommissionen påbörjat ett omfattande reformarbete som spänner över flera politikområden. Arbetet syftar till att skapa bättre förutsättningar för investeringar och innovationsdriven tillväxt. Inom ramen för den ambitionen har kommissionen gett uttryck för ett tydligt åtagande att förenkla regelverken och reducera den administrativa bördan för företagen med 25 procent fram till 2029. Men för försäkrings- och tjänstepensionsföretagen så slår pendeln tyvärr fortfarande åt fel håll, även om man beaktar de vällovliga förenklingsinitiativ som kommissionen hittills har tagit bland annat på hållbarhetsområdet.

Jag – och Svensk Försäkrings medlemsföretag – ser fram emot de lagstiftningsinitiativ som lyckas förena reell och bestående regelförenkling med ett högt konsumentskydd. Man måste nog våga att ta ord som ”regleringspaus” eller till och med viss avreglering i sin mun.

Här kan du anmäla dig till Insurance Evolutions nätverksträff den 29 januari.

Johan Lundström
Chefsjurist
Svensk Försäkring

Artikeln har tidigare varit publicerad på Insurance Evolutions hemsida och Linkedin. Insurance Evolution är ett samarbete mellan Sak & Liv och Försäkringsplatsen.

897
23 januari, 2026
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Account Executive – Tech & AI-segmentet till Aon
    Stockholm, Göteborg, Malmö company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 1 månad
    Opsy, Zurich och Abacube fick pris för innovationer inom försäkring
  • 1 månad
    Här är finalisterna i årets Insurance Evolution Award!
  • 1 månad
    ”Här är framgångsstrategin för morgondagens försäkringsvärld”
  • 1 månad
    ”Dina står stadigt i sin historia – och fortsätter att utvecklas”
  • 1 månad
    Henrik Gunolf: ”Mänskliga möten blir än viktigare när AI tågar in”
Premium

Restaurang stämmer Trygg-Hansa på 1,5 Mkr efter sprängning

2 timmar Läs mer
Gabriella Eriksen Wingren rekryteras till Gallagher
3 dagar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
A & S Restaurang AB stämmer Trygg-Hansa
2026-06-29
cover image
Konsumentverkets skrivelse till Gjensidige om marknadsföringen
2026-06-29
cover image
FI:s skrivelse om KPA:s placering i Heimstaden Bostad
2026-06-28
KÖP PREMIUM
LF varnar för falska erbjudanden om rabatt på bilförsäkringen
6 timmar Läs mer
Premium

Konsumentverket kritiserar Gjensidiges annonser – igen

12 timmar Läs mer
360 Mkr
Så mycket investerar Skandia i finansiering av rent dricksvatten i södra Sverige
De senaste nyheterna
  • 2 timmar
    Restaurang stämmer Trygg-Hansa på 1,5 Mkr efter sprängning
  • 6 timmar
    LF varnar för falska erbjudanden om rabatt på bilförsäkringen
  • 12 timmar
    Konsumentverket kritiserar Gjensidiges annonser – igen
  • 1 dag
    Folksam begär anstånd för yttrande om Heimstaden Bostad
  • 3 dagar
    Gabriella Eriksen Wingren rekryteras till Gallagher
Premium
Folksam begär anstånd för yttrande om Heimstaden Bostad
1 dag Läs mer
"Pensionsspararnas miljarder satt fast i ett skitavtal igår och sitter där än idag - oavsett sanktion."
Karolina Macéus i krönika i Affärsvärlden om FI:s sanktion mot Alecta
Veckans mest lästa
  • 2 månader
    NCC stämmer Trygg-Hansa i ännu en tvist efter Oceana-branden
  • 11 dagar
    FI blir behörig myndighet för kontroll enligt EU:s AI-förordning
  • 12 dagar
    Sparare får ytterligare 130 Mkr tillbaka efter Allra-skandalen
  • 12 dagar
    Pensionspengar i KPA Pension går till utbildningsinsatser i Egypten
  • 12 dagar
    Hedvigs uthyrningsförsäkring ska ingå i Qasas bostadsuthyrning
Nu har Advisense genomfört försäljningen av FCG Fonder
3 dagar Läs mer
SPP ingår nytt partnerskap med insurtechbolaget Charly
3 dagar Läs mer
DI: FI ger preliminär kritik mot Folksams Heimstaden-placeringar
3 dagar Läs mer
Länsförsäkringar Bergslagen går in som ny delägare i Sejfa
3 dagar Läs mer
Socialdemokraterna går till val på frågan om höjda pensioner
4 dagar Läs mer
Sollers: Nu använder fyra av tio bolag AI i sin underwriting
4 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

A & S Restaurang AB stämmer Trygg-Hansa

A & S Restaurang AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa.
2026-06-29

Konsumentverkets skrivelse till Gjensidige om marknadsföringen

Konsumentverket framför i en skrivelse till Gjensidige synpunkter på bolagets marknadsföring.
2026-06-29

FI:s skrivelse om KPA:s placering i Heimstaden Bostad

Finansinspektionen har skickat en skrivelse för yttrande gällande KPA:s placering i aktier i Heimstaden Bostad.
2026-06-28

FI:s skrivelse om Folksam Saks placering i Heimstaden Bostad

Finansinspektionen har skickat en skrivelse för yttrande gällande Folksam Saks placering i aktier i Heimstaden Bostad.
2026-06-28

FI:s skrivelse om Folksam Livs placering i Heimstaden Bostad

Finansinspektionen har skickat en skrivelse för yttrande gällande Folksam Livs placering i aktier i Heimstaden Bostad.
2026-06-28

Folksams begäran om anstånd för yttrande om Heimstaden Bostad

Folksam har begärt anstånd för att yttra sig över skrivelser från FI rörande investeringar i Heimstaden Bostad.
2026-06-28
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Trygg-Hansas stämningsansökan mot Folksam

Trygg-Hansa har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Folksam.
2026-05-31

Bravidas stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB

Bravida Sverige AB har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Länsförsäkringar AB.
2026-06-01

Konsumentverkets skrivelse till Eir Försäkring

Eir Försäkring har fått en skrivelse från Konsumentverkets med synpunkter på avtalsvillkor och förköpsinformation. Sedan Eir har svarat har ärendet avskrivits.
2026-06-14

Dina Försäkring AB:s årsredovisning för 2025

Dina Försäkring AB:s årsredovisning för 2025.
2026-06-09

Tingsrättens dom i tvisten om bandgrävaren

Stockholms tingsrätt har meddelat dom i tvisten mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa om en skada orsakad av en stillastående bandgrävare.
2026-06-21

HD:s beslut i tvist mellan LF Västerbotten och Trygg-Hansa

Högsta domstolen meddelade den 5 juni beslut i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Trygg-Hansa gällande en incident med en stillastående grävmaskin.
2026-06-05
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!