Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Torsdag 27 Augusti 2026
Sök
Search for:
5 månader - Förmedling

Ny rapport från Säkra: Så tidigt uppstår pensionsgapet

Foto: Säkra

• ”Det är dags att bryta mönstret som skapar livslånga skillnader i pension. Med enkla och smarta insatser kan man jämna ut gapet i familjen redan idag – medan vi väntar på att samhället gör sin del”, säger Trifa Chireh.

Pensionsgapet mellan mäns och kvinnors pension uppstår inte vid 65 utan startar tidigt och byggs på hela livet, framgår det av en ny rapport från Säkra: ”Kvinnornas pensionsnota – så mycket kostar familjelivet”. 

I rapporten följer Säkra inkomst- och pensionsdata över tid, och det framträder ett tydligt mönster kring hur sex centrala livshändelser i den första delen av livet formar framtidens pension. Siffrorna bygger på SCB:s Lönestrukturstatistik 2024 och Pensionsmyndighetens statistik över total pension 2024, och visar hur kvinnors lägre pension grundläggs redan i utbildningsvalen och sedan byggs upp efter hand.

Enligt rapporten skiljer det redan vid 27 års 4 300 kronor i lön mellan kvinnor och män. Vid 37 år har gapet vuxit till 7 500 kronor och vid 40 års ålder är skillnaden 8 300 kronor per månad.

När pensionen väl betalas ut lever skillnaden kvar. En kvinna får i genomsnitt 20 600 kronor i total pension varje månad medan motsvarande siffra för män är 27 700 kronor.

Säkras beräkningar, baserade på SCB:s inkomststatistik visar att en kvinna i dag behöver arbeta cirka 3,5 år längre än en man för att nå samma pensionsnivå. Om inget förändras kommer kvinnors och mäns pensioner att liga på samma nivå först år 2072, det vill säga minst två generationer bort.

– Pensionen är skoningslös. Den minns varje VAB-dag, varje deltidsår, varje paus i karriären – och varje norm som gjorde att kvinnor tog större ansvar hemma. Det här är inte individuella misslyckanden. Det är strukturer som byggs tidigt och följer kvinnor hela livet, säger Trifa Chireh, Säkras pensionsekonom i en kommentar.

De sex livshändelser som Säkra har kartlagt och som får stor betydelse för pensionen är: utbildning, första barnet, föräldraledighet, VAB, deltidsarbete och separation. Alla dessa händelser påverkar inkomster, löneutveckling och sparande och tillsammans skapar de ett livslångt pensionsgap.

– Syftet med rapporten är att visa hur skillnader i pensioner faktiskt uppstår – inte vid pensionen, utan långt tidigare i livet. Jag vill öka insikten hos par, men framför allt tydliggöra att arbetsgivare, staten, avtalsparterna och Pensionsmyndigheten borde ta sitt ansvar. Utan deras insatser kommer vi inte att få bort pensionsskillnaderna inom rimlig tid, säger Trifa Chireh.

Samtidigt betonar hon att det är möjligt att förändra mönstret. Det här är några av tipsen på vad som är möjligt att göra:

  • Kompensationsspara! Starta ett kompletterande månadssparande till den som arbetar deltid och gör det till enskild egendom för att behålla kapitalet vid en eventuell separation.
  • För över premiepensionen! För den som är gift är det möjligt att ordna så att den som tjänar mest för över sin premiepension till den som arbetar deltid.
  • Skydda varandra ekonomiskt!  Välj återbetalningsskydd på tjänstepensionen och komplettera med livförsäkring eller bolåneskydd – särskilt om ni har barn eller stora lån.

– Det här handlar inte bara om pension. Det handlar om frihet. Friheten att kunna lämna en relation. Friheten att orka ett helt arbetsliv. Friheten att åldras utan oro. Och friheten att veta att livets mest intensiva år inte blir ens ekonomiska fall, säger Trifa Chireh.

Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av rapporten.

PREMIUM GRATIS I 30 DAGAR - KLICKA HÄR

4 381
9 mars, 2026
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Dina nya karriärmöjligheter

  • Skadechef till Dina Försäkring AB
    Stockholm company logo
Se alla lediga jobb

Relaterade artiklar

  • 1 dag
    Pensionsmyndighetens trad gav 9,43 % avkastning första halvåret
  • 8 dagar
    Theodor Rolder lämnar Carnegie för att bli ny CFO på Säkra
  • 9 dagar
    Skandia: Kommunal pensionsskuld nu uppe i 619 miljarder kr
  • 21 dagar
    Anders Sandin ny avdelningschef på Pensionsmyndigheten
  • 1 månad
    SCB: Prisbasbeloppet höjs under nästa år med 400 kronor

Ny utredning vill lägga ned Pensionsmyndighetens trad

15 timmar Läs mer
Ny hemsida jämför alla svenska djurförsäkringsbolag
12 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025
2026-08-26
cover image
Utredningsbetänkande om utbetalning av premiepensionen
2026-08-26
cover image
Åtal för försök till bedrägeri mot LF Uppsala
2026-08-26
KÖP PREMIUM
FI: Så mycket har fondavgifterna sjunkit de senaste tre åren
21 timmar Läs mer

En månad kvar till årets mesta inspirationsevent inom försäkring

21 timmar Läs mer
200
nyblivna pensionärer deltog i SPP:s pensionspremiär i Göteborg
De senaste nyheterna
  • 12 timmar
    Ny hemsida jämför alla svenska djurförsäkringsbolag
  • 15 timmar
    Ny utredning vill lägga ned Pensionsmyndighetens trad
  • 16 timmar
    Tre Skandiamedarbetare startar nytt förmedlarkontor i Jönköping
  • 17 timmar
    Solace Care tar in 23 miljoner kr för att kunna expandera i Europa
  • 17 timmar
    Förfalskade kvitto till LF Uppsala – åtalas för försök till bedrägeri
Premium
Förfalskade kvitto till LF Uppsala – åtalas för försök till bedrägeri
17 timmar Läs mer
"Lyssna inte till bankernas skräckpropaganda om pension."
Sveriges Ingenjörers Johan Kreicbergs och Stefan Holmberg uttalar sig kritiskt i debatt inlägg i Dagens Nyheter.
Veckans mest lästa
  • 12 dagar
    Larmtjänst: Antalet stölder av bildelar ökade med 28 procent
  • 12 dagar
    Julia Holm blir ny Operations Manager på Volante Underwriting
  • 10 dagar
    Naturkatastrofer första halvåret kostade 42 miljarder USD
  • 13 dagar
    HELP Försäkring tecknar nytt samarbetsavtal med Kommunal
  • 13 dagar
    Mandatum blir ny majoritetsägare till Cliens Kapitalförvaltning
Tre Skandiamedarbetare startar nytt förmedlarkontor i Jönköping
16 timmar Läs mer
Solace Care tar in 23 miljoner kr för att kunna expandera i Europa
17 timmar Läs mer
Premium
HD-beslut går på XL Insurances linje i rättstvist med SGL Group
1 dag Läs mer
Katarina Pahlin blir ny Claims Director på Euro Accident
1 dag Läs mer
Pensionsmyndighetens trad gav 9,43 % avkastning första halvåret
1 dag Läs mer
”Vitea fortsätter att vara Vitea – även efter ägarförändringen”
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025

Länsförsäkringar Jönköpings årsredovisning för 2025.
2026-08-26

Utredningsbetänkande om utbetalning av premiepensionen

Utredningen om premiepensionssystemets försäkringsformer under utbetalningstiden överlämnade den 26 augusti betänkandet "Traditionell eller rationell".
2026-08-26

Åtal för försök till bedrägeri mot LF Uppsala

En man har åtalats vid Uppsala tingsrätt för försök till bedrägeri mot LF Uppsala.
2026-08-26

Andra AP-fondens rapport för första halvåret 2026

Andra AP-fonden presenterade den 26 augusti sin rapport för första halvåret 2026.
2026-08-26

AP7:s redogörelse för första halvåret 2026

Sjunde AP-fonden publicerade den 25 augusti sin redogörelse för första halvåret 2026.
2026-08-26

Svenska Fribrevsbolagets rapport för andra kvartalet 2026

Svenska Fribrevsbolaget publicerade den 26 augusti sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-08-26
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Dom för försök till försäkringsbedrägeri

Växjö tingsrätt har meddelat dom i ett mål där en person åtalats för försök till försäkringsbedrägeri mot If.
2026-08-09

Åtal för försök till bedrägeri mot Folksam och LFAB

En 20-årig kvinna har åtalats vid Attunda tingsrätt för försök till grovt bedrägeri mot Folksam och Länsförsäkringar AB.
2026-07-28

Sampos rapport för andra kvartalet 2026

Sampo publicerade den 12 augusti sin rapport för andra kvartalet 2026.
2026-08-12

Dom i tvist mellan LF Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall

Mark- och miljödomstolen vid Umeå tingsrätt har meddelat dom i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall.
2026-08-02

Integritetsskyddsmyndighetens beslut om Dina Försäkringar

Integritetsskyddsmyndigheten har fattat ett beslut om Dina Försäkringars efterlevnad av dataskyddsförordningen1 efter inkommet klagomål.
2026-07-27

Insurelys årsredovisning för 2025

Insurelys årsredovisning för 2025.
2026-08-18
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!