4,5 procents avkastning för AMF under årets nio första månader

• ”Osäkerheten i omvärlden har inte minskat, men hittills har både ekonomin och marknaderna stått emot väl”, säger Tomas Flodén.
Under årets tre första kvartal uppgår avkastningen i AMF till 4,5 procent, rapporterar bolaget.
AMF informerade på torsdagen om sin verksamhet under årets tre första kvartalet.
Premieinkomsten för januari – september uppgick till 17,5 miljarder kronor, samma nivå som motsvarande period föregående år. Premierna för fondförsäkring, redovisade som insättningar till investeringsavtal, uppgick till 2,1 miljarder kronor, mot 2,0 miljarder kronor ett år tidigare. Under perioden uppgick förvaltningskostnaden för traditionell försäkring till 0,10 (0,10) procent.
AMF konstaterar att världsekonomin och de finansiella marknaderna har visat motståndskraft under året trots ett fortsatt osäkert omvärldsläge och att det finns tecken på att konjunkturen stärks även i Sverige.
Samtidigt har skillnaderna mellan olika marknader och tillgångsslag varit betydande.
– Osäkerheten i omvärlden har inte minskat, men hittills har både ekonomin och marknaderna stått emot väl. För oss är det ett bra exempel på varför uthållighet och ett långsiktigt perspektiv är så viktigt när vi förvaltar pensioner, säger AMF:s VD Tomas Flodén i en kommentar.
För AMF är det framför allt aktier som har bidragit positivt under årets första nio månader. Utvecklingen på ränte- och valutamarknaderna har däremot haft en dämpande effekt på resultatet.
Den genomsnittliga årsavkastningen för traditionell försäkring har varit 4,6 procent de senaste fem åren och 6,4 procent de senaste tio åren.

• Katarina Romberg
– Värderingarna är höga på delar av aktiemarknaden samtidigt som den geopolitiska osäkerheten består. I det läget vill vi inte vara beroende av en enskild marknad eller ett enskilt scenario. Bredden i portföljen ger oss möjlighet att både ta vara på möjligheter och hantera risk över tid, säger AMF:s kapitalförvaltningschef Katarina Romberg i sin kommentar.
AMF påpekar att man fortsätter att utveckla sitt erbjudande, bland annat genom att förbereds ”AMF Genom Livet”, en förbättrad traditionell försäkring som ska ge spararna bättre möjligheter till avkastning under spartiden och större trygghet som pensionärer.
– Pensionen ska fungera under ett helt liv, inte bara under åren man sparar. Med AMF Genom Livet vill vi förbättra möjligheterna till avkastning när spararna har långt kvar till pension och samtidigt öka tryggheten när det är dags att börja leva på pengarna, säger Tomas Flodén.
Koncernen AMF – med moderbolaget AMF och dotterbolagen AMF Fastigheter AB och AMF Fonder AB – förvaltade vid utgången av september totalt 910 miljarder kronor. Av detta förvaltade AMF Fonder 266 miljarder kronor i sina aktie- och räntefonder.