Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Söndag 20 September 2026
Sök
Search for:
2 ÅR OCH 25 dagar - Sak

Får villkorligt för att ha ljugit om stulna smycken värda 155 000 kr

• Villkorligt för försök till försäkringsbedrägeri. En 55-årig kvinna döms av Stockholms tingsrätt till villkorlig dom för att ha försökt lura Folksam att betala ut ersättning för stulna smycken värda 155 000 kronor.

En 55-årig kvinna bosatt i Göteborg har dömts till villkorlig dom och dagsböter för försök till försäkringsbedrägeri mot Folksam, Kvinnan uppgav felaktigt för försäkringsbolaget att hon blivit besluten på smycken värda 155 000 kronor. 

Det var den 9 augusti 2021 som kvinnan meddelade Folksam att hon i samband med mellanlandning på Frankfurts flygplats förlorat en väska som bland annat innehöll en ipad, sex mindre guldarmband, ett större guldhalsband och ett större fast guldarmband. Innehållet i väskan värderades till totalt 155 000 kronor.

Folksam valde att undersöka hennes skadeanmälan lite mer noggrant, och kom då fram till att hon inte alls hade förlorat alla de föremål som framgick av skadeanmälan. Bland annat begärde Folksam  in foton på de föremål hon sade sig ha förlorat. Analyser visade att fotografierna på två av föremålen — guldhalsbandet till ett inköpsvärde av 80 000 kr och guldarmbandet till ett inköpsvärde av 34 000 kr — hade tagits i september 2021, det vill säga efter det datum då kvinnan uppgav sig ha förlorat väskan.

— Det var endast på grund av tillfälliga omständigheter som det inte fanns någon fara för att brottet skulle fullbordas eftersom bifogade fotografier visade att foton av aktuella smycken var tagna en tid efter det att påstått försäkringsfall inträffat, hette det i det åtal i ärendet som kom förra året.

Kvinnan hävdade under rättegången bland annat att dessa fotografier skickades in för att hon ville visa att hon inte begärde ersättning för de föremålen, trots att de av misstag råkat komma med på skadeanmälan.

Domstolen menar dock i sin dom att det förefaller märkligt att man skulle lämna in bilder till ett försäkringsbolag på föremål för att visa att man inte tappat bort något, utan att tydligt förklara det, och dömer därför kvinnan för försök till bedrägeri.

— Vid en samlad bedömning menar tingsrätten att det genom den bevisning som åklagaren åberopat är ställt utom rimligt tvivel att NN uppsåtligen lämnat falska uppgifter om att hon förlorat ett guldhalsband till ett inköpsvärde av 80 000 kr och ett guldarmband till ett inköpsvärde av 34 000 kr, heter det bland annat i domen.

Påföljden lyder på villkorlig dom i kombination med 40 dagsböter om 220 kronor, totalt 8 800 kronor.

Folksam begärde även ett skadestånd på totalt 6 000 kronor avseende utredningskostnad. Rätten menade emellertid att Folksam inte åberopat någon bevisning till stöd för att man lagt ned den angivna tiden till den kostnad som angivits och ogillar därför ersättningsanspråket.

Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av domen, som meddelades den 21 maj.

PREMIUM GRATIS I 30 DAGAR - KLICKA HÄR

1 015
25 augusti, 2024
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Relaterade artiklar

  • 9 dagar
    Folksams invändningar mot FI:s bedömning av Heimstaden Bostad
  • 12 dagar
    Två nya i Folksams koncernledning – Michael Kjeller går i pension
  • 12 dagar
    Folksam: 37 % av yrkesförarna kör för fort utanför skolor
  • 15 dagar
    Folksams samlade förvaltade kapital nu över 1 000 miljarder kr
  • 26 dagar
    Folksam utökar sitt krisstöd efter skoldådet i Fagersta

Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen

1 dag Läs mer
Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
1 dag Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst
2026-09-18
cover image
FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader
2026-09-18
cover image
FI:s perspektiv på hur AI förändrar finanssektorn
2026-09-18
KÖP PREMIUM
FI: ”Så ställer AI-agenter nya krav på tillsynen av finanssektorn”
1 dag Läs mer

När behoven är strukturella blir möjligheterna långsiktiga

Läs mer
14%
ökade antalet viltskador mellan 2022 och 2025 enligt statstik från Volvia.
De senaste nyheterna
  • 1 dag
    Gabrielle Hagman lämnar Nordnet för nytt jobb i finanssektorn
  • 1 dag
    Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
  • 1 dag
    Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
  • 1 dag
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
  • 1 dag
    FI: ”Så ställer AI-agenter nya krav på tillsynen av finanssektorn”
Skandia i samarbete med Insurely om digital flytt av ISK-konton
2 dagar Läs mer
"Ingen konsument skulle sakna de här rådgivarna eller deras produkter om de försvann."
Småspararguidens Patrick Siegbahn uttalar sig kritiskt om Svensk Värdepappersservice.
Veckans mest lästa
  • 4 dagar
    Patrik Olsson blir VD för nystartade Molly Djurförsäkring
  • 5 dagar
    Nu har Insurello blivit en del av Söderberg & Partners
  • 8 dagar
    Insurely i samarbete med Nordea för att ge kunderna en överblick
  • 1 dag
    Alecta ber åter om permanent undantag för premieberäkningen
  • 5 dagar
    HFD underkänner p-försäkring som ger rabatt på bolånet
Alpcot etablerar nytt franchisekontor i Karlshamn
1 dag Läs mer
Jeanette Kangur går från Säkra – blir VD på Atle Fund Management
1 dag Läs mer
Christina Björkdahl blir ny Chief Risk Officer på Zurich Nordics
1 dag Läs mer
Svedea: Båtstölderna minskar – nu tar de båtmotordelar istället!
2 dagar Läs mer
Söderberg & Partners i samarbete med insurtechbolaget Charly
2 dagar Läs mer
Målgruppsanpassade startsidor för minPensions användare
2 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Alectas skrivelse om permanent undantag om beräkning av premieinkomst

Alecta har skickat en skrivelse till Finansinspektionen med en ansökan om permanent undantag när det gäller metod för beräkning av premieinkomst.
2026-09-18

FI:s perspektiv på europeiska kapitalmarknader

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på hur Europas kapitalmarknader kan bli mer konkurrenskraftiga.
2026-09-18

FI:s perspektiv på hur AI förändrar finanssektorn

Jimmy Kvarnström, chef för FI:s verksamhetsområdet Marknader, har i en artikel sammanfattat några av FI:s perspektiv på bland annat hur AI förändrar finanssektorn.
2026-09-18

Swiss Re Institutes rapport om datacenter och försäkring

Swiss Re Institute har publicerat en rapport om datacenter och försäkring.
2026-09-16

Beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital

Finansinspektionen offentliggjorde den 16 september sitt beslut om anmärkning och sanktion för AIFM Capital.
2026-09-16

Capgeminis "World Life Insurance Report 2027"

Capgemini har publicerat sin rapport "World Life Insurance Report 2027".
2026-09-15
Läs in fler dokument

Nordea Liv överlåter försäkringar till Euro Accident

Nordea Livförsäkring Sverige AB (publ) har avtalat om att genomföra en överlåtelse av ett bestånd av försäkringar till Euro Accident.
2026-08-07

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025

Söderberg & Partners Holding AB:s årsredovisning 2025.
2026-09-02

Svensk Försäkrings rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026

Svensk Försäkrings publicerade den 1 september sin rapport "Försäkringsmarknaden" för andra kvartalet 2026.
2026-09-02

Folksams skrivelse till FI om bedömningen av Heimstaden Bostad-aktierna

Folksam Liv framför i en skrivelse till Finansinspektionen synpunkter på tillsynsmyndighetens bedömning av bolagets placeringar i Heimstaden Bostad-aktier.
2026-09-10

LF Värmlands årsredovisning 2025

Länsförsäkringar Värmlands årsredovisning 2025.
2026-09-07

Dom i Högsta förvaltningsdomstolen om pensionsförsäkring

HFD har i en dom tagit ställning till ett ärende i Skatterättsnämnden som rör vilket försäkringssparande som kan klassas som en pensionsförsäkring.
2026-09-14

Konsumentverkets skrivelse till Ica Försäkring om publicering av kontaktuppgifter

I en skrivelse till Ica Försäkring framför Konsumentverket synpunkter när det gäller bolagets publicering av kontaktuppgifter på hemsdan.
2026-09-13
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!