Heimstaden Bostad säljer bostadsfastighet till danska PenSam

• Avtalet om försäljningen av fastigheten Kamilliehuset till PenSam skrevs under i slutet av december.
Heimstaden Bostad meddelar att man har avtalat om att sälja en bostadsfastighet i Danmark med totalt 145 bostäder till danska pensionsbolaget PenSam.
Bostadsfastigheten Kamilliehuset stod färdig 2022 och är belägen i Rødovre, en förort till Storköpenhamnsområdet.
PenSam är ett pensionsbolag för i första hand offentliganställda. Bolaget har i dag cirka 500 000 kunder och totalt 170 miljarder DKK i förvaltat kapital.
Heimstadens VD Christian Fladeland säger så här i en kommentar:
— Vi är glada att kunna överföra denna högkvalitativa tillgång till en ny dedikerad ägare som kommer att fortsätta att tjäna hyresgästerna. Detta är ett bevis på vårt värdeskapande via praktisk tillgångsförvaltning under hela utvecklingen, vilket leder till stabiliseringen av tillgång och så småningom denna avyttring.
Kamilliehuset har totalt 13 400 kvm bostadsyta samt kommersiella ytor på 1 000 kvm och parkering på 5 500 kvm. Fastigheten är belägen i centrala Rødovre. Någon köpeskilling anges inte i informationen från Heimstaden Bostad.
Vid sidan av Heimstaden är även stora svenska pensionsaktörer som Alecta, Folksam och Pensionsmyndigheten delägare i Heimstaden Bostad.