ERGO Försäkring meddelar att bolaget har avtalat om ett förlängt samarbete med SkiStar. Det förnyade avtalet sträcker sig över ytterligare flera år, och omfattar försäkringslösningar som ger SkiStars gäster ökad trygghet före, under och efter vistelsen.
Samarbetet mellan ERGO Försäkring och SkiStar inleddes för fem år sedan och har utvecklats i takt med förändrade kundbehov. I dag omfattar samarbetet bland annat avbeställningsförsäkring och försäkring för hyrd utrustning och aktiviteter som skidskolor. ERGO:s erbjudande är fullt integrerat i SkiStars bokningsflöden. Avtalet har mäklats genom FörsäkringsHantering SAK.
– Fjällsemestern innebär andra risker än vardagen, och där kan vi erbjuda ett starkare skydd än en vanlig hemförsäkring. Därför känns det bra att vi kan fortsätta samarbetet med SkiStar och säkerställa trygghet för deras gäster även framöver, säger Andreas Sandin, ansvarig för ERGO Försäkring i Sverige, i en kommentar.
Det förnyade avtalet innebär att parterna fortsätter utveckla erbjudandet till kund med fokus på användarvänliga produkter, effektiva sälj- och distributionsflöden och försäkringar anpassade för en aktiv och hälsosam livsstil.
– För oss är tryggheten som ERGOs försäkringar bidrar med en viktig nyckel till en bra fjällupplevelse. Tillsammans skapar vi lösningar som gör att gäster kan känna sig trygga i alla aktiviteter som fjället erbjuder, säger SkiStars Commercial Director Mathias Lindström i sin kommentar.