Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Torsdag 4 Juni 2026
Sök
Search for:
1 ÅR OCH 6 månader - Allmänt

Dina, Svedea, Skandia och Söderberg har branschens nöjdaste kunder

Diagram: SKI

• Det är stabilt. Kundernas nöjdhet med försäkringsbranschen ligger överlag på en stabil nivå, visar årets SKI-mätning. ”Det är intressant att se hur försäkringsbranschen år efter år uppvisar en stabilitet som bygger förtroende. Försäkringar handlar i grunden om trygghet. Man vill kunna sova gott om nätterna”, säger VD för Svenskt Kvalitetsindex Johan Parmler.

Dina Försäkringar toppar dubbelt inom sakförsäkring medan Skandia toppar dubbelt inom pensionssparande. Det framgår av SKI:s mätning av kundnöjdhet i försäkringsbranschen som presenterades i dag på morgonen. Undersökningen visar också att Svedea ligger i topp inom privat motorförsäkring och Söderberg & Partners är högst rankat bland försäkringsförmedlare. 

I dag på morgonen presenterade Svenskt Kvalitetsindex, SKI, sin mätning över kundnöjdheten i försäkringsbranschen. Undersökningen har genomförts årligen sedan 1989.

Några iakktagelser utifrån årets mätning är att  är att försäkringsbranschen fortsatt levererar stabil kundnöjdhet, där trygghet, pålitlighet och kvalitet värderas högre än innovation och stora förändringar.

”Resultaten visar på en bransch som möter kundernas krav utan att sticka ut. Man är lagom bra, helt enkelt”, skriver SKI i undersökningen.

Det som driver kundnöjdheten i försäkringsbranschen har enligt mätningen i år skiftat något från enbart service till att även omfatta produktegenskaper.

Det produktområde i SKI:s mätning som får högst betyg är fordonsförsäkringar, där Svedea ligger i topp för sjätte året i rad. Flera aktörer inom fordonsförsäkring når index över 75, vilket indikerar mycket nöjda kunder.

• Jonas Roberts

Svedeas VD Jonas Roberts kommenterar mätningen så här:

— Sex utmärkelser på raken talar sitt tydliga språk. Vi har hittat vårt sätt att göra skillnad. Det är egentligen inte märkvärdigare än att vi bestämt oss för att alltid ha kundens bästa för våra ögon. Men att leva upp till det kräver förstås att alla – och då menar jag verkligen alla – på Svedea gör sitt yttersta, varje dag. Det handlar om att vara engagerade och bry sig om varje enskild kund när de behöver oss. Att göra det enkelt och smidigt att bli kund, att ge skadeförebyggande råd och tips, att finnas till hands om skadan är framme och inte minst att lyssna. Vi genomför löpande olika undersökningar för att ta reda på hur kunden upplever oss och hur vi kan utveckla våra tjänster och vår service.

— På Svedea lever kulturen varje dag, inte minst genom mötet med kund. Därför har vi ända sedan starten varit väldigt noggranna med att odla en kultur som alla faktiskt tror på och lever efter. Det är en spännande utmaning att hålla den lika levande i takt med att vi växer. För växa med bibehållen kundnöjdhet, det tänker vi fortsätta göra.

Inom sakförsäkring i övrigt ses en liten ökning i kundnöjdheten för företagskunder, medan nöjdheten för privatkunder minskar något. Här placerar sig Dina Försäkringar högst bland både privat- och företagskunder. Det är femte året i rad som Dina Försäkringar får högst betyg bland privatkunder.

• Gunilla Svensson

— Det känns helt fantastiskt! Att för femte året i rad ha nöjdast kunder inom sakförsäkring Privat och att vara tillbaka på förstaplatsen även bland företagskunder är stort. Det här är inget vi tar för givet, det är lika hedrande varje gång. Vi är väldigt tacksamma och ödmjuka inför förtroendet kunderna ger oss, säger Dina Försäkring AB:s VD Gunilla Svensson i sin kommentar.

— Utmärkelserna är ett kvitto på att vi gör rätt saker och att vi lyckas leverera det våra kunder förväntar sig. Vi arbetar med kunden i fokus och gör allt vi kan för att ge dem bästa möjliga upplevelse oavsett hur de väljer att kontakta oss. Vår ambition är att ha en förståelse för varje kunds unika situation, både när försäkringen ska köpas och när oturen råkar vara framme. De här fina vinsterna ger oss energi i våra fortsatta satsningar på att vara nära, ha branschens bästa kundbemötande och att få fler att välja oss för sitt behov av försäkringar och trygghet.

Även inom tjänstepension och privat pensionssparande har kundnöjdheten ökat. Skandia rankas högst i båda kategorierna.

• Frans Lindelöw

— Det är med stor glädje jag kan konstatera att Skandia i år igen har branschens mest nöjda kunder – och att vi ses som den mest hållbara aktören. Att vi har branschens nöjdaste kunder visar att vår långsiktiga strategi med fokus på kundupplevelse verkligen uppskattas av våra kunder. Jag vill tacka alla medarbetare för det arbete som läggs ned för att förbättra för våra kunder. Det är ett glädjande resultat och jag är stolt över alla medarbetares engagemang och goda arbete, säger Skandias VD och koncernchef Frans Lindelöw.

Försäkringsförmedlarna har stabila betyg för kundnöjdheten jämfört med föregående år, och i denna kategori placerar sig Söderberg & Partners på första plats — för trettonde året i rad.

• Anders Evenås

— Att vi haft de mest nöjda kunderna tretton år i rad är ett tydligt bevis på att engagemanget vi har för våra kunder ger resultat över tid. I år har vi dessutom tydligt ökat i kundnöjdhet, vilket är mycket glädjande. Vi har en strävan att vara drivande i att utveckla försäkringsbranschen till att bli än mer transparent och kundvänlig och har kommit långt i det arbetet. Genom ett nära samarbete med våra kunder kring deras pensionslösningar och försäkringsskydd får vi en förståelse för verksamheten och kan presentera ett erbjudande som är både kostnadseffektivt och anpassat för bolagets specifika behov, säger Anders Evenås, VD för Söderberg & Partners Insurance Consulting.

Det samlade betyget för försäkringsbranschen landar på 71,1. en nivå som av SKI beskrivs som ”klart godkänd” i ett historiskt nationellt perspektiv.

SKI lyfter fram att årets rapport visar att kunderna har ökande behov av tillgång till information och digitala tjänster. Love Westin, analyschef på SKI, påpekar samtidigt  att det fortfarande finns utrymme att skapa mer personliga relationer med kunderna oavsett kanal.

— Digitala tjänster och AI-lösningar som chattbotar får hyggliga betyg, men vi ser också att branschen skulle vinna på att fördjupa relationen bortom de digitala plattformarna. Ju bättre de digitala tjänsterna blir, desto mer förväntar sig kunderna och det är här bolagen har möjlighet att skapa något extra, säger Love Westin.

För pensionskunder och företag med tjänstepension beskrivs stabilitet och personlig service som extra viktiga faktorer. Den långsiktiga relationen mellan kund och försäkringsbolag bygger inte enbart på produkten, utan på förtroende, relevans och kontinuerlig information.

— Det handlar om att ge kunderna trygghet genom att hålla dem informerade och visa ett genuint engagemang. Att vara en aktör som är proaktiv och skapar en personlig kontakt gör en tydlig skillnad i kundupplevelsen, säger Johan Parmler

Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av SKI:s dokumentation.

PREMIUM GRATIS I 30 DAGAR - KLICKA HÄR

 

1 304
4 november, 2024
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Relaterade artiklar

  • 7 dagar
    Gunilla Svensson ny ordförande för Akademikerförsäkring
  • 9 dagar
    Dina överklagar skattedomar till Högsta förvaltningsdomstolen
  • 12 dagar
    Frans Lindelöw till Svenskt Näringslivs verksamhetsstyrelse
  • 12 dagar
    LF Fondliv och Trygg-Hansa blev årets bolag vid SFM:s årsstämma
  • 13 dagar
    Gunilla Svensson blir ordförande i Brandskyddsföreningen
Premium

Ljög om inställd resa – åtalas för bedrägeriförsök mot If

11 timmar Läs mer
QBE: 21 % av svenska företag drabbas av AI-drivna it-angrepp
11 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Åtal för försök till bedrägeri mot If
2026-06-03
cover image
ICA Försäkrings årsredovisning 2025
2026-06-03
cover image
Dina Försäkringar Västs årsredovisning för 2025
2026-06-03
KÖP PREMIUM
Nu kan varje fordonsskada få ett klimatkvitto
Läs mer

“Hållbarhet utan affärslogik håller inte”

Läs mer
87 %
av pensionärerna känner sig trygga för sin ekonomiska framtid, enligt Alecta.
De senaste nyheterna
  • 11 timmar
    QBE: 21 % av svenska företag drabbas av AI-drivna it-angrepp
  • 11 timmar
    Ljög om inställd resa – åtalas för bedrägeriförsök mot If
  • 15 timmar
    SFM går i polemik med Dagens Industri om Lovisadomen
  • 18 timmar
    LF: Nej, matpriserna har inte alls ökat onormalt mycket på sistone
  • 19 timmar
    Svensk Försäkring: Så minskade vårdförsäkringarna förra året
Affärsvärlden: Folksam kan få sanktion av FI som liknar Alectas
20 timmar Läs mer
"Ingen konsument skulle sakna de här rådgivarna eller deras produkter om de försvann."
Småspararguidens Patrick Siegbahn uttalar sig kritiskt om Svensk Värdepappersservice.
Veckans mest lästa
  • 8 dagar
    Folksam: Ökade skadekostnader för äldre på utlandsresor
  • 8 dagar
    Victor Aastrup Wagnås blir ny CCO på JW Loss Adjusting
  • 8 dagar
    Skandia Livs tradportfölj hade bäst avkastning första kvartalet
  • 8 dagar
    Svensk Försäkring: Livpremierna minskade 4 % första kvartalet
  • 8 dagar
    Folksam vinnare på livmarknaden under årets första kvartal
Svensk Försäkring: Så minskade vårdförsäkringarna förra året
19 timmar Läs mer
SFM går i polemik med Dagens Industri om Lovisadomen
15 timmar Läs mer
LF: Nej, matpriserna har inte alls ökat onormalt mycket på sistone
18 timmar Läs mer
Premium
Rådgivare dömdes i tingsrätten att betala 1,4 miljoner kr till kund
1 dag Läs mer
Folksam: Så mycket lägre pension får utrikesfödda i genomsnitt
1 dag Läs mer
Trygg-Hansa satsar ytterligare resurser på sommarsimskolorna
1 dag Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Åtal för försök till bedrägeri mot If

Åtal har väckts vid Växjö tingsrätt mot en man för försök till bedrägeri mot If.
2026-06-03

ICA Försäkrings årsredovisning 2025

ICA Försäkrings årsredovisning 2025.
2026-06-03

Dina Försäkringar Västs årsredovisning för 2025

Dina Försäkringar Västs årsredovisning för 2025.
2026-06-03

FI:s PM om näringslivets roll i det civila försvaret i finanssektorn

Finansinspektionen har på uppdrag av regeringen tagit fram en promemoria om näringslivets roll i det civila försvaret inom den finansiella sektorn.
2026-06-02

Dom i Stockholms tingsrätt i tvist mellan kund och finansiell rådgivare

Stockholms tingsrätt avkunnade på tisdagen dom i en tvist där en kund stämt en finansiell rådgivare.
2026-06-02

SFM:s kommentar kring DI:s publicitet om Lovisadomen

Svenska Försäkringsförmedlare har kommenterat publicitet i Dagens Industri om Lovisadomen.
2026-06-02
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Konsumentverkets synpunkter till Folksam om e-postadress

Konsumentverket framför i en skrivelse till Folksam synpunkter när det gäller e-postadress på bolagets hemsida.
2026-05-24

Konsumentverkets skrivelse till Agria

Konsumentverket har i en skrivelse till Agria ställt frågor om villkoren i en kattförsäkring.
2026-05-21

Försäkringsmarknaden för första kvartalet 2026

Svensk Försäkring publicerade den 26 maj rapporten Försäkringsmarknaden för första kvartalet 2026.
2026-05-26

Hovrättsdom i tvist mellan kund och förmedlare

Svea hovrätt har meddelat dom i en tvist mellan en kund och en försäkringsförmedlare.
2026-05-27

Svensk Försäkrings remissvar på betänkande om samröre med kriminella

Svensk Försäkring har lämnat remissvar på betänkandet Straffansvar för deltagande i och samröre med kriminella sammanslutningar. 
2026-05-18

SFM:s Branschrapport 2026

Svenska Försäkringsförmedlare publicerade den 22 maj rapporten Branschrapport 2026 - Förmedlad försäkring i Sverige.
2026-05-22
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!