KoV anmärker på Söderbergs marknadsföring via Kivra

• ”Vilseledande och otillbörligt”. Konsumentverket anmärker på att marknadsföring i Kivra av en allriskförsäkring från Söderberg & Partners inte tillräckligt tydligt visar att det handlar om ett erbjudande, och inte om något som måste betalas.
I en skrivelse till Söderberg & Partners framför Konsumentverket synpunkter på bolagets erbjudande via Kivra om förnyelse av en allriskförsäkring. Enligt myndigheten kan marknadsföringen av försäkringen ses som vilseledande och otillbörlig eftersom det inte tydligt framgår att det är fråga om ett erbjudande och inte en faktura som måste betalas.
Bakgrunden till ärendet är att en konsument via Kivra har fått ett erbjudande från Söderberg & Partners om att förnya en allriskförsäkring för klockor och smycken. Konsumenten har tidigare haft försäkringen kostnadsfritt under en begränsad period.-
Konsumentverket konstaterar att det visserligen i flera av reklamenheterna anges att det är fråga om ett erbjudande, men att den informationen inte framgår överallt.
Särskilt påpekar Konsumentverket att marknadsföringen via Kivra presenteras under kategorin ”Betalningar” och som en faktura, så att det ges ett intryck av att det är något som mottagaren är skyldig att betala. Vissa formuleringar pekar också på att fakturan måste betalas och det framgår inte att det rör sig om ett erbjudande där konsumenten inte är skyldig att betala fakturan.
– Marknadsföringens utformning ger enligt Konsumentverket i stället en genomsnittlig konsument, vid en hastig läsning, intrycket att det är fråga om en faktura som måste betalas, heter det i skrivelsen till Söderberg & Partners.
Av Konsumentverkets skrivelse framgår att myndigheten tidigare har haft två tillsynsärenden mot Söderberg & Partners när det gäller marknadsföring av försäkringserbjudanden. De tidigare ärendena har dock inte gällt hur erbjudanden presenteras i Kivra. Konsumentverket har i tidigare tillsynsärenden mot andra bolag noterat att bolagen inte kan styra över att erbjudanden placeras under fliken ”Betalningar” i Kivra-appen.
Söderberg & Partners ombeds nu att senast den 29 oktober redogöra för vilka åtgärder som kommer att vidtas och när åtgärderna de ska vara genomförda, och därefter tar Konsumentverket ställning till ärendets fortsatta handläggning.
Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av skrivelsen.