Småspararguiden: Folksam vilseleder om barnförsäkring

• Småspararguiden påpekar i en artikel att nästan allt som en hundförsäkring täcker redan är kostnadsfritt för barn och föräldrar.
Folksams marknadsföringsbudskap om barnförsäkring — att 95 procent av alla hundar är försäkrade, men bara 50 procent av alla barn — är vilseledande. Det menar Småspararguiden i en kritisk granskning där man påpekar att barn och föräldrar skyddas av det offentliga välfärdssystemet mot nästan alla risker som täcks av en hundförsäkring.
Småspararguiden pekar på att hundförsäkringar framförallt täcker kostnaden för vård — något som är kostnadsfritt för barn under 18 år.
De skydd som ingår i en hundförsäkring som inte barn redan omfattas av genom samhällets försorg är i första hand sådant som man som inte omfattas av varken kan, bör eller vill försäkra sina barn för, påpekar Småspararguiden. Några exempel man lyfter fram är kostnad för avlivning, tilläggsförsäkring på hundens liv motsvarande marknadsvärdet och tillägg för utökad skydd för förlorad avelsförmåga.
Den stora poängen med en barnförsäkring är istället att barnet får pengar vid konstaterad medicinsk invaliditet. Folksams dyraste barnförsäkring kan maximalt ge en ersättning på 2 865 000 kronor vid nedsatt arbetsförmåga på grund av bestående funktionshinder. Utöver det går det att få vissa kostnader i samband med vård ersatta, exempelvis 600 kronor vid akut sjukvårdsvistelse där man behöver stanna på sjukhuset över natten.
Småspararguiden menar sammanfattningsvis att det går alltså att motivera att man ska ha en barnförsäkring, även om man inte ser det det som alldeles självklart.
— Vi har inget tydligt råd att ge, men tycker absolut inte att det är ett problem att hälften av alla barn är oförsäkrade, skriver Småspararguiden i sitt omdöme.
I Småspararguidens artikel om Folksams barnförsäkring citerar man också Folksams pressansvarige Mats Mehlberg som bland annat får frågan om det är rimligt att säga att hunden är bättre försäkrad. Så här svarar han på den frågan:
— Med kampanjen vill vi belysa att det är så pass många som hälften av alla barn som saknar en individuell barnförsäkring. Vi säger inte att hunden är bättre försäkrad däremot visar statistiken att vi i högre grad försäkrar tex våra hundar än våra barn. Samhällets stöd och skydd inte alltid tillräckligt. Exempelvis finns det en del skolförsäkringar som inte gäller på fritiden, vilket vår individuella barnförsäkring gör. En individuell barnförsäkring kan också ge ekonomiskt stöd till den som drabbats av något som gjort hen arbetsoförmögen som vuxen. Sjukersättning från samhället baseras på tidigare inkomst, vilket gör att den individ som inte kommit ut i arbetslivet får den lägsta ersättningen.