Sak & Liv använder cookies för att analysera trafiken & förbättra din användarupplevelse. Genom att använda webbplatsen så godkänner du detta. ✕
Annons:
  • Prenumerera nu
  • ANNONSERA
  • Logga in
    • Mina sidor
    • Logga ut
Försäkringsnyheter i framkant
Onsdag 5 Augusti 2026
Sök
Search for:
1 ÅR OCH 5 månader - Pension

Handelsbanken, Nordea och SEB vinnare i FTN:s Nordenupphandling

Foto: Fondtorgsnämnden

• ”Att samtliga fonder inom kategorin nu är kvalitetssäkrade innebär en tryggare valmiljö för spararna. Oavsett vilken fond man väljer så kan man vara trygg i att det är en fond med hög kvalitet i förvaltningen”, säger kanslichef Erik Fransson.

Tre svenska banker — Handelsbanken, Nordea och SEB — är vinnarna i Fondtorgsnämndens upphandling av aktivt förvaltade Nordenfonder. De tre har valts ut både i kategorin nordiska aktiefonder och nordiska småbolagsfonder. Samtidigt har två finländska banker — Ålandsbanken och Aktia — valts ut med varsin fond. De fem får nu dela på de cirka 18 miljarder kronor som runt 135 000 premiepensionsspararna har valt att lägga i Nordenfonder. 

I dag på morgonen offentliggjorde Fondtorgsnämnden vilka fonder som, efter upphandling, kommer att finnas med på premiepensionens fondtorg i kategorierna ”nordiska aktiefonder” och ”nordiska småbolagsfonder”. Upphandlingarna utlystes i april förra året.

— Arbetet med att kvalitetssäkra fonderna inom premiepensionen fortlöper enligt plan och vi är nöjda med att nu slutföra ytterligare två upphandlingar, säger Mats Dillén, ordförande i Fondtorgsnämnden, i en kommentar till tilldelningsbesluten.

Erik Fransson är kanslichef för Fondtorgsnämnden. Han säger så här i sin kommentar:

— Att samtliga fonder inom kategorin nu är kvalitetssäkrade innebär en tryggare valmiljö för spararna. Oavsett vilken fond man väljer så kan man vara trygg i att det är en fond med hög kvalitet i förvaltningen.

De fonder inom kategorin som inte fått tilldelning kommer efter en avvecklingsfas att avregistreras från fondtorget. Sparare med fonder som tas bort från fondtorget ges möjlighet att göra ett nytt val. Om spararen inte gör ett val flyttas pengarna automatiskt till en likvärdig, upphandlad fond.

Fyra fonder för stora och medelstora nordiska bolag …

Inte mindre än 17 olika fondförvaltare lämnade in anbud avseende aktivt förvaltade nordiska aktiefonder med inriktning mot stora och medelstora bolag. Av dessa har fyra fondförvaltare nu tilldelats möjligheten att teckna avtal avseende fonder och därmed vara med och dela på 8,8 miljarder kronor från 80 000 premiepensionssparare:

• Handelsbanken Fonder AB med fonden Handelsbanken Norden Selektiv.
• Nordea Funds Ltd med fonden Nordea Nordic Fund.
• SEB Investment Management AB med fonden SEB Nordenfond.
• Ålandsbanken Ab med fonden Ålandsbanken Norden Aktie.

Handelsbankens fond Norden Selektiv är den enda som är helt ny på fondtorget. Handelsbanken har i dag en annan Nordenfond på fondtorget, nämligen Handelsbanken Norden.

I dag finns tio fonder i kategorin nordiska aktiefonder med inriktning på stora och medelstora bolag. Sju av dessa kommer efter upphandlingen att försvinna från fondtorget:

  • DNB Asset Management AS, DNB Grönt Skifte Norden.
  • Handelsbanken Fonder AB, Handelsbanken Norden.
  • Holberg Fondsforvaltning AS, Holberg Norden.
  • Odin Forvaltning AS, Odin Norden.
  • Simplicity AB, Simplicity Norden.
  • Storebrand Asset Management AS, Delphi Nordic.
  • Swedbank Robur Fonder AB, Swedbank Robur Nordenfond. 

Den genomsnittliga avgiften i det befintliga utbudet var vid tiden för upphandlingens annonsering 0,326 procent. Den genomsnittliga avgiften i det upphandlade utbudet är 0,204 procent, vilket motsvarar en sänkning av avgiften med drygt 37 procent.

… och fyra fonder för nordiska småbolag

Även när det gäller aktivt förvaltade småbolagsfonder har Fondtorgsnämnden beslutat att tilldela fyra fondförvaltare möjligheten att teckna avtal. De upphandlade fyra fonderna får nu dela på 9 miljarder kronor från 55 000 premiepensionssparare.

Totalt fick FTN in tio anbud från olika fondförvaltare. Det här är de fondförvaltare och fonder som får möjligheten att teckna avtal för att finnas med på det nya fondtorget:

• Fondbolaget Fondita Ab med fonden Fondita Nordic Small Cap. 
• Handelsbanken Fonder AB med fonden Handelsbanken Nordiska Småbolag. 
• Nordea Funds Ltd Nordea med fonden Småbolagsfond Norden. 
• SEB Investment Management AB med fonden SEB Nordic Small Cap Fund.

Av de upphandlade fonderna är SEB:s fond ny för fondtorget, de övriga tre finns där redan i dag.

Genom upphandlingen försvinner två nordiska småbolagsfonder från fondtorget:
  • Aktia Fund Management Company med fonden Aktia Nordic Small Cap. 
  • Fondbolaget Fondita Ab med fonden Fondita Nordic Small Cap.

Den genomsnittliga årliga avgiften för fonderna i kategorin minskar genom upphandlingen med över 50 procent, från 0,515 procent till 0,244 procent.

— Vår långa erfarenhet, lokala närvaro och kompetens inom fondförvaltning tror jag gör vårt erbjudande intressant för många pensionssparare, säger Handelsbanken Fonders VD Magdalena Wahlqvist Alveskog i en kommentar till att Handelsbanken valts ut i båda fondkategorierna.

Här kan du som har ett abonnemang på Sak & Liv Premium ta del av upphandlingsrapporten för aktivt förvaltade nordiska aktiefonder med inriktning mot stora och medelstora bolag, och här hittar du rapporten för upphandlingen av aktivt förvaltade nordiska småbolagsfonder.

PREMIUM GRATIS I 30 DAGAR - KLICKA HÄR

435
19 februari, 2025
Gunnar Loxdal
[email protected]
ANNONS

Relaterade artiklar

  • 8 dagar
    Fondtorgsnämnden valde system för hållbarhetsanalys
  • 1 månad
    FTN handlar upp fonder i fyra fondkategorier under nästa år
  • 2 månader
    Tio småbolagsfonder valdes ut till premiepensionens fondtorg
  • 2 månader
    -1,1 procents avkastning i AMF under årets första kvartal
  • 4 månader
    FTN handlar upp bioteknikfonder för 29 miljarder kronor i höst

Folksam i topp hittills i år bland tradförsäkringsbolagen i ITP

19 timmar Läs mer
Hon ska få Westfield Specialty att expandera i Norden
23 timmar Läs mer
SENASTE NYTT FRÅN SAK & LIV PREMIUM
cover image
Upphandling av försäkring för utrustning till isbrytare
2026-08-03
cover image
Dom i tvist mellan LF Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall
2026-08-02
cover image
Finans Norges remissvar på förslag om IRRD-lagstiftning
2026-07-31
KÖP PREMIUM
Dalom Försäkringsförmedling vill registrera nytt figurvarumärke
19 timmar Läs mer

Marsh: Försäkringspremier sjönk med 6 procent andra kvartalet

1 dag Läs mer
21%
Så mycket gick efterlysningar av personbilar ned första halvåret, enligt Larmtjänst
De senaste nyheterna
  • 19 timmar
    Folksam i topp hittills i år bland tradförsäkringsbolagen i ITP
  • 19 timmar
    Dalom Försäkringsförmedling vill registrera nytt figurvarumärke
  • 23 timmar
    Hon ska få Westfield Specialty att expandera i Norden
  • 1 dag
    Björn Borg AB:s VD in i styrelsen för Fribrevsbolaget
  • 1 dag
    Upphandling av försäkring till isbrytare värd 1,5 miljoner kr
Björn Borg AB:s VD in i styrelsen för Fribrevsbolaget
1 dag Läs mer
"Det är en illusion att man har ett autonomt pensionssystem."
Mårten Palme påpekar på ett SNS-seminarium att politikerna har ändrat åtskilliga gånger i det allmänna pensionssystemet
Veckans mest lästa
  • 12 dagar
    Förmedlarbolag anklagas för fusk med Insuresec-test
  • 8 dagar
    Söderberg & Partners växer i Danmark genom nytt förvärv
  • 9 dagar
    Dina Försäkringar friades av IMY om delning av personuppgifter
  • 3 månader
    NCC stämmer Trygg-Hansa i ännu en tvist efter Oceana-branden
  • 7 dagar
    Åtal för förfalskade kvitton till Folksam och Länsförsäkringar AB
Upphandling av försäkring till isbrytare värd 1,5 miljoner kr
1 dag Läs mer
Premium
LF Västerbotten förlorade i miljontvist efter översvämning
2 dagar Läs mer
AMF vill registrera varumärket ”AMF Genom Livet”
4 dagar Läs mer
Finans Norge protesterar mot norsk försäkringsgarantifond
4 dagar Läs mer
Yksi, kaksi, kolme, sauna! Nu värderar Upptec även bastun
5 dagar Läs mer
Eir i nytt samarbete med embedded insurance-bolaget INZMO
5 dagar Läs mer
Läs in fler artiklar

Sak & Liv Premium

Analys

Sak & Livs egna analyser, sammanställningar och fördjupningar

Rättsfall

Här hittar du domar, stämningsansökningar och andra intressanta dokument med koppling till rättsfall som rör pensioner och försäkringar.

Lagar och regler

Dokument som rör lagstiftning samt regler och förordningar

Rapporter

Kvartalsrapporter, årssammanställningar och andra rapporter kopplade till branschen

Årsredovisningar

Vi har samlat årsredovisningar för några av de mest centrala företagen i pensions- och försäkringsbranschen.

Allmänt

Här hittar du dokument av olika slag som vi tror att du kan ha intresse av

Upphandling av försäkring för utrustning till isbrytare

Sjöfartsverket har gått ut i en upphandling av försäkring för utrustning till isbrytare.
2026-08-03

Dom i tvist mellan LF Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall

Mark- och miljödomstolen vid Umeå tingsrätt har meddelat dom i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall.
2026-08-02

Finans Norges remissvar på förslag om IRRD-lagstiftning

Finans Norge har lämnat sitt remissvar på förslaget om IRRD-lagstiftning i Norge.
2026-07-31

Förliikningsavtalet mellan ABAX och Greater Than

ABAX och Greater Than har genom ett förlikningsavtal bilagt de tvister som pågått mellan företagen.
2026-07-31

Avtal om beståndsöverlåtelse mellan If Liv och If Skadeförsäkring

Avtal har tecknats om beståndsöverlåtelse av vissa danska livförsäkringar mellan If Liv och If Skadeförsäkring.
2026-07-29

Åtal för försök till bedrägeri mot Folksam och LFAB

En 20-årig kvinna har åtalats vid Attunda tingsrätt för försök till grovt bedrägeri mot Folksam och Länsförsäkringar AB.
2026-07-28
Läs in fler dokument

Insuresecs återkallelse av licens (2)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (3)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

Insuresecs återkallelse av licens (1)

Insuresec har beslutat att återkalla licensen för en försäkringsförmedlare.
2026-05-05

NCC:s stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden

NCC har inkommit till Stockholms tingsrätt med en stämningsansökan mot Trygg-Hansa efter Oceana-branden.
2026-04-26

Högsta domstolens dom rörande Birgitte Bonnesen

Högsta domstolen meddelade den 21 april sin dom i det mål där Swedbanks tidigare VD Birgitte Bonnesen stått åtalad för svindleri.
2026-04-21

Tingsrättens dom i pensionshärvan i Västerbotten

Den 20 mars meddelade Umeå tingsrätt sin dom i det mål där fem personer stått åtalade för delaktighet i pensionshärvan vid Region Västerbotten.
2026-03-24

Åtal för försök till bedrägeri mot Folksam och LFAB

En 20-årig kvinna har åtalats vid Attunda tingsrätt för försök till grovt bedrägeri mot Folksam och Länsförsäkringar AB.
2026-07-28

NCC:s yttrande över Trygg-Hansas svaromål i Oceana-tvisten

NCC inkom den 30 juni med ett yttrande över Trygg-Hansas svaromål i Oceana-tvisten.
2026-07-07

Svedea AB:s årsredovisning för 2025

Svedea AB:s årsredovisning för 2025.
2026-07-09

Integritetsskyddsmyndighetens beslut om Dina Försäkringar

Integritetsskyddsmyndigheten har fattat ett beslut om Dina Försäkringars efterlevnad av dataskyddsförordningen1 efter inkommet klagomål.
2026-07-27

Trygg-Hansas svaromål efter NCC:s stämning gällande Oceana-branden

Trygg-Hansas inkom i juni med sitt svaromål i den tvist där NCC har stämt bolaget för att få ut ersättning efter Oceana-branden.
2026-07-07

Dom i tvist mellan LF Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall

Mark- och miljödomstolen vid Umeå tingsrätt har meddelat dom i en tvist mellan Länsförsäkringar Västerbotten och Umeå Vatten och Avfall.
2026-08-02
Ansvarig utgivare: Gunnar Loxdal, 0706 94 60 48
Vår postadress: Skandinavisk Försäkringsanalys, Helgag. 36M, 118 58 Stockholm
Om Sak & LivKontakta ossAnnonsera
TESTA
PREMIUM I 30
DAGAR UTAN
KOSTNAD

 

Sak & Liv Premium — ditt affärsverktyg för att få koll på försäkrings- och pensionsmarknaden!
Missa inte de unika nyheterna, översikterna och analyserna!

TESTA PREMIUM NU!